Szijjártó Péter: Nincs végleges megállapodás a gázársapka részleteiről

2022. december 13. 17:54

„A legjobb forgatókönyvnek az tűnik, hogy hétfőn az energiaminiszterek soron követkető ülésén tud döntés születni” – véli a külügyminiszter.

2022. december 13. 17:54
null

Kedden a kora esti órákban Brüsszelben tartott sajtótjékoztatót Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter. A tárcavezető arról számolt be, hogy délelőtt 10 órakor kezdődött az energiaminiszterek tanácsának ülése, amelyen egyetlen napirendi pont, a gázársapka szerepelt.

Szijjártó hozzátette, hogy a terv az volt, hogy az ülést 13 órára befejezik, ehhez képest este hat órakor is ugyanott tartanak, mint mikor leültek tárgyalni. A miniszter hangsúlyozta, hogy mindenkinek világos az álláspontja, „Magyarországon kívül szinte mindenki el tudja fogadni a gázársapka bevezetését, de

 – mutatott rá a miniszter.

Hétfőn születhet döntés

Majd azzal folytatta, hogy „gyakorlatilag a frontvonalak megmerevedtek, és jelenleg a legjobb forgatókönyvnek az tűnik, hogy hétfőn az energiaminiszterek soron követkető ülésén tud döntés születni” – hangzott el.

Szijjártó ezután leszögzte, hogy „mi azt gondoljuk, hogy a gázársapka az egy rossz, felesleges és veszélyes ötlet az energiaválság kezelésére. Az energiaválságot szerintünk egyszerűen a közgazdaságtan alapelvei alapján kellene kezelni, amely úgy szól,

 – jelentette ki a külügyminiszter Brüsszelben.

Az intézkedés durva mesterséges beavatkozást jelentene a földgázpiacba

Szijjártó Péter sérelmezte, hogy a tervezett intézkedés durva mesterséges beavatkozást jelentene a földgázpiacba, miközben az EU ilyet soha korábban nem tett.

„Ráadásul hatástanulmány sincs, márpedig anélkül belemenni egy ilyen veszélyes, soha senki által még ki nem próbált műveletbe egy olyan fontos, érzékeny, életbevágó piacon, mint a földgázé, az rendkívül veszélyes” – fogalmazott.

Hozzátette: az ársapkával a nyáron tapasztalt, de azóta visszarendeződő rekordárakra reagáltak volna, de az elmúlt pár hónap is mutatja, hogy a helyzet mindenféle piaci beavatkozás nélkül is stabilizálódott.

A miniszter arra is kitért, hogy

az intézkedés komoly spekulációnak is teret adhat,

ugyanis ha ismert az ársapka szintje, akkor minden eladó tudni fogja, hogy ennyit mindenképp hajlandó az EU fizetni, így ez kontraproduktív módon akár áremelkedést is eredményezhet.

Majd hangsúlyozta, ennél is fontosabb, hogy a javaslat súlyosan veszélyeztetné az energiabiztonságot, miután az orosz földgáz teljes körű kiváltása középtávon fizikailag lehetetlen, az ársapka pedig minden bizonnyal tovább csökkentené az elérhető földgáz mennyiségét.

„Az egész javaslat káros, veszélyes, az európai energiaellátás biztonságát veszélyezteti, spekulációnak ad terepet és még áremelkedéshez is vezethet” – mondta.

A tervezet ellentétes az Európai Tanács iránymutatásaival

Szijjártó Péter emellett úgy vélekedett, hogy a tervezet ellentétes az Európai Tanács iránymutatásaival, amelyek értelmében az ársapka nem érintheti a hosszú távú szerződéseket, valamint tekintettel kell lenni a tagállamok specifikus energetikai helyzetére.

Előbbi kapcsán aláhúzta, hogy az ársapka a rotterdami gáztőzsdei árképzésbe nyúl bele, ami így igenis kihatással van a hosszú távú szerződések árformuláira.

Ugyanakkor üdvözölte, hogy sikerült „két kísérletet visszaverni”, azaz kivetetni két rendelkezést a még el nem fogadott, de a tanácsi soros elnökség által köröztetett javaslatból.

Az egyik, hogy a tőzsdén kívüli ügyleteket is szabályozni akarták az ár szempontjából, ami a tagállamok gázbeszerzési szabadságának és lehetőségeinek szűkítésével járt volna, miután így kétoldalú alapon sem lehetett volna szerződéseket kötni az ársapka figyelmen kívül hagyásával – tájékoztatott.

A másik, még ennél is fontosabb elem pedig az volt, hogy a hosszú távú gázszerződések módosításának előfeltétele lett volna a konzultáció az Európai Bizottsággal, ami a tárcavezető szavai szerint

„Ezt el is mondtam délelőtt az ülésen, hogy ha ez abban a formában került volna elfogadásra, akkor mindenkinek a teremben azzal a tudattal kellett volna ma hazamennie, hogy a magyar földgázellátás biztonságát kinyírták” – jelentette ki.

A sajtótájékoztatót teljes egészében alább tekinthetik meg:

(MTI/Mandiner)

Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2022. december 14. 09:50
A nagy szellemi honvédő..meg Győzike..Bruhaha
Házam Hazája
2022. december 13. 19:49
Nem is emlékszem ki számolta ki, hogy egy "átlagos" LNG szállítmány Németország 20 perces fogyasztása?!
balbako_
2022. december 13. 19:23
Még tudnak Európa sorsán rontani lihegve meg is teszik még 2022-ben.
Zsolt75
2022. december 13. 19:07
Ha Katarból bőröndben hordják a pénzt az orosz energiahordozók ellehetetlenítéséért, az bűncselekmény. Ha Amerikából alapítványokon keresztül, az lobbitevékenység.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!