Értesítés nélkül foszthatják meg brit állampolgárságuktól a külföldön harcoló dzsihadistákat

2021. december 31. 16:00

Az állampolgárságtól való értesítés nélküli megfosztás a megosztó fogadtatású menekültügyi reform része, amelyet a Lordok Háza január 5-én tárgyal majd.

2021. december 31. 16:00
null

Január 5-én tárgyalhatja második olvasatban a brit felsőház, vagyis a Lordok Háza az állampolgárságról és államhatárokról szóló törvényt (Nationality and Borders Bill) azt követően, hogy december elején a Képviselőház (House of Commons) elfogadta a tervezetet. A törvényjavaslat a mostaninál jóval szigorúbb állampolgársági és bevándorlási szabályokat léptetne érvénybe az Egyesült Királyságban.

Ennek értelmében büntetőjogi szankció (4 évig terjedő szabadságvesztés) fenyegetné azokat, akik engedély nélkül lépik át az Egyesült Királyság határait. A törvényjavaslat lehetővé tenné az Egyesült Királyság idegenrendészete számára azt is, hogy a hatóságok egy „biztonságos harmadik ország” területére küldjék a menedékkérőt, aki ott, vagyis az szigetországon kívül várhatná meg az eljárás eredményét.

Novemberben a javaslathoz Priti Patel belügyminiszter további szigorú kiegészítéseket is tűzött. Eszerint a javaslatban immáron szerepel egy olyan törvényi rendelkezés is, amely ugyan kivételes eseteben, de külön értesítés nélkül megfosztaná a meglévő brit állampolgárságuktól azokat, akik nemzetbiztonsági kockázatot, terrorveszélyt jelentenek az Egyesült Királyságra nézve. Megjegyzendő, hogy a jelenlegi, 1981-es szabály (The British Nationality Act) előírja, hogy államtitkári szintű értesítést kell küldeni az érintettnek azelőtt, hogy az állampolgárságtól való megfosztás megtörténne. 

A küszöbön álló szabályok ez alól engednek kivételt, ha az illető értesítése „észszerű keretek között nem valósítható meg”.

Ilyen esetkör akkor merül fel például, ha az érintett például külföldön harcol

(pl. a brit állampolgárságú dzsihadisták), vagy ha az értesítés kulcsfontosságú hírszerzési akciót hiúsítana meg. Az állampolgárságtól való megfosztás emellett kivételesen nemzetbiztonsági, diplomáciai és egyéb közérdekre való hivatkozással is megtörténhet.

A tervezet indokolása szerint a Nationality and Borders Bill

célja, hogy méltányosabbá tegye a jelenlegi rendszert, és hogy jobban védje azokat, akiknek valóban menedékre van szüksége.

Azokat pedig, akiknek nincs joga ahhoz, hogy az Egyesült Királyság területén tartózkodjanak, könnyebben ki lehessen toloncolni.

A törvényjavaslat épp emiatt elméletileg alkalmas arra is, hogy megtörje a jelenleg oly divatos embercsempészet „üzleti modelljét”.

A Nationality and Borders Bill elfogadását eddig is parázs vita övezte. A kritikák többsége az emberi jogi nem kormányzati szervezetek (NGO-k) és az ENSZ menekültügyi ügynökségétől érkezett. Egyes egyesült királyságbeli pártok, így a Munkáspárt, a Skót Nemzeti Párt és a Liberális Demokraták is a törvényjavaslat elvetése mellett kardoskodtak. A Képviselőház így is elfogadta a javaslat eredeti szövegét 366-265 arányban.

A vita azonban folyt tovább, s

a kormány több mint 100 módosító rendelkezést ágyazott a szövegbe.

Ez között számos technikai módosítás is megtalálható, ugyanakkor szintén ebben a körben került bele a javaslatba az értesítés nélküli állampolgárságtól való megfosztás is. Ezt a verziót a Képviselőház 298-231 arányban fogadta el.

Az ügy január 5-én folytatódik tovább a Lordok Háza előtt.

Kép: Hasan Esen / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Dobozi Gergely

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gyzoltan
2022. január 10. 18:15
Maguknak harcolták ki a gondokat! Most aztán kapkodhatnak fűhöz, fához, elcseszték... Gondolom sok-mindent visszacsinálnának, de ilyen nem lehetséges... Bevallom. jólesik látni az angolok kínlódását.., remélem tovább romlik a helyzet...
navis praetoria
2022. január 10. 18:09
"megfosztaná a meglévő brit állampolgárságuktól azokat, akik nemzetbiztonsági kockázatot, terrorveszélyt jelentenek az Egyesült Királyságra nézve." Próbálnák ezt megtenni Franciaországban, vagy horribile dictu Németországban, mindjárt jönne az eszelős hitlerezés. Amerika, meg Anglia alkalmazhatott numerus clausust, nürnbergi típusú törvényeket, létesíthetett koncentrációs táborokat, intézhetett mérgesgázos, vagy holocausztszerű tűzviharos bombázásokat, köztük atombombás támadásokat polgári célpontok ellen, ma meg internálhatnak, meggyilkolhatnak ex lex módon nem kívánatos, gyanús személyeket külföldön (Afganisztánban pl. ezreket, drónokkal, távolról, ránézésből, kompjúterjátékszeűen), róluk az ilyesmi lepereg. Ők egyenlőbbek mindenkinél. Na, mondjuk az oroszok is folytathatnak genocídiumot pl. Csecsenföldön, tőlük az ilyesmit azért nem veszik rossznéven, mert el vannak könyvelve javíthatatlan, de romantikus aurájú vadaknak. Talán még el is várják tőlük. A világtörténelem messze legvéresebb tömeggyilkosa, Sztalin is Joe nagybácsi volt. Putyint is hagyják rosszcsontkodni, némi ejnye-bejnye, tessék-lássék szankcióval dorgálgatva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!