Ezekről a változásokról érdemes tudnia, ha katás adózó

2019. január 16. 20:37

Egyre népszerűbb a kisadózók tételes adója (kata), január elsején több mint 315 ezer vállalkozás választotta ezt a minimalizált adminisztrációt igénylő adóformát – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.

2019. január 16. 20:37
null

A pénzügyminiszter ismertette: 2019-ben tovább emelkedett 8 millió forintról 12 millió forintra az alanyi áfamentesség értékhatára, ami így megegyezik a kata bevételi határával. A katát választó vállalkozás főszabály szerint havi ötvenezer forint megfizetésével az összes adó és járulékterhét letudja, és a társadalombiztosítás pénzbeli ellátásaira is jogosultságot szerez – tette hozzá.

Felidézte, hogy az Európában is példaértékűnek számító adótípus 2013 január elsejével indult, akkor 76 ezren választották. Mára Magyarország legnépszerűbb adófajtájává vált. Kezdetben a bevételi határ hatmillió forint volt, ez megduplázódott. Idéntől sokkal egyszerűbbé és kedvezőbbé vált a szabályozás, hiszen a kata és már az alanyi áfamenteség bevételi határa is 12 millió forint.

Az általános forgalmi adó alanyi mentességénél a bevételi határ növeléséhez uniós egyeztetés kellett – idézte fel. A kormány az uniós tárgyalások során elérte, hogy a kisvállalkozásoknak évi 12 millió forintos értékhatárig nem kell áfát felszámítaniuk és fizetniük, és áfa bevallást sem kell benyújtaniuk.

Az alanyi mentességet választó katás vállalkozásoknak 2020-ban kell majd egy nyilatkozatot benyújtaniuk a 2019-es évről, ami szintén jelentős könnyítés – mondta.

Közölte azt is, hogy a napokban minden katás vállalkozót emailben tájékoztat a Pénzügyminisztérium a kedvező változásokról.

Az adórendszer fejlesztését ösztönző kormányzati lépésekkel az unió tagállamai között Magyarországon a legalacsonyabb a társasági adó, harmadik legalacsonyabb a személyi jövedelemadó. Az adóhivatal már harmadik éve készíti el a magánszemélyek adóbevallását. Idén az érintettek köre az egyéni vállalkozókkal bővül – sorolta a miniszter.

A jövőben is folytatják a vállalkozásokat érintő adó- és adminisztrációs terhek csökkentését – mondta Varga Mihály.

Kérdésre válaszolva elmondta: a nyugdíjelőtakarékossági kötvény kibocsátásának elindítását idén az első félévben tervezik.

(MTI)

 


 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
qwrtzq
2019. január 24. 19:15
katásként nincs kettős könyvelés, és korlátlan a felelősséged. valamit valamiért ja meg nyugdíjad sincs "ahol a multi (meg a többi nagyvállalat) erősebben van szipolyozva." évi 12 millás árbevétellel? a katások tipikusan olyan mikrovállalkozások, amiket nem fednek le a multik egyébként jelenleg a kft-k vannak szipolyozva, amik elértek egy olyan üzemméretet, ahol már nem lehet okosban költséget elszámolni meg zsebbe fizetni, hiszen ők nem kapnak semmiféle adókedvezményt
Royce2.0
2019. január 17. 21:25
Rendkívül érdekes, (és egyben hasznos) adónem. Katásonként gyakorlatilag (max) 6 guriga adóbevételről mond le gálánsan az állam. Csak hogy aki vállalkozni akar kicsibe' boldogulhasson. Ha még mellé tesszük a kivát, akkor kvázi előállt egy duális adórendszer, ahol a multi (meg a többi nagyvállalat) erősebben van szipolyozva. Mindez az EU egyetértése mellett. Nagy mágus ez a Varga Misi, lássuk be :))) Egyébként egyre többen kérik a 75000-es katázást, a magasabb nyugdíj/táppénz érdekében.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!