MNB: Árazási bizonytalanság jelent meg az inflációban

2020. augusztus 11. 13:12

Júliusban az élelmiszerek inflációja lényegében nem változott az előző hónaphoz képest.

2020. augusztus 11. 13:12

A gazdaság újraindulásának első hónapjait az árazási döntésekben a szokásosnál nagyobb bizonytalanság és volatilitás jellemzi, aminek hatásai a júliusi inflációs adatban is jelentkeztek – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden. A jelenség hátterében több statisztikai és gazdasági jellegű tényező együttes hatása áll – olvasható az MNB honlapján közzétett elemzésben. Kifejtik, egyrészt a KSH júliusban már szélesebb körben végezte el az árfelírást a járvány által jobban érintett hónapokhoz képest, másrészt a korlátozások fokozatos feloldása következtében néhány részpiacon a koncentráltan megugró kereslet, míg egyes termékek esetében a termelési láncok fokozatos helyreállása miatt átmenetileg korlátozott elérhetőség volt jellemző.

Ismertetik, hogy 2020 júliusában az éves összevetésben számított infláció 3,8 százalék volt, míg a maginfláció 4,5 százalékon alakult. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 4,1 százalékos értéket mutatott, az előző hónaphoz képest az infláció 0,9 százalékponttal, míg a maginfláció 0,5 százalékponttal nőtt. A Magyar Nemzeti Bank értékelése szerint a júliusi infláció emelkedését elsősorban az üzemanyagok árindexének növekedése magyarázza, a maginfláció emelkedését döntően az iparcikkek áremelkedése okozta. Az iparcikkek éves inflációjának júliusi emelkedése mögött alapvetően a személygépkocsik árdinamikája állt. A piaci szolgáltatások éves inflációja az előző hónaphoz képest lényegében nem változott. A belföldi üdülés esetében volt megfigyelhető érdemi áremelkedés. A szabályozott termékek árai júniushoz képest emelkedtek, amit a közterületi parkolás ingyenességének megszűnése okozott.

Az üzemanyagárak a világpiaci olajárak elmúlt időszaki számottevő növekedésének és a termékkör – július 1-től életbe lépő – jövedékiadó-emelésének következtében nőttek az előző hónaphoz képest. A dohány ára a júliusi jövedékiadó-emelés következtében emelkedett. A lakosság inflációs várakozásai júliusban lényegében nem változtak júniushoz képest, miután az előző hónapokat magasabb volatilitás jellemezte – írja az MNB értékelésében.

(MTI)

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
afium
2020. augusztus 12. 11:33
Saját háztartási adatok (alsó középosztályos fogyasztási kosár) alapján mért (nem reprezentatív!) egy éves, élelmiszerekre és háztartási vegyiárura illetve kozmetikai cikkekre mért infláció 27 %-os volt 2020-ban. Ettől még persze nemzetgazdasági szinten érvényes lehet a KSH becslése, de hogy mi többet éreztünk ebből, az biztos. (A fizunk meg ennél többet emelkedett az elmúlt években, úgyhogy nincs harag! :-)
egyvilág
2020. augusztus 11. 14:35
A legfontosabb tudnivalók az inflációról: https://egyvilag.hu/temakep/090.shtml#p19
nick89
2020. augusztus 11. 13:37
Kinyomtattatok és elloptatok 1000 milliárdot és most sírtok az infláció miatt. 1 év múlva majd meglátjátok, hova süllyedtünk! Kínaiak kollaboránsai! Pfej!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!