Vigyázzon, ha az EU-n kívülről rendel: ha nem figyel, meglepetések érhetik az áfa terén

2021. május 12. 15:51

Az e-kereskedelem európai uniós szabályozásában két lényeges változás lép életbe júliustól: megszűnik az Európai Unión kívülről érkező, 22 eurót meg nem haladó értékű áruk áfamentessége, de az áfafizetés egyszerűbbé válik – tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdán az MTI-t.

2021. május 12. 15:51
null

A vámhatárokon átnyúló online kereskedelem érvényben lévő szabályozása jelentős bevételkiesést okozott az uniós tagállamoknak – magyarázták. Az áruk behozatala 150 eurós összeghatárig – az alkoholtartalmú termékek, a parfümök és a kölnivizek, továbbá a dohány és a dohánytermékek kivételével – továbbra is vámmentes, de az unióba érkező minden egyes küldeményre vámáru-nyilatkozatot kell benyújtani – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.

Könnyítést jelent ugyanakkor, hogy a jövőben kevesebb adatot kell majd megadniuk az ügyfeleknek az import árunyilatkozaton a NAV-nak a 150 eurót meg nem haladó értékű küldeményeknél. Ilyen csomagoknál ezután két új lehetőség is kínálkozik az áfafizetésre – tették hozzá.

Az egyik lehetőség, hogy az Európai Unión kívüli eladók, ha az Európai unió több tagállamába is értékesítenek, regisztrálhatnak az IOSS (Import One Stop Shop) rendszerbe – ismertette a NAV. Ekkor a vevők vásárláskor megfizetik az eladónak a termék áfáját. A rendszert használó eladónak elég egy tagállamban bejelentkeznie, és a vásárlótól beszedett áfát oda befizetnie. A befolyt összeget a tagállami vámhatóságok az áru rendeltetési helye szerint elosztják egymás között.

A másik lehetőség, hogy a szállítmányozók a „Különös szabályozás” (SA – Special Arrangement) alkalmazásával egyszerűsíthetik az áfafizetést, ha ennek használatát előzetesen bejelentik. A különös szabályozás csak akkor lehetséges, ha a vámeljárás ugyanabban a tagállamban van, ahol a küldemény címzettje is. Az SA alkalmazásakor az áfát a küldemény kézbesítéskor a szállítmányozó szedi be a címzettől, majd időszakonként összevontan bevallja és megfizeti az adóhivatalnak.

Ha sem az eladó, sem a fuvarozó nem alkalmazza a könnyítéseket, az áfát a címzettnek a behozatali vámeljáráskor kell megfizetnie – jegyezte meg a NAV.

(MTI)

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Camael
2021. május 13. 02:45
a 22 Euró az nem a befizetési összegre, hanem a behozott áru értékére vonatkozott szerintem
Kriszta67
2021. május 13. 00:45
Eddig se a 22 eurós hanem a magyar 10 eurós törvény miatt úsztuk meg az áfafizetést. 2017 évi CLII. törvény az uniós vámjog végrehajtásáról, 162. Paragrafus 5. bekezdése: A vámhatóság által kiszabott, illetve visszautalandó, jogcímenként kis összegű, 10 EUR-nál vagy az ezzel megegyező, a 138. Paragrafus 1 bekezdése szerinti árfolyamon átszámított forintösszegnél kevesebb egyéb terhek összegét kivéve a jövedéki termék után kiszabott egyéb terheket nem kell megfizetni, illetve visszafizetni. Az így meg nem fizetett összeget a vámigazgatási eljárás lezárásával egyidejűleg törölni kell, a vissza nem térítendő összeget pedig bevételként köteles elszámolni a vámhatóság. Nem kell megfizetni, illetve visszafizetni azt a tíz euró alatti, egyéb teher különbözetet, valamint visszafizetni azt a 10 EUR alatti vámtúlfizetést, amely az egy határozatban egy vagy több jogcímen kiszabott és megfizetett összeg különbségéből keletkezett. Az így keletkezett tartozást a vámhatóság utólag törli, a túlfizetést pedig köteles bevételként adónemenként belső bizonylattal előírni és elszámolni. Eddig is ezt alkalmazta a Posta, nem az EU szabályt, 22 EUR-nál jóval magasabb összeghatárig nem kellett fizetni. ha nagy ritkán mégis kiróttak 10 erónál kevesebb befizetendő áfát, akkor levelet kellett írni a fenti jogszabályra hivatkozva és mindig el is engedték valóban.
Kriszta67
2021. május 13. 00:38
.
Kriszta67
2021. május 13. 00:27
https://zen3d.hu/vammentesseg-37-euroig/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!