Menesztette Trump az FBI igazgatóját

2017. május 10. 10:10

Donald Trump azonnali hatállyal menesztette James Comey-t az FBI igazgatói posztjáról. Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője szerint a főügyész és helyettes ügyész tanácsára döntött így az elnök. Egy demokrata és egy republikánus szenátort előzetesen tájékoztatott Trump, akik nem bírálták az elnök döntését. A demokraták frakciójának vezetője, Chuck Schumer azonban az FBI oroszokkal kapcsolatos vizsgálatai miatt aggódik. John McCain és Richard Burr republikánus szenátorok is az elnökválasztásba való orosz beavatkozás vizsgálatát szorgalmazzák.

2017. május 10. 10:10

A Fehér Ház közleményben jelentette be, hogy Donald Trump menesztette James Comey-t, az FBI igazgatóját. A Szövetségi Nyomozó Iroda elnökét 2013-ban nevezte ki Barack Obama és megbízatása 2023-ig tartott volna. Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője azt mondta, hogy az elnök a főügyész és helyettes ügyész javaslatára menesztette azonnali hatállyal Comey-t. Spicer elmondta, hogy Comney többször is kijelentette, hogy nem nyomoznak az elnök ellen, aki levelében le is írta, hogy ezt értékeli.

Trump bejelentése politikai bombaként robbant. Ám még az éjjeli órákban kiderült: az elnök, mielőtt közölte volna James Comey menesztését, telefonon értesítette a szenátus néhány befolyásos tagját, köztük Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátort és Dianne Feinstein kaliforniai demokrata párti szenátor asszonyt. Egyikük sem bírálta, de még csak nem is vitatta az elnök döntését. Lindsey Graham első reakciója az volt: az ország érdeke azt kívánja, hogy James Comey távozzék az FBI éléről. Dianne Feinstein pedig leszögezte: a Szövetségi Nyomozó Irodának pártoktól független új igazgatóra van szüksége. 

Kétpárti aggályok
    
Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetője kedden későn este a Capitoliumon interjút adott újságíróknak, s azt sürgette, hogy Comey igazgató eltávolítása után – amelyet egyes források szerint súlyos hibának nevezett – Rod Rosenstein helyettes igazságügyi miniszter nevezzen ki külön ügyészt a Donald Trump munkatársai és orosz tisztségviselők közötti esetleges kapcsolatok kivizsgálására. „Az amerikai nép igazságszolgáltatásba vetett bizalma most Rod Rosenstein kezében van” – fogalmazott Schumer, akinek álláspontját több demokrata párti törvényhozó támogatta. Richard Durbin, Illinois állam demokrata párti szenátora megjegyezte: ha a kormányzat nem nevez ki külön ügyészt, akkor

Befolyásos republikánus politikusok támogatták az elnök álláspontját, ugyanakkor John McCain arizonai szenátor, a szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának elnöke és az észak-karolinai Richard Burr, a szenátus hírszerzési bizottságának vezetője kételyeket fogalmazott meg. McCain egyenesen speciális kongresszusi vizsgálóbizottság felállítását javasolta, amelynek feladata a tavalyi elnökválasztási folyamatba történt esetleges orosz beavatkozás vizsgálata lenne.

Elvesztették a bizalmat Comey-ban 

Susan Collins, Maine állam republikánus szenátora elhárította és „nem helyénvalóaknak” minősítette azokat a felvetéseket, melyek szerint James Comey eltávolításának oka az lett volna, hogy leállítsák az Oroszországgal kapcsolatos vizsgálódásokat. 

A demokrata párti törvényhozók szerda délelőttre tanácskozást hívtak össze, hogy megvitassák Comey lehetséges utódjának személyét. Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője nagyon rövid interjút adott kedden este a Fox televízió üzleti hírekkel foglalkozó adásának, s azt hangsúlyozta: „a demokratáknak egyet kellene érteniük Comey kirúgásával, hiszen még Chuck Schumer is azt mondta, hogy elveszítette a bizalmát Comey-ban”.  Közben a Politico című lap azt írta, hogy James Comey politikailag egyre jobban elszigetelődött, a Fox televízió pedig arról adott hírt, hogy az FBI sok munkatársát zavarba hozta igazgatójuk viselkedése és cselekedetei.

(MTI / Euronews)

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Földes "Thomas" Tamás
2017. május 10. 20:49
Oda is beültet egy milliárdos vállalkozót. Az ótrájt majd tapsol, hogy "ez az, őt nem tudják a zsidók megvenni", aztán ha valami zűr van a közel keleten akkor megint zsidó lesz az egész vezetőség, de hát ez már csak így működik.
polnemkor
2017. május 10. 10:29
Ezzel kellett volna kezdenie.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!