Rátámadt a kormány az igazi magyar tőkére

2016. november 30. 09:24

Míg Szlovákia például sokszor az EU előírásait is megszegve meg tudta oldani, hogy a nagy multik nagyobb arányban dolgoztassanak helyi KKV-kel, létrehozva egy erős szlovák tőkét, addig itthon erre nem figyeltünk.

2016. november 30. 09:24
Jámbor András
Jámbor András
Kettős Mérce

Márpedig könnyen lehet igaza a KKV-k képviselőinek. A minimálbér emelése nyilvánvalóan leginkább a kis cégeket és vállalkozásokat érinti, amik eddig is nehezen termelték ki a nyereségüket. Ezek a cégek most a nyereségeiket megadóztató társasági adó egykulcsossá válásával elveszítik a versenyelőnyüket az ugyanabban az ágazatban működő nagy multikkal szemben. Rózsi néni sarki kisboltjának ezentúl ugyanannyi százalékot kell befizetnie a nyereség után, mint a Tesconak, miközben Rózsi néninek nő a Terike alkalmazásával járó bérköltsége. Nem lesz egyszerű.

Nem lesz egyszerű, főleg azért nem, mert a magas bérköltségek miatt éppen ebben a szektorban gyakori a bújtatott munkaviszony, a minimálbéren túli fekete, vagy számlás kifizetés, az adóterhek megkerülése. Pont ezért lett volna érdemes a társasági adó helyett inkább a munkavállaói és munkadói terheket tovább csökkenteni. Csak hát a kormány kizárólag a multik megtartására figyel.

Ezzel pedig nem csupán az a probléma, hogy valószínűleg árat kell majd emelniük ezeknek a kisboltoknak, amivel tovább romlik a versenyképességük, a nagy multik pedig az eddiginél is nagyobb előnybe kerülnek. A fő probléma az a logika, amely 25 éve mérgezi a magyar gazdaságot.

Ugyanis 25 éve az a gondolat a magyar gazdaságpolitika sarokköve, hogy hívjuk be a nagytőkét, adjunk neki kedvezményeket és majd ő megoldja a foglalkoztatás és a gazdaság problémáit. Így jutott el Magyarország oda, hogy a német autóipari cégek jelentik nagyjából a magyar ipart, és oda, hogy nincs erős kis- és középvállalkozói szektor az országban.

Márpedig egy ország gazdasága akkor erős, ha a KKV szektorban van erős hazai tőke. Ez tudja fenntartani a gazdaságot nehéz időben, jó időben pedig ebből tudnak kinőni a még nagyobb vállalkozások. Olyan vállalkozások, amiknek az ereje nem attól függ, hogy kik csücsülnek a hatalmasok székeiben, hanem saját tudásukból és tőkéjükből tudnak nagyvállalkozásokká fejlődni, akár az építőiparban, akár az agráriumban, akár a kereskedelmi szektorban. És évek óta egyre kevesebb ilyen kis magyar csodát látunk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
august
2016. november 30. 18:15
Jámbor András: Rátámadt a kormány az igazi magyar tőkére ---------- A balliberális média iparszerűen úzi ezt a "mesterséget". A vegyépszerezésel kezdték, közgépezéssel folytatták, és most a házszerelőzés stádiumában vannak. Mert ugye még véletlenül sem tudnak olyan esetet példának fölhozni ez elmúlt évtizedekből, hogy allami közbeszerzés elnyerése miatt külföldi tulajdonú céget a szájukra vettek volna.
Szergej Csagajev
2016. november 30. 17:36
Ha itt is a szlovák módszer szerint járnak el, akkor meg biztos az lett volna a nyomoruk ezeknek, hogy megszegték az előírásokat. Ha van sapka, az nem jó, ha nincs, akkor meg az nem jó.
néhai Ch.Pilot
2016. november 30. 17:09
Rátámadt a Jámbor az igazi magyar kormányra.
néhai Ch.Pilot
2016. november 30. 17:08
"Ugyanis 25 éve az a gondolat a magyar gazdaságpolitika sarokköve, hogy hívjuk be a nagytőkét, adjunk neki kedvezményeket és majd ő megoldja a foglalkoztatás és a gazdaság problémáit." Jámbor Kérődző! Te is a fenti mondatot szajkóztad 25 éve, egészen addig, míg Fidesz-kormány nem alakult. És posztkommunista elvtársaid (és hitsorsosaid) ennek a gondolatnak jegyében tették tönkre a magyar gazdaságot évtizedekre. Ebből éppen a Fidesz kormány próbálja meg kirángatni egyre nagyobb sikerrel, de több évtizedes hibákat egy-két ciklus alatt nem lehet helyrehozni. Főleg úgy nem, hogy - a szlovák példádat alapul véve - ha mi szegünk meg egy EU előírást, hogy segítsük a KKV-ket (vagy bármi mást), éppen ti rohangásztok feljelenteni minket az EU-nál. Szlovákiában ez nem szokás. Vajon miért?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!