Vučić: Szerbiának el kell döntenie, melyik uniós példát követi

2015. október 05. 15:15

Az uniós bevándorlási politikának nincs vezérfonala, és a tagjelölt Szerbiának el kell dönteni, melyik uniós ország példáját akarja követni, jelentette ki Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök. Szerbia nem fog vitába szállni azokkal a szomszédaival, akik kerítést emelnek – mondta, de szerinte a megoldást az együttműködésben kell keresni.

2015. október 05. 15:15

Nincs egységes európai uniós álláspont a migránsválsággal kapcsolatban, és a tagjelölt Szerbiának el kell dönteni, melyik uniós ország példáját akarja követni – jelentette ki Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök hétfőn a migránsválság kérdéseiről és a balkáni útvonalról szervezett belgrádi konferencián.

Nem lesz vita a magyarokkal

A kormányfő szerint Görögország, Horvátország, Magyarország és Németország példáját figyelembe véve látszik, hogy az uniós bevándorlási politikának nincs vezérfonala. Hozzátette, hogy az óriási bevándorlási hullám kihívások elé állítja az EU és Szerbia migrációs politikáját is, de nem ez lesz az utolsó hullám, a megoldást pedig az együttműködésben kell keresni, nem pedig a kerítésekben és a drótokban. Kijelentette ugyanakkor, hogy Szerbia nem fog vitába szállni azokkal a szomszédaival, akik kerítést emelnek, annak viszont nem örül, ha a nacionalizmust a választási kampány részeként használják. Aleksandar Vučić beszédében rámutatott, hogy országa eddig is emberien és szolidárisan viselkedett a migránsokkal, és a jövőben is segítséget nyújt nekik.

A szerb miniszterelnök azt is közölte, hogy az idei év első kilenc hónapjában több mint 172 ezer migránst regisztráltak a nyugat-balkáni országban, ami a teljes 2014-re vonatkozó adatok 7,4-szerese. Naponta 2-3 ezer migráns érkezik az országba, általában Macedónia felől, az elmúlt hétvégén pedig több mint tízezren jöttek.

Majd lesz valami

Elmondta azt is, hogy a balkáni útvonalon fekvő országokat csak tranzitútvonalnak használják Nyugat-Európába vezető útjuk során a főként Szíriából, Afganisztánból és más közel-keleti országokból érkezők. Kiemelte, hogy Németország a fő célpont, mint az európai jólét és életszínvonal megtestesítője, és felvetette, hogy vajon a balkáni országok is eljutnak-e a jövőben olyan szintre, hogy célországként tekintsenek rájuk. 

Michael Davenport, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a várakozások szerint az október 8-i luxembourgi migránsválságról szóló konferencián döntés születik egy olyan pénzalap létrehozásáról, amelyből a migrációs útvonalon fekvő országokat támogatják majd.

Saša Janković ombudsman ugyanakkor arra szólította fel a konferencia résztvevőit, hogy fordítsanak kiemelt figyelmet a háborús térségekből érkező gyermekekre, mert csak az idén körülbelül ötezer fiatalkorú migráns érkezett Szerbiába a szülei nélkül. Elhangzott továbbá, hogy a tél és a csapadékos időjárás közeledte miatt a migránsok néhány nap helyett akár egy hétig is az országban tartózkodhatnak, ezért megfelelő szállást és ellátást kell nekik biztosítani.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pitypang1125
2015. október 05. 21:19
Nem!!! Szemétül hangzik, de ha máshogyan nem lehet akkor bizony lőni kell! Ezt az áradatot bármilyen eszközzel meg kell állítani!
TAVIROZSA
2015. október 05. 20:26
A tranzit országoknak össze kell fogni, ezek a szegény országok teljesen rámennek erre az áradatra !
TAVIROZSA
2015. október 05. 20:26
A tranzit országoknak össze kell fogni, ezek a szegény országok teljesen rámennek erre az áradatra !
brekker
2015. október 05. 20:13
Nagyjából az a kérdés, hogy mielőtt a "főkerítés" (ha egyáltalán) megépül előbb mindenki felépíti-e a maga kerítését? A balkáni útvonalat figyelembevéve ennek a kerítésnek nyilvánvalóan valahol az Égei tengeren kéne lennie. A görögöknek van ehhez megfelelő haditengerészete, hiszen éppen a haderő fejlesztése miatt kerültek adósságválságba. Itt az ideje, hogy használják. Talán a németek is megértőbbek lesznek most már a görögök adósságleírási kéréseivel szemben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!