Trump bekeményít, hazaküldi a salvadori földrengéskárosultakat

2018. január 08. 21:52

Az amerikai kormány 2019 szeptemberéig szabott határidőt az USA-ban tartózkodó 200 ezer salvadori állampolgárnak az ország elhagyására vagy helyzete legalizálására. A salvadoriak a 2001-es földrengéskor kaptak átmeneti védett státuszt, a kormányzat szerint már rendeződött a helyzet a hazájukban.

2018. január 08. 21:52

Az amerikai kormány 2019 szeptemberéig  szabott határidőt az Egyesült Államokban tartózkodó, átmeneti védett státuszt élvező 200 ezer salvadori állampolgárnak az ország elhagyására vagy helyzete legalizálására. A kormányzat álláspontját a belbiztonsági minisztérium ismertette hétfőn nyilvánosságra hozott közleményében.

A közép-amerikai El Salvadorból érkezetteknek az amerikai kormányzat a 2001-es salvadori földrengéskor biztosított átmeneti védett státuszt (TPS). Az érkezők tartózkodási és munkavállalási engedélyt kaptak. A különleges engedély időtartama hétfőn járt le, és a belbiztonsági minisztérium közleménye szerint nem meghosszabbítható. A kormány 2019 szeptemberéig adott határidőt a salvadoriaknak arra, hogy hagyják el az Egyesült Államokat, vagy legalizálják helyzetüket. Amennyiben ezt nem teszik meg, kitoloncolják őket az országból. Washington már korábban megszüntette a Haitiból és Nicaraguából érkezettek tízezreinek az átmeneti védett státuszát. A közép-amerikai országokból természeti katasztrófa elől menekülőknek adták meg ezt a különleges engedélyt.

Az Egyesült Államok elhagyásának időpontjaként megjelölt dátumot indokolva a  belbiztonsági minisztérium közleménye hangsúlyozza: a különleges védelmi státusz azért nem szűnik meg 2019. szeptember 9-e előtt, hogy az érintettek nyugodt körülmények között rendezhessék sorsukat, ahogyan a dokumentum fogalmaz: „az átmenet rendezett legyen”. A közlemény ugyanakkor leszögezi: „a 2001-ben történt földrengések okozta körülmények ne állnak fenn többé... a jelenlegi TPS-státusznak véget kell vetni”.

Az említett különleges státuszt élvező salvadoriak elsöprő többsége a kaliforniai Los Angelesben, a texasi Houstonban és New Yorkban él, 10 százalékuk – a Migrációs Tanulmányok Intézetének adatai szerint – amerikai állampolgárral kötött házasságot. 

Az átmeneti védett státuszt 1990-ben hozták létre, kizárólag olyan országok állampolgárainak, akiknek hazájában háborús viszonyok uralkodnak, vagy természeti katasztrófák és járványok pusztítanak. Eddig 10 országból mintegy 300 embernek adták meg ezt a kivételezett státuszt, a többi között nepáliaknak, dél-szudániaknak, nicaraguaiaknak, haitiaknak. A legnagyobb csoportot a salvadoriak képviselik, mintegy 200 ezer menekülttel. A The New York Times című lap információi szerint 116 republikánus és demokrata párti törvényhozó azzal a kéréssel fordult Elaine Duke ügyvezető belbiztonsági miniszterhez, hogy a salvadoriak és a hondurasiak számára hosszabbíttassa meg az átmeneti védett státuszt, az ebben a két országban tapasztalható nehéz körülmények miatt.

(MTI)

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2018. január 09. 08:24
Epp ideje. Milyen foldrenges tart 17 evig?!
Akitlosz
2018. január 09. 02:50
Ausländer heraus!
annamanna
2018. január 09. 01:06
Ez most komoly? 2001 óta ott dekkolnak egy földrengés miatt? Ez ügyesebb húzás, mint az ideiglenesen hazánkban állomásozó szovjet hadsereg. A legtöbb salvadorinak azóta nyilván már unokái is születtek. És még most is kapnak plusz másfél év haladékot, hogy lezárják a dolgaikat? Egy földrengés mennyi időt hagy a dolgok rendezésére?
Ace_
2018. január 08. 22:29
2001 - 2019. Basszus 8 év alatt ha nem sikerült rendezni a dolgot, akkor azt már aktívan kellett szabotálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!