Túl sok nagyvállalat szivattyúzza ki az értéket a gazdaságból

2019. július 16. 22:10

Pont az ellenkezőjét kellene tenniük.

2019. július 16. 22:10
null
Noah Smith

„A szabad piac védelmezői mindig az egészséges versenyt hozzák fel érvként. A narratívájuk szerint a vállalatok arra törekednek, hogy minél magasabb minőségű terméket minél olcsóbban kínáljanak a vevőiknek, és a profitjuk csupán a kemény munkájukból és a kockázatvállalásból származik. Ez viszont azt jelenti, hogy

a vállalatok profitjának az adott ország gazdasági növekedésével közel megegyező ütemben kellene nőnie.

Ami a részvények árát illeti, azok nőhetnek a profitnál gyorsabban, ha a befektetők kockázatvállalási kedve nő, vagy ha a kamatráták csökkennek.

De a modern kapitalizmus kritikusai egy merőben más narratívát mesélnek. Azt állítják, hogy a vállalatok értékteremtés helyett kiszívják az értéket a gazdaságból. A monopolhelyzetükkel visszaélve vagy a hasonló ideológiát valló törvényhozókkal kötött előnyös megállapodások révén ezek a nagy cégek megemelik az árakat, lenyomják a béreket és kizsigerelik a beszállítóikat, hogy a részvényeseiknek kedvezzenek. Az értéknek az ilyesfajta kiszipolyozását gazdasági járadéknak hívják a közgazdászok. (...)

A nagyvállalatok piaci erejüket lobbizással is képesek növelni, magyarán megtehetik, hogy politikusokat és törvényhozókat állítanak maguk mögé, és ha ezt meg is teszik, az nagyon rossz fényt vet a szabad piacra és a kapitalizmusra. A szocialista elnökjelölt, Bernie Sanders szenátor állításai, miszerint az amerikai dolgozók nyomorúságáért a vállalatok a felelősek, megerősítést nyernének. Hogy a nagyvállalatok és azok lobbistái pontosan miért tudják ilyen sikeresen torzítani a játékszabályokat, az már 2000 óta rejtély, amit jó lenne végre megfigyelni és felgöngyölíteni. Ugyanis a kapitalizmus jövője a tét.”

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2020. február 24. 16:03
"Igaz, igaz, Ványadt Ványatovics Vinyov, mintha magam mondtam volna."!
redgreg
2019. szeptember 24. 16:54
Esetleg tessék megnézni a memória árakat, természetesen sose kartel árak miatt emelkedik mindenhol egyszerre, hanem mert kualalumpurban esett a hó ezért shanghajban késtek a villamosok és stb...
székelyszó
2019. szeptember 24. 16:53
a nemzetközi tőke nincs tekintettel a helyi érdekekre...ezért visznek Afrikába veszélyes hulladékot, ezért dolgoztatnak gyerekeket Bangladeshben és ezért gyártatnak Kínában, mert ott nem kell tekintettel lenni a környezetre...Egyébként a nemzeti tőke az, amit ezért támogatni kell ... mivel ők jórészt helyben költik el a profitot ... kivéve Gyurcsány és más liberálisok, akiknek nem számít a hazai...ők adóparadicsomokba menekítik a profitjukat... Szóval adó és kedvezmény politika kell, amin keresztül az állam tudja a szociális hálót és az infrastruktúrát alakítani, fejleszteni...Egyébként a világvállalatok hatása politikára és politikusokra nagyon durva, csak a jéghegy csúcsát látjuk...
nemecsekerno_007
2019. szeptember 24. 16:52
Azért ebben van igazság amit a csávó ír. Elsősorban a nagy nemzetközi cégekre vonatkozik ez, csak a történelmi tapasztalat az, hogy a szocialisták ugyanezt gondolják a sarki lángososról. És ez a gond :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!