A fiatalok közel negyede nem lát különbséget étrend-kiegészítő és gyógyszer között

2020. augusztus 24. 21:17

A fiatalok 72 százaléka tisztában van azzal, hogy az étrend-kiegészítők a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, 23,6 százalékuk azonban tévesen a gyógyszerek csoportjába sorolja ezeket a termékeket, ráadásul nagy arányban próbálják ki ezeket a szereket, derül ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) és a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. idei közös kutatásából, amelyet hétfőn juttattak el az MTI-nek.

2020. augusztus 24. 21:17
null

A 18-30 éves korosztályra vonatkozó kutatásban, amelybe 500 embert vontak be, megállapították, hogy a válaszadók 66,2 százaléka szedett már valamilyen étrend-kiegészítőt: a 18-22 éves korosztály 56,6 százaléka, a 23-26 év közöttiek 64,4 százaléka, míg a 27-30 éves korcsoport 74,4 százaléka szedett már ilyen készítményeket. A felmérés szerint a nők körében népszerűbbek az étrend-kiegészítők (73 százalék), mint a férfiaknál (58,2 százalék).

Közölték, a fiatalok leggyakrabban azért vásárolnak étrend-kiegészítőt, mert azok koncentrált formában tartalmazzák a hatóanyagokat, de az egészségük megőrzése is fontos motiváció számukra. Ugyanakkor megjegyezték, a válaszadók 46,8 százaléka szerint az is meghatározó szempont, hogy az étrend-kiegészítőket nem szükséges orvossal felíratni.

A közlemény idézte Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnökét, aki aggasztónak nevezte, hogy a fiatalok egy része nem tesz különbséget az étrend-kiegészítők és a gyógyszerek között. Mivel az étrend-kiegészítők az uniós szabályozás következtében nem esnek át bevizsgáláson, így a fogyasztók nagyobb eséllyel találkozhatnak hamisított szerekkel, a rossz tapasztalatok pedig nem csak a jogszerűen forgalmazott étrend-kiegészítőkbe, de a gyógyszerekbe vetett bizalmat is megingathatják.

Bérci István, a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesületének (MÉKISZ) elnöke szerint a felmérés rámutatott, hogy a magyar fiatalok továbbra sem rendelkeznek megfelelő ismeretekkel az étrend-kiegészítőkről, ugyanis a válaszadók csupán 22,4 százaléka ismerte fel, hogy az étrend-kiegészítők nem csak természetes hatóanyagot tartalmaznak, 28,6 százalékuk pedig tévesen úgy gondolja, hogy ezek a készítmények betegséget megelőző vagy gyógyító hatással rendelkeznek.

(MTI)
 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
o.92.06
2020. augusztus 27. 17:49
Sajnos nem véletlen, hogy túl vannak értékelve az étrend kiegészítők. Már a kamaszlányokat is elkezdik tömni a szteroid típusú mű hormonokkal, magyarul fogamzásgátlókkal. Ami nem csak visszerességet okoz, hanem legyengíti az immunrendszert is (később sokkal könnyebben elkaphatják a hpv-t, amivel a 20-40 év közötti ffiak 2/3-a fertőzött. Később pedig nagyobb a valószínűsége, hogy a hormonokkal tömött kamasz mellrákos lesz és a hormonális kezelés után 40 évesen meredeken megnő a kockázata a hipertóniának, ami hazánkban a leggyakoribb okozó betegségnek a kardio-vaszkuláris betegségeknek az okozója. És ezeket a hormonális fogamzásgátlókat nevezik "gyógyszernek", amit már 15 éves, menstruációjukkal bajlódó kislányoknak írnak fel. Ezek után nem csoda ha valóban pozitív változással étrend kiegészítőt hívnak gyógyszernek az emberek. Gondoljuk át, hogy a hivatalosan gyógyszernek nevezett készítményeknek mi köze van a gyógyításhoz és azokhoz mérjük az étrend kiegészítőket - máris kevésbé tűnnek butának a "mai fiaralok".
Jóakaratúember
2020. augusztus 26. 15:31
A Magyar Gyógyszerészi Kamarának valamint a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesületének az orvosokkal, a kormányzattal, a médiumok felelősségteljes vezetőivel közösen kellene fellépniük a hangzó sajtót elárasztó gyógyszer reklámok ellen. Jelentkezzen, akinek még nincs elege a körömgomba elleni, no meg a hüvelygomba elleni reklámokból! A gyógyszer forgalmazók/gyártók kényük kedvük szerint teszik vénykötelessé vagy éppen nem vénykötelessé termékeiket. Elvárható lenne, hogy legalább a közmédiumokban ne legyenek reklámok. A legbefolyásolhatóbb réteg a fiatalok és a gyermekek.
egynick
2020. augusztus 25. 13:18
Amúgy nem csak a fiatalok, hanem a szakma megrökönyödésére a politika a SOTÉ-ra is rákényszerítette a kínai orvoslás felvételét a hagyományos orvoslás mellé. Egyetemi rangon az akupunktúra. Min csodálkozunk? A fiatalok ebbe a zavaros világba nőnek bele. Nincs rendes tájékoztatás.
annamanna
2020. augusztus 25. 08:01
Pilule - Saez https://www.youtube.com/watch?v=zvPIFuleaeA
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!