Varga: Csak rajtunk múlik, mikor lesz euró

2016. december 22. 09:17

A nemzetgazdasági miniszter a Figyelőnek adott interjúban beszélt a csökkenő államadósságról, illetve az eurózónához való csatlakozásról is, amelynek kapcsán elmondta: egy feltételt nem teljesítünk, de azt tudatosan nem, ráadásul most többet veszítenénk, mint nyernénk az euró bevezetésével szerint. Varga Mihály kitért az ország védelmi képessége és a hadiipar megerősítésére is.

2016. december 22. 09:17

A 310-315-ös sávban mozgó forint picit gyengébb annál, mint amire a Nemzetgazdasági Minisztérium számított, de ez az árfolyam nem befolyásolja az államadósság csökkenését, nincs szükség bűvésztrükkre – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Figyelő csütörtöki számában megjelent interjúban. Kiemelte, hogy az államadósság bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya 5 éve folyamatosan csökken, és egyre közelebb kerül az optimálisnak tekintett 60 százalékhoz. 

Az adósságfinanszírozást érintően elmondta: jelentősebb devizakötvény-kibocsátást nem terveznek, de a lehetőségét nem szabad kizárni, hiszen kedvező a hozamkörnyezet. Emlékeztetett, hogy tavasszal a kínai off-shore piacra – Hongkong, Szingapúr – lépett be Magyarország, decemberben pedig újabb befektetői találkozóra került sor. „A későbbiekben ez alapján felmérhető, hogy az on-shore piacon mekkora a fogadókészség egy panda kötvény kibocsátására. Ha jók a visszajelzések, és kedvezőek a piaci feltételek, akkor jövőre jöhet a konkrét kibocsátás” – fogalmazott. 

Az eurózónához való csatlakozást illető kérdésre Varga Mihály úgy reagált, hogy ma többet veszítenénk a csatlakozással, mint amennyit nyernénk, ugyanakkor ha a régiónkból további országok lépnek be az övezetbe, abból Magyarország nem maradhat ki. Hangsúlyozta: a gazdaságpolitikának csak következménye a közös valuta, nem célja. Elvileg most is képesek lennénk az euró bevezetésére, csak egy feltételt nem teljesítünk, az árfolyam rögzítését, ami tudatos gazdasági döntés, „a csatlakozás megindítása rajtunk múlik” – mondta. 

A bérmegállapodással kapcsolatban hangsúlyozta: 26 éve nem volt ilyen jelentős megállapodás, amelyet minden munkavállalói és munkáltatói szereplő aláírt. A megállapodás egyszerre tesz eleget a béremelésnek, és a versenyképesség javításának – tette hozzá. 

Egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Budapest Bank értékesítésére a jövő év első felében kerülhet sor. A bank iránt többen – már itt lévő és újonnan a magyar piacra lépő szereplők is érdeklődnek, ám egyelőre nem akarják megadni érte azt a nagyjából 700 millió dollárt, amennyibe az államnak került.

Varga Mihály a hadiipar tervezett talpra állításával kapcsolatban úgy vélte, rendelkezni kell védelmi képességgel, hiszen „itt a migrációs nyomás, és felelős román politikusok is a Tiszáig nyúló Romániáról beszélnek”. A miniszter közlése szerint állami bázisú hadiiparban gondolkodnak, és reálisnak lehetőségnek nevezte a páncélozott harci járművek összeszerelést, mai nem kíván vállalhatatlanul nagy tőkebefektetést, és megvan hozzá a szakmai és ipari tapasztalat. (MTI)

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Marula
2016. december 22. 17:12
Egyrészt már vagy 20 éve ígérgetik, így nem is érdekel az ujabb spekulaálás, másrészt nem is kell nekünk.
kispufi
2016. december 22. 17:10
majd tegyük hozzá: és az is, hogy meddig. :D
grün
2016. december 22. 14:54
bevezethetnék a román lejt, hátha akkor még jobb lenne nekünk...
Learten
2016. december 22. 14:53
Inkább a junijóból kéne menekülni nem a bedőlő közös pénz bevezetésén gondolkozni. Be sem kellett volna lépnünk, eddig csak hátrányunk származott belőle! (Most majd jönnek a kommentek hogy milyen sok támogatást kaptunk, de azt elfelejtik hogy a 40 centis kilátókból és hasonlókból csak egy bizonyos kör profitál...)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!