A vagyon a hatalomtól, nem a termelékenységtől függ

2019. január 09. 22:13

A rabszolgaság volt a magánvagyon legfontosabb alapja az USA déli részén 1770-ben.

2019. január 09. 22:13
Laurie Macfarlane

„Valami csak akkor lehet vagyoneszköz, ha először valakinek a tulajdonává vált – elidegeníthető, árazható, eladható és megvehető. Különböző rendszerekben és történelmi korokban más és más számított tulajdonnak, ami nagyban kapcsolódik a hatalom és a társadalmi csoportok közötti kapcsolatok alakulásához.

Például 1770-ben az USA déli részének vagyona a nemzeti jövedelem 600 százalékát tette ki, ami csaknem kétszerese volt az északi vagyonnak. Az óriási különbség egyetlen szóban összefoglalható: szolgaság.

A déli fehér rabszolgatartók számára a feketék tulajdont jelentettek, olyan terméket, amelyet birtokolni és amellyel kereskedni lehet. És mint bármi más eszköznek, a szolgáknak is volt piaci áruk. Ahogy az ábra mutatja, a rabszolgaság volt a magánvagyon legfontosabb alapja az USA déli részén 1770-ben.

Amikor az USA végül eltörölte a szolgaságot 1865-ben, akkor a korábbi rabszolgatartók hirtelen elveszítették vagyontárgyaikat és egyik napról a másikra a déli vagyon fele eltűnt. A déliek már nem voltak »gazdagabbak«, mint az északi szomszédok.

De tényleg szegényebbé váltak a déli államok bármilyen értelemben? Nyilvánvalóan nem – a munka, a tőke és a természeti erőforrások mennyisége semmit sem változott. Az viszont megváltozott, hogy egyes egyének milyen jogokat gyakorolhatnak ezen erőforrások és jövedelmeik felett.”

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2019. február 18. 14:18
Marx elvtárs is nagyra értékelte a rabszolgaságot. „Következésképpen, a rabszolga kereskedelem előtt, a gyarmatok igen kevés terméküket küldték az Óvilágba, és nem változtatták meg a világot észrevehetően. Ezért a rabszolgaság egy kimagasló fontosságú kereskedelmi kategória. A rabszolgaság nélkül Észak-Amerika, a leghaladóbb ország, csak egy tekintélyelvű ország lenne. Ha Észak-Amerikát letöröljük a térképről csak anarchiát kapunk, valamint a kereskedelem és a modern civilizáció teljes elhalását. Viszont a rabszolgaság eltörlésével magát Amerikát törölnénk le a térképről.” (Marx levele Pável Vasziljevics Annenkovnak 1846. december 28-án.)
48gondolkodó
2019. február 07. 19:29
Azért a gyarmatosítás sem rossz üzlet. Hát még az Európai Únió szabadkereskedelme.
Mich
2019. január 31. 17:13
A Soros-csicska általános iskolai igazságokkal jön - miközben a gazdája ott lop, ahol tud.
Akitlosz
2019. január 30. 12:26
Nem is mondta senki, hogy a vagyon a termelékenységtől függene. Még a bérek sem függenek a termelékenységtől, nemhogy a vagyon. De a hatalomtól sem függ, a hatalom csak eszköz. Akinek hatalma van ő használhatja ugyan arra a hatalmát, hogy vagyont szerezzen, hatalommal tényleg jóval könnyebb vagyont szerezni, de ez nem törvényszerű, azaz csak attól, hogy hatalma van még nem lesz automatikusan senki sem vagyonos.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!