Csehországban az árak gyorsabban közelítenek az uniós átlaghoz, mint a bérek

2019. április 29. 19:48

Csehországban az EU-tagság másfél évtizede alatt emelkedett az életszínvonal, de az árak sokkal gyorsabban közelítenek az uniós átlaghoz, mint a bérek – egyebek között ez derül ki abból a összefoglalóból, amelyet Csehország csatlakozásának 15. évfordulója alkalmából hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság prágai képviselete. Alig elégedettebbek a csehek az életszínvonalukkal, mint 2004-ben.

2019. április 29. 19:48
null

Míg 2004-es uniós csatlakozáskor a csehországi életszínvonal az uniós átlag 69 százalékának felelt meg, mára 83 százalékra emelkedett. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az EU 28 tagállama közül Csehországban a legalacsonyabb a szegénységi küszöb alatt élők aránya, mintegy 9 százalék.

Ami a béreket illeti az utóbbi két év gyorsabb növekedése ellenére a csehek továbbra is jóval kevesebbet keresnek, mint nyugat-európai kollégáik és az EU-átlag. A 28-ak  évi nettó átlagkeresete 2017-ben már meghaladta a 25 ezer eurót, de Csehországban csak 10 ezer euró körül mozgott. A másik oldalon a csehországi keresetek magasabbak, mint a kelet-európai országok többségében. A csehországi vásárlóerő jelenleg a kimutatás szerint az európai uniós vásárlóerő 60 százalékának felel meg. 

A bérektől eltérően a csehországi árszínvonal már közelebb került az uniós átlaghoz: 2004-ben a csehországi árszínvonal az uniós átlag 58 százalékának felelt meg, jelenleg már 70 százaléknál tart. A csehországi élelmiszerárak az uniós átlag 83 százalékának, a ruházati cikkek és a lábbeli árai 93 százaléknak, az energiaárak pedig 87 százaléknak felelnek meg.

A cseh gazdaság az elmúlt másfél évtized alatt megerősödött, s elérte az átlagos uniós GDP 89 százalékát. 

A CVVM prágai közvélemény-kutató intézet legújabb felmérése szerint a csehek 68 százaléka elégedett az életszínvonalával, 2004-ben ez a mutató 62 százalék volt.

Csehország uniós tagságát az Eurobarometer 2019 tavaszi felmérése szerint a csehek 33 százaléka ítéli meg kedvezően, ami a 28-ak között a legalacsonyabb arány. A 2004-es csatlakozáskor ez az arány 41 százalék volt. A Csehország EU-csatlakozásáról megtartott népszavazáson viszont a választók 55,3 százaléka vett részt és 77,3 százalékuk a csatlakozás mellett tette le a voksát. Csehország kilenc további kelet-európai országgal 2004. május 1-jén lett az Európai Unió tagja.

(MTI)

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2019. június 17. 10:06
Itt is ez volt a helyzet Gyurcsány Bajnai vegetálása alatt, az árak a nyugati árakat verték felülről a bérek meg az albán béreket alulról. Akinek meg sikerült véletlenül nyugati multihoz elhelyezkedni, azt plusz adókkal baszták haza. Lásd 2007-től a továbbdolgozó nyugdíjasokra kivettet havi 50.000 Ft -os plusz adót és az 1800 Ft-os köbméterenkénti víz/csatornadíjat. Na akik most is ezekre szavaztak MSZP/DK azért megbaszhatnák az anyjukat fogamzásgátlóval át itatott kotonnal ha véletlenül kiszakadna nehogy tovább szaporodjon az elmebeteg család, még nagyobb terheket róva az egészségügyre. :))))))))
Lorne Malvo
2019. június 17. 09:52
10 év múlva magyarország ismét élen fog járni! addig a lipsik hadd silvalkodjanak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!