Miért teszünk úgy, mintha működne a lecsorgás elmélete?

2019. június 19. 21:42

A felső tízezer még tovább gazdagodik, az ostor pedig az átlag amerikain csattan.

2019. június 19. 21:42
null
Morris Pearl

„Amikor az állami és szövetségi kormányok a gyakorlatban is kipróbálták Laffer lecsorgási elméletét, mindig ugyanaz a forgatókönyv zajlott le; a költségvetési hiány az egekbe szökik, a felső tízezer még tovább gazdagodik, az ostor pedig az átlag amerikain csattan.

A legnagyobb gazdasági növekedést mindig akkor érte el az ország, amikor a dúsgazdag magánszemélyek és vállalatok adóit növelte a kormány, például az 1950-es és 1990-es években.

Ha újra akarjuk élni a bőség éveit, akkor nem engedhetjük meg az egyenlőtlenségek elburjánzását és követelnünk kell választott vezetőinktől, hogy ismerjék el, a trickle-down gazdaságpolitika kudarcát.

Napjaink republikánus vezetői úgy tűnik, hogy körmük szakadtáig elutasítják a közgazdaságtan alapvető működési elveit, csak azért, hogy a dúsgazdag cimboráik adóit csökkenthessék, de nekünk ezt nem kell szó nélkül eltűrnünk.”  

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2019. augusztus 21. 11:57
Laffer "lecsorgási elmélet"-ét nagyapám is ismerte. Magyarul: "Amíg lószar van, veréb is van!"
szuperpocok
2019. augusztus 19. 12:21
Eleve mondjuk ott kellene kezdeni, hogy ez nem egy elmélet. A "trickle down" valójában egy politikai fogalom, amely az évtizedek alatt alaposan berágta magát a közbeszédbe, valamint sajnos az akadémiai világba is, és így széles körben egy közgazdaságtani "elmélet" lett belőle. Olyan nagy szalmabáb lett, hogy még maguk a piacpártiak is elhitték, hogy ilyesmi létezik. A kifejezés először Franklin D. Roosevelt beszédírójától származik, aki ezzel a kifejezéssel próbálta meg felkorbácsolni az alsóbb társadalmi szegmentumokban élők érzelmeit, hogy aztán FDR sikeresen meg is nyerje a választásokat. Az, aki valóban piacpárti, az nem "tőkések" vagy a "nagyvállalatok" oldalán áll, hanem minden olyan emberén, aki saját maga munkájából, kockázatvállalásából akarja megteremteni a jólétét, és nem máséból. Nem a gazdagok adóját kell csökkenteni, és nem is a szegényekét, hanem MINDENKIÉT A "lecsorgó elmélet" egy baloldali szalmabáb, amivel az irigységet kiaknázva mindig is jól lehetett uszítani... https://capx.co/trickle-down-economics-is-a-leftist-lie/
duzur
2019. augusztus 19. 11:28
Az azért nem biztos, hogy jó, ha az egyik érdemtelenül (protekcióval) keres 100X annyit mint a másik, aki kínlódva keres csak 2X annyit.
gacsat
2019. augusztus 19. 11:27
Olvasd az Indexet. Én olvasom mindkettőt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!