Moldova és Románia is Transznisztria orosz csatlakozása ellen

2014. április 16. 20:40

Elítéli a moldáv és a román kormány a hivatalosan Moldovához tartozó Transznisztria, avagy Dnyeszter-menti Köztársaság Oroszországhoz való csatlakozási kérelmét.

2014. április 16. 20:40

Moldova és Románia is elítélte szerdán a Dnyeszteren túli szakadár terület „parlamentjének” döntését, amely egyhangúlag kérte az orosz hatóságokat: ismerjék el a terület függetlenségét, majd tegyék lehetővé Oroszországhoz való csatlakozásukat.

 
Hivatalosan a Moldovai Köztársasághoz tartozik a magát 1990 óta függetlennek tartó, de mások által el nem ismert szakadár terület, ami határos Ukrajnával, ugyanakkor gyakorlatilag önálló államként működik.
 
A román külügyminisztérium szerdai közleményében kifejtette: támogatja a Moldovai Köztársaság álláspontját, amely szerint ez a döntés semmibe veszi a Dnyeszter-melléki konfliktus rendezésére irányuló folyamatot és Moldova területi épségét. A román külügy aggodalommal vette tudomásul a Dnyeszter-melléki úgynevezett parlament döntését. Bukarest szerint az ukrán helyzetre való tekintettel valamennyi félnek konstruktív magatartást kellene tanúsítania, és tartózkodnia kellene az ilyen fajta egyoldalú döntésektől.
 
A közlemény szerint Titus Corlatean szerdán egyeztetett Natalia Gherman moldáv külügyminiszterrel a szükséges lépések összehangolásáról, és Didier Burkhalterrel, az EBESZ soros elnökével. Corlatean a nemzetközi szervezet gyors közbelépését kérte.
 
Traian Basescu román államfő az unimedia.info román nyelvű moldovai portálnak adott interjúban kijelentette, hogy Románia végig támogatni fogja Moldova területi épségének megőrzését. Basescu kijelentette, hogy az Európai Uniónak gazdasági szankciókat kell bevezetnie Oroszországgal szemben, amennyiben bebizonyosodik, hogy Moszkvának szerepe volt az „Ukrajna keleti részének biztonsága ellen elkövetett merényletekben”. A szankciók között említette példaként az orosz gázimport tilalmát. Szerinte Európa 5-6 éven belül függetleníteni tudja magát az orosz gáztól.
 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2014. április 17. 08:54
Politikai rovidlatas. Romania megkaphatna Bukovinat.
Gregorius
2014. április 16. 21:57
Van egy érzésem, hogy -leszámítva a háború alatt bekebelezett Balti-Államokat- a Nyugat nem támogatja a valamikori Szu külső határainak megváltoztatását. Ezért nem hiszem, hogy támogatna egy moldáv-román fúziót. Analógia, de gondoljunk arra, hogy a ma már albánok által lakott Koszovot elismerték, de nem engedik azt, hogy csatlakozzon Albániához. Transznisztria pedig valahogy lett, ott ragadt egy szovjet hadsereg, fegyverestül, akik nem csatlakoztak Moldáviához, kényszeríteni meg nem tudták őket.
Igo-Vandar
2014. április 16. 21:27
"Románia végig támogatni fogja Moldova területi épségének megőrzését" Egészen addig, míg Moldávia nem "kéri" Románia Egyesült Nemzetállamba való felvételét.
Akitlosz
2014. április 16. 21:22
Egyesüljön Moldova és Románia Transznyisztriát pedig hagyják békén az oroszoknak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!