Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Növelné a kutatóintézetek finanszírozását, hatékonyságát és autonómiáját a kormány

2019. június 12. 17:38

Minden kutatásra fordított állami támogatásnak kézzelfoghatóan meg kell térülnie nem csak a magyar kutatók, hanem a magyar gazdaság, a magyar társadalom számára is. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szerint az Országgyűlés előtt lévő, a hazai kutatás-fejlesztés és innováció intézményrendszerének és finanszírozásának átalakításához szükséges törvénymódosítási javaslat elsődleges célja, hogy több kutatási projekt legyen, amelyek hatékonyan segítik a magyar gazdaságot – közölték szerdán.

2019. június 12. 17:38
null

Kiemelik: minden kutatásra fordított állami támogatásnak kézzelfoghatóan meg kell térülnie a magyar gazdaság, a magyar társadalom számára. 
Több magyar szabadalomra, találmányra van szükség, ami a magyar gazdaságot erősítheti – tették hozzá. 

A közlemény szerint a jelenlegi rendszer nem hatékony, Magyarország lemaradásban van, ezért mind az intézményrendszert, mind a pénzügyi finanszírozást meg kell erősíteni.     

Hangsúlyozzák: a 2020-as költségvetés 32 milliárd forinttal tovább növeli a kutatás-fejlesztés és innováció támogatását, megteremti az egységes, teljesítményalapú forráselosztás feltételeit. 

A közleményben rámutatnak: az eddigi széttagoltság megszüntetésével megvalósul a kutatás-fejlesztés és innováció egységes szerkezetű, teljesítményalapú finanszírozása.

A változásokkal a kutatóintézeti hálózat autonómiája nő,

hiszen közvetlenül a parlament, és nem egy választott tagokból álló köztestület alá kerülnek. 

A kutatóhálózatot egy kétharmad részben a tudomány művelőiből álló, a minőségért személyükben felelősséget vállaló testület irányítja, javulhat a kutatók és kutatóintézetek által benyújtott és nyertes hazai és uniós pályázatok aránya is – emelték ki.

A kormány az átalakítás részeként egy éven át tárgyalt a kompromisszumos megoldás kialakítása érdekében a Magyar Tudományos Akadémia vezetésével, eredménytelenül, holott meggyőződése, hogy a magyar gazdaság fenntartható növekedése céljából biztosított többletforrás és annak hatékonyabb, teljesítményalapú felhasználása a hazai kutatók érdekeit és eredményeik jobb hasznosulását szolgálja – olvasható az ITM közleményében.

(MTI, Makronóm)

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2019. július 16. 08:23
Jövőre 32 milliárd forinttal több jut innovációra és kutatásfejlesztésre ez elől "menekülnek" ama jeles kutatók?
Bástyaelvtárs
2019. június 19. 20:08
Hagyjuk már ezt az ócska mellébeszélést ! A változással nő az intézetek autonómiája ? Mégis hogyan , faszfej? Azzal hogy elveszed a pályázati EU s penzeiket és közvetlen a minisztérium kezeli? Azzal hogy eztán nem adtok fix bért a kutatóknak hanem projekteket finanszíroztok csak? Projekt ről projektre elnek majd, állam bácsi kézből eteti őket ... Ja és nem mellesleg egy antropológus egy történész egy nyelvész hogyan termeljen gazdasági hasznot nektek?? Menjetek a tolvaj anyatokba
Bástyaelvtárs
2019. június 19. 20:08
Antropológus vagy filozófus professzorkent hozzal te hasznot ! Vannak tudományterületek amik anyagi hasznot soha nem termelnek vagy csak évtizedekben mérhetők az eredményeik . Azok dögöljenek meg, nem igaz ?
korona
2019. június 18. 10:58
Nehezen alakul a "nemzet" arisztokratáinak a sorsa. El-akarják-venni-az-életjáradékukat ! Csúnya Orbán ! Kudenhove Kalergi világosan megírta, hogy a jövő arisztokratái kik lehetnek csakis és kizárólag a Praktische Idealismus című könyvében. A MTA ehhez tartja magát. És rentát követel ezer féle csűréssel-csavarással.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!