Kína nem riad vissza a kereskedelmi háborútól, a ritkaföldfém lehet a következő fegyvere

2019. június 02. 19:32

Kína nem akar kereskedelmi háborút az Egyesült Államokkal, ugyanakkor nem is riad vissza tőle – szögezi le vasárnap közzétett hivatalos állásfoglalásában a kínai kormány.

2019. június 02. 19:32
null

Az ügyről kiadott, úgynevezett fehér könyvben a kormányzat rámutat: a két ország kereskedelmi konfliktusának elmérgesedése az amerikai fél közelmúltbeli lépéseinek következménye. „2017-es beiktatása óta az új amerikai vezetés pótvámok és egyéb büntető intézkedések bevezetésével fenyegeti legnagyobb kereskedelmi partnereit” – fogalmaznak, hozzátéve: az Egyesült Államok által 2018 márciusától egyoldalúan kezdeményezett gazdasági és kereskedelmi összetűzésre válaszul Kína kénytelen volt szigorú intézkedéseket hozni, hogy megvédje országa és népe érdekeit. 

A hivatalos kínai állásfoglalást tartalmazó fehér könyvet Vang Suo-ven kínai kereskedelmi miniszterhelyettes és Kuo Vej-min, a kínai Államtanács információs osztályának miniszterhelyettese ismertette vasárnap megtartott pekingi sajtótájékoztatóján. 

A kínai kormány állásfoglalása szerint a kereskedelmi súrlódások hátterében számos, az Egyesült Államok részéről eltúlzott, illetve helytelenül értelmezett adat, valamint alaptalan vádaskodás áll.

Vang Suo-ven a Donald Trump amerikai elnök által gyakran kifogásolt kereskedelmi deficit kapcsán például aláhúzta: az amerikai és a kínai kereskedelmi minisztériumok közös felméréséből kiderült, hogy az amerikai fél jelentősen túlbecsüli a Kínával szembeni kereskedelmi deficitet, mely a valóságban 153,6 milliárd dollárra tehető, szemben az amerikai tisztviselők által gyakran említett 410 milliárd dollárral.

Vang hozzátette: Kína kereskedelmi többletének számottevő részét ráadásul a feldolgozóipar teszi ki, mely közvetve külföldi beszállítóknak is profitot termel, de ugyanígy részesülnek belőle a Kínában működő külföldi vállalatok is. 

A dokumentum kategorikusan elutasítja a szellemi tulajdon lopásának vádját, melyet Washington rendszeresen említ Kína kapcsán. A fehér könyv azzal érvel, hogy Kína teljes mértékben elkötelezett a szellemi tulajdon védelme mellett, melynek érdekében a jelenleg érvényes nemzetközi szabályozásnak megfelelő jogi keretet állított fel. Ez nagyban hozzájárult ahhoz – emelik ki, – hogy az emberek köztudatában és az üzleti szférában is javult a szellemi tulajdon fontosságának megítélése, ami tetten érhető egyrészt abban, hogy jelentős mértékben nőtt a külföldi jogbirtokosoknak kifizetett szerzői jogdíjak összege, másrészt pedig abban, hogy éles emelkedés tapasztalható a Kínában benyújtott szabadalmi kérelmek számában. 

Arra is kitérnek, hogy az amerikai pótvámok, bár Kínát célozzák, de számos más piaci résztvevőnek is károkat okoznak, ráadásul az Egyesült Államok számára sem előnyösek. Rámutatnak: a büntetővámok miatt jelentősen emelkedtek az amerikai cégek gyártási költségei. „Számos amerikai gyártó támaszkodik kínai nyersanyagokra és közbenső termékekre. Mivel rövidtávon nehéz lenne megfelelő új beszállítókat találniuk, ezeknek a gyártóknak viselniük kell a pótvámok miatt emelkedő költségeket.” ​

A dokumentumkötet emellett zömében amerikai hivatalos statisztikák és felmérések adatait bemutatva vezeti le, hogy mekkora anyagi kárt okoznak a pótvámok az Egyesült Államok számára. Egy Trade Partnership nevű amerikai agytröszt februárban közzétett felmérésére hivatkozva például rámutatnak: amennyiben Washington minden kínai importcikkre bevezeti a 25 százalékos pótvámot – melynek előkészítésével Donald Trump  május 10-én megbízta Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselőt, – úgy az Egyesült Államok GDP-je 1,01 százalékot csökkenhet, 2,16 millió amerikai veszítheti el a munkáját, és az amerikai háztartásoknak évi 2294 dollár (közel 667 ezer forint) többletkiadással kell számolniuk. 

A fehér könyv továbbá hosszú kifejtést tartalmaz arról, hogy hány alkalommal vonta vissza korábban tett ígéreteit az Egyesült Államok a két ország közti kereskedelmi tárgyalások során. Úgy fogalmaznak: „az egyeztetések nem voltak mentesek a visszalépésektől, melyek minden alkalommal abból következtek, hogy az amerikai fél visszavont korábban elfogadott pontokat, illetve kihátrált előzőleg tett ígéreteiből.” ​

A kétoldalú kereskedelmi tárgyalások azt követően torpantak meg, hogy az amerikai fél szerint Peking visszalépett a kidolgozás alatt álló megállapodásban korábban közös megegyezés alapján rögzített egyes pontokban. A kínai kereskedelmi miniszterhelyettes, aki korábban személyesen is részt vett a kereskedelmi tárgyalásokon, ezzel a váddal kapcsolatban elmondta: „semmiről nem állapodtunk meg addig, amíg mindenről meg nem állapodtunk.” ​

Vang megerősítette továbbá, hogy bár Peking továbbra is igyekszik kielégíteni a ritkaföldfémek külföldi keresletét,

nem tartja elfogadhatónak azonban, ha a Kínából származó ritkaföldfémeket az ország fejlődését gátló termékek gyártására használják fel.

Kína a világ ritkaföldfémeinek 85 százalékát biztosítja, és a közelmúltban tett kijelentések alapján úgy tűnik, hogy ezeket az elsősorban elektronikai és katonai eszközök gyártásához szükséges alapanyagokat használhatja fel az Egyesült Államok szankciói elleni következő válaszlépésként.

A miniszterhelyettes újságírói kérdésre nem erősítette meg, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök találkozna Donald Trumppal a június végén Japánban megrendezett G20-as országcsoport csúcstalálkozóján, melyet azonban amerikai részről már számos alkalommal említettek, többek között maga Trump elnök is. 

A fehér könyvet egy nappal azt követően adták ki, hogy szombaton életbe léptek arra a több ezer amerikai importcikkre kivetett pótvámok, melyeket a kínai kormányzat május 13-án jelentett be az amerikai pótvámokra való válaszlépésként.

(MTI)

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2019. június 27. 12:49
Az elszállt államadósság rendbehozásához bizonyára a vámok emelése is segítséget nyújt, de ez a jó terápia ? Vámok nélkül versenyképes a reálgazdaság ? Mit csinálhat az ember akkor, ha a fizetöeszközének megszünik a monopoliuma ? A stratégiai bombázókommandó is iszonyúan drága s a "szövetségesek" se akarnak ehhez hozzájárulni. Megértem, hogy tramplinak nem ég a körmére a környezetvédelem.
deaksandor
2019. június 11. 22:54
Igazat adok, a szénhidrogének már nem sokáig maradnak meg. Még pár évtized és áttérünk a fúziós reaktorok termelte energiára. A ritkaföldfémek fontosabbak. Bár jó tudni, hogy az USA-nak is vannak komoly készletei. Sőt, nagyon sok országnak vannak. Csak nem termelik ki. Eléggé környezetkárosító, ezért nem szívesen bányásszák. Meghagyják Kínának és a többi olyan országnak, amelyik magasról tesz a környezetszennyezésre. De ha a szükség úgy hozza, az USA is rendelkezne elég sok ritkaföldfémmel. Az aksik is valóban kínaiak, de ez is bármikor megváltoztatható. Ezt én nem tenném meg komoly előnynek. A napelemek meg még kevésbé. Az egész globális felmelegedés történet csak egy hiszti. nem véletlen, hogy az USA kilépett a klímaegyezményből. Igaza volt. Kínának meg csak annyira számít, hogy gyárthassa a balliberális sötétzöld EU-nak a napelemeket. Ami igazán számít, az - ahogy írod is - a kreativitás. Abban viszont tévedsz, hogy az USA ebben jobb lenne. Nem jobb, sőt, rosszabb. A kínaiak és távol-keletiek átlag IQ-ja az egyik legmagasabb a világon. Kismillió dolgot találtak már ki régen is, most is. Bizony rohadt komoly vetélytársai a nyugati (ha úgy tetszik fehér) kultúrának. És mivel mi itthon nyugaton toljuk a balliberális-szocialista társadalmat és gazdaságot (ami ugye erősen visszaveti a technológiai fejlődést is), Kína viszont ezzel szemben egyre kapitalistább, ezért csak idő kérdése, hogy beelőzze az USA-t. Az USA titkos fegyveréről egy videó: https://www.youtube.com/watch?v=OToYWOrSWyU Agyelszívás nélkül az USA már régen a béka hátsója alatt lenne.
deaksandor
2019. június 11. 15:05
Neodímium nagy mennyiségben található az alábbi országokban: - USA (Mountain Pass) - Malawi - Észtország (Molycorp) De már szóba került a tengerek alatti kitermelés (több tucat ritkaföldfém lelőhely van az óceánok alatt). Ezek csak azok, amikről eddig tudomásunk van. A problémát nem az okozza, hogy csak Kínának van. Hanem az, hogy szinte csak Kína termeli ki. Gondolom eddig az összes ország azt gondolta, hogy a csitri kis Kína (amikor még nem volt ilyen erős és fejlődő) majd kitermeli ezeket a fémeket, a nyugat meg majd felhasználja. És így az ipari szennyezés (ami a ritka földfémek kitermelésével jár) az majd Kínára hárul. Az lett csak a bökkenő, hogy Kína már nem kis csitri harmadik világbeli ország, hanem a második legnagyobb ipari hatalom. Emiatt kezdenek más országok bele újra a kitermelésbe, amit anno abbahagytak.
Selamat
2019. június 04. 12:28
"Az emberi kreativitás egyértelműen az USA-t erősíti" Nem hinném. Sőt, ha engedik a kínaiak fantáziáját, vagyis kreatív gondolkodását elszabadulni, ami már úton van, nincs olyan a világon, ami meg tudná állítani a minőségüket, és szintjüket. Eddig nem erre járt az eszük. Most meg már, igen, és semmi idő alatt behozzák a hátrányukat. Csak rövid idő kérdése, és sajnos simán, minden téren lemossák az amerikai (fehér ember?) kreatív képességét is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!