Oroszországgal kapcsolatos fenyegetésekre számít Johannis

2015. június 22. 17:55

Románia új nemzetvédelmi stratégiája – bár egy államot sem nevez meg – elsősorban Oroszországgal kapcsolatos rendkívüli helyzetekre készíti fel az országot, különös tekintettel a keleti szomszédság instabilitása, a fekete-tengeri térség befagyott konfliktusaira, és egy esetleges energiaválságra.

2015. június 22. 17:55

Főleg Oroszországgal összefüggésbe hozható fenyegetésekkel számol a 2015-2019-es időszakra vonatkozó román nemzetvédelmi stratégia, amelyet hétfőn ismertetett Klaus Johannis államfő a bukaresti parlament együttes ülésén. A román alkotmány szerint a nemzetvédelmi stratégiát az államfőnek hivatalba lépése után hat hónapon belül kell elfogadásra a parlament elé terjesztenie. 

Az új védelmi stratégia szerint Romániának a keleti szomszédságában előidézett instabilitás, a Fekete-tenger térségének befagyott konfliktusai, az energetikai piacok „eltorzítása", a kibertámadások, a terrorizmus jelentenek fenyegetést. A dokumentum egyetlen államot sem nevez meg a fenyegetések között, azonban Oroszország hatalmi törekvéseinek tulajdonítja a Fekete-tenger térségének fokozódó ingatagságát. A román sajtó ezzel összefüggésben felidézte: tavaly decemberben Oroszország is átírta katonai doktrínáját, amely konkrét veszélyként említi, hogy a NATO támadófegyvereket helyezett határai közelébe, és ide sorolja a tervezett amerikai rakétaelhárító rendszert is, amelyet Romániába és Lengyelországba telepítenek.

Románia a NATO-tagországok kollektív védelmére és saját intézményrendszerének megerősítésére alapozza nemzetvédelmi stratégiáját – mutatott rá Johannis. Hozzátette: Románia védelmi költségvetésének növelése, a NATO-szövetségesekkel és az Egyesült Államokkal folytatott szoros együttműködése révén bizonyítja eltökéltségét, hogy nem csak fogyasztója, hanem szolgáltatója is akar lenni a közös biztonságnak.

A bukaresti parlament együttes ülésén mondott beszédében Johannis a nemzetvédelmi stratégia újdonságának nevezte azt, hogy a dokumentum kiterjeszti az ország biztonságának értelmezését mindazon erőforrásokra, amelyek az állampolgárok hétköznapi biztonságát szavatolják, illetve azokra a természeti és kulturális értékekre, amelyek Romániát egyedülállóvá teszik.

A román parlamentben kedden vitatják meg és bocsátják szavazásra az új nemzetvédelmi stratégiát. 

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egysegelem
2015. június 22. 23:50
Megjegyzem, Mon elkepzelhetetlen, hogy az ugysegszseg barmilyen fideszes utan nyomozzon.
ciseaux
2015. június 22. 20:05
Ha valaki még nem tudná, a NATO kb. 8 szoros, ill. 10 szeres fölényben van Oroszországgal szemben, csak Európában. Az egyetlen "fegyvernem", ahol az oroszok elsők, az a tankjaik száma. Egyébként minden fegyvernemben alulmaradnak már most is. Valaki hallott már egy szuper-hatalom-veszélyről, ami alul-fegyverzetség dacára történt volna?
mo ching
2015. június 22. 19:32
És Wesley Clark ex-tábornok boldogan tapsikolt a háttérben. Mindenki fizessen be a natóba, az amerikaiak majd lenyúlják a befizetéseket és mindenki örülhet. Amerikai tankot minden kertbe, légvédelmi üteget minden fa alá, és lőn nagy demokrácia!
pitypang1125
2015. június 22. 19:13
Bár már látnám ahogyan az Oroszok elkenik a szátokat! Remélem vagytok olyan ostobák hogy megpróbáltok bevonulni Moldovába!Pont úgy lesztek hátraszúrva, ahogyan ti is hátraszúrtátok az összes szövetségeseteket rövid de annál undorítóbb, visszataszítóbb történelmetek alatt! Bocskoros tetvek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!