Megemlékezés a Műegyetemen

2012. október 22. 17:47

A szabadság azt jelenti, hogy kézbe vesszük az életünket, és magunk alakítjuk; 1956-ban a műegyetemi fiatalok a szabadság útját járták – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter hétfőn a Műegyetemen, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékünnepségén.

2012. október 22. 17:47

1956-ban ezeknek fiúknak és lányoknak köszönhetően megmozdult az ország, hogy visszahódítsa a szabadságot, és kezébe vegye a saját életét” – emlékezett vissza Hende Csaba a kormány nevében mondott beszédében. „Kalandunk a szabadsággal, a nagy közös utazás nem ért véget sem nekünk, sem Európa szerencsésebb felének” – fogalmazott a miniszter. Hangoztatta: ami most Európában történik, az alapvetően nem a pénzről, hanem a szabadságról szól. Európa szabadságáról, közös szabadságunkról – tette hozzá a tárcavezető.

Hende Csaba azt mondta: 1956-ban a Műegyetem falai közül indult el az a forradalom, amellyel újjászületett a magyar nemzet, „a nemzet, amely együtt kereste a szabadságot”. „Ne feledjük soha ezt a pillanatot, a pillanatot, ami megmutatta, hogy összetartozunk. Összetartozunk, mert csak együtt lehetünk szabadok” – fogalmazott. Péceli Gábor, az egyetem rektora az egyetemi autonómia fontosságát hangsúlyozta, ami – mondta – a szabadság alapvető eszköze. 1956-ban is az volt, és most, 56 évvel később is az kell hogy legyen – hangsúlyozta.

Hajtó Ödön, a Műegyetem 1956 Alapítvány elnöke beszédében azt mondta: a megemlékezés 1956 minden egyetemistájáról szól, akik megfogalmazták gondolataikat, majd október 22-én a Műegyetemen pontokba foglalták a konkrét követeléseiket. Kovács András, a Műegyetem hallgatói képviseletének elnöke köszönetet mondott az 1956-os forradalom hőseinek, hogy „tettükkel megalapozták azt a szabadságot”, amelynek következményeként a ma fiataljai szabadon járhatnak a világban, szabadon szólhatnak, és szabad választásokon vehetnek részt.

A felsőoktatás átalakítása kapcsán Kovács András azt mondta: nem tudnak olyan megoldásokat elfogadni, amelyekben csak a fiskális szempontok érvényesülnek, és amelyek nem veszik figyelembe a nemzet, s ezáltal a magyar ifjúság érdekeit. A beszédeket követően koszorút helyezett el az egyetem hősi halottjainak emléktáblájánál többek között Hende Csaba, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke, Sólyom László volt köztársasági elnök, Tarlós István, Budapest főpolgármestere és Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke. A Budapesti Műszaki Egyetem diákgyűlésén 56 évvel ezelőtt, 1956. október 22-én fogalmazták meg azt a 16 pontos kiáltványt, amely elindítója lett az október 23-i eseményeknek.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sóhivatalnok
2012. október 23. 09:19
Soha nem szeretnék odáig sülyedni, hogy egy Hende Csaba nevű opportunista köpönyegforgatótól kelljen megtudnom, mit jelent a "szabadság"...
birkakaka
2012. október 22. 22:42
„a nemzet, amely együtt kereste a szabadságot”. Mindig elcsodálkozom, hogy a politikusok milyen pátosszal tudnak hazudni! 1956 ban a nemzet nem állt sajnos a forradalom mellé.Azt nem lehet leverni 10 nap alatt.Tényleges fegyveres ellenállás jóformán csak a fővárosban volt.Kb 3000 ember.Hende Úr!Attól még a forradalmiság és a kisérlet magasztos szép tett volt.De ki kell mondani azért tudott megbukni 1956 mert nem volt népi támogatottsága.Vidék jóformán átaludta az egészet. "Az 56-os forradalmi események után 1957 tavaszára a hatalom már kezdte biztonságban érezni magát. Az 1957 május elsejei nagygyűlés a hatalom első nagy tömegrendezvénye volt a forradalom leverése után. A Hősök terén több százezer ember várt arra, hogy a néhány hónappal korábban árulónak tartott Kádár János beszélni kezdjen. A tribünön két jelmondat volt: "Éljen a Magyar Szocialista Munkáspárt, a magyar nép vezető ereje!", "Éljen a béke, éljen a békéért harcoló népek harci szövetsége!". Rákosi és Sztálin arcképe helyett a felvonulók már Kádár Jánosét és Dobi Istvánét, az Elnöki tanács elnökéét vitték."
Kommentelő
2012. október 22. 21:37
Hende "nemtalálálomagripenjelentést" Csaba, te csak ne hergeld az egyetemistákat, a múltkor is milyen rossz vége lett...
szintiboj
2012. október 22. 18:51
"1956-os forradalom hőseinek, hogy „tettükkel megalapozták azt a szabadságot”, amelynek következményeként a ma fiataljai szabadon járhatnak a világban, szabadon szólhatnak, és szabad választásokon vehetnek részt." Nem alapoztak meg semmit! A mostani "szabadságnak" kurvára semmi köze 1956-hoz, a halálom ha ezt a hülye dumát nyomják!!!! A SZU gazdaságilag nem bírta a versenyt az usával és összeomlott, na ez tette lehetővé a "rendszerváltást", ha gazdagabb lett volna a nagy orosz medve és nem omlik össze, még mindig építenénk a szocializmust!!! Az egész túl van lihegve! Minden elismerés azoknak akik akkor megpróbálták kivívni hazánk függetlenségét, de sajnos nem sikerült. Ennek viszont a történelem további eseményeire semmilyen olyan hatása nem volt amiket manapság belemagyaráznak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!