Matolcsy: Magyarország a következő évtizedekben bevezeti az eurót

2019. február 05. 14:40

A virágzó időszakokat válságok követik, a válságban gyorsan kell cselekedni, a jegybankoknak és kormányoknak szoros, stratégiai szövetségben kell fellépniük – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Lámfalussy-konferencián hétfőn Budapesten.

2019. február 05. 14:40
null

A jegybank elnöke kiemelte: a 2008-tól kibontakozó pénzügyi-gazdasági válság egyik fő tanulsága, hogy gyorsan kell intézkedni, ahogy azt az Egyesült Államokban tették.

Magyarország ugyan még nem tagja az eurózónának, de valamikor, a következő évtizedekben bevezeti majd az eurót – mutatott rá Matolcsy György, hozzátéve, ezért neki is le kell vonnia a tanulságokat az eurót érintő folyamatokról.

A már hatodik alkalommal megrendezett Lámfalussy Lectures konferencián Matolcsy György kiemelte: az euró elmúlt két évtizede olyan tanulságokkal szolgál, amelyekből fontos következtetések vonhatóak le. Az első 10 év, 2008-ig egyértelműen sikeresen zajlott, amiből a legtöbbet a felzárkózó eurózóna tagok közül főleg a déli államok profitáltak – jelezte.

Rámutatott: az ezt követő időszakot megszenvedte az eurózóna és úgy tűnik, a konvergencia eltűnőben van. Az eurózónában a válság hosszabb és mélyebb volt, mint az Egyesült Államokban, pedig onnan érkezett Európába, 2012 óta egy lassú helyreállításnak lehetünk tanúi. 

Matolcsy György a tanulságokról megfogalmazta: virágzó időszak kell az egyértelmű konvergenciához, és

teljesen kifejlett euróra van szükség ahhoz, hogy később a közös pénz a válságoknak ellen tudjon állni.

Amikor létrejött az euró, virágzó időszakot élt meg Európa, és akkor nem gondoltak arra, hogy újra gazdasági válság következhet be – hangsúlyozta.

Kiemelte: nem lehet bűnbakként tekinteni az euróra, de kétségtelen, az eurózóna rendszere nem épült ki megfelelően. Az EU nem kezelte jól a válságot,

a fő hiba az volt, hogy Európa megszorító jellegű válaszokkal reagált a válságra

– mutatott rá Matolcsy György.

Az MNB elnöke jelezte: az amerikai kormányzat és a Fed közös válságkezelése gyors fellépést tett lehetővé, emiatt az Egyesült Államokban lényegében 2009-re be is fejeződött a válság. Ott nem megszorító alapú válságkezelést valósítottak meg, miközben Európában az országok többségében a megszorításokra helyezték a hangsúlyt, az Európai Központi Bank is mintegy két évet késett a válságkezelés elindításában.

Úgy vélte: a következő években egy újabb válság jöhet, ekkor gyors és hatékony válságkezelésre lesz szükség. 

Rámutatott: az alkotmányok, a törvények alapján a jegybankok függetlenek a kormányzattól, de a kormányokkal együttes stratégiai fellépésre van szükség a válságok kezelésében. Emellett nem megszorító alapú válaszokat kell adni a válságra, lesz még gazdasági visszaesés, fel kell készülni rá – hangsúlyozta a magyar jegybank elnöke.

(MTI)

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2019. május 21. 20:46
Az EURO bevezetése egy pillanatot sem várhat, ha az ezen pénznemet már bevezetett államok teljesítették ezen pénznem müködési feltételeit: 1. A teljes államadósság kevesebb mint a GDP 60%-a; 2. Az évi államháztartási defizit kevesebb mint a GDP 3%-a; 3.Az infláció kisebb mint 2% De mindaddig remek beszédekben dícsérjük ezen pénznemet és mindennap imádkozzunk azért, hogy az EKB fizetöképes maradjon!
zakar zoltán béla
2019. február 26. 16:22
Így kell! A kuszaszeműzők vinnyogjanak!
metálgitár
2019. február 26. 12:56
Vagy a közeli 3670-es években. :)
Megtalálta
2019. február 22. 14:56
Dánia sem vezette be, Svédország sem vezette be. Nem biztos, hogy érdemes feladni az önálló monetáris politikát. Az tény, hogy az Euró be nem vezetése önmagában nem garancia semmire, hiszen 2008 őszén úgy mentünk csődbe, hogy saját fizetőeszközünk volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!