Patai: Sikertörténetként vonul be a mostani időszak a gazdaságtörténetbe

2018. december 04. 10:02

A Magyar Bankszövetség elnöke szerint a mostani növekedési ciklus a magyar gazdaságtörténetbe óriási sikertörténetként fog bevonulni, és Magyarország egy következő válságot sokkal kisebb problémákkal fog átvészelni, mint eddig bármikor az elmúlt száz évben.

2018. december 04. 10:02
null

Patai Mihály a Növekedés.hu-nak adott, kedden megjelent interjújában azt mondta, hogy „azért különleges ez a mostani helyzet, mert most fordul elő először, hogy van egy tartós növekedési ciklusunk, 7-10 év minimum, és a legfontosabb makro mérlegek rendben vannak”.

Az államháztartást fegyelmezetten menedzselik, a fizetési mérleg és a külkereskedelmi mérleg pozitív – közölte rámutatva arra, hogy „ez a három mérleg soha nem volt így kézben tartva az elmúlt száz évben”.

Szerinte ebből az következik, hogy a következő leszálló ágba a magyar gazdaság úgy fog belekerülni, hogy nincsenek egyensúlyi problémái. Vagyis „a következő válságot sokkal kisebb problémákkal fogjuk átvészelni, mint eddig bármikor az elmúlt száz évben” – mondta Patai Mihály.

A Bankszövetség elnöke szerint gazdasági visszaesés nélkül tudja Magyarország a következő ciklust végigmanőverezni, egy nagyon alacsony növekedéssel, de visszaesés nélkül. „Korábban minden válságba úgy mentünk bele, hogy fizetési mérleg és államháztartási deficitproblémákkal küszködött az ország, a külkereskedelmi mérlegünk pedig tradicionálisan deficites volt” – mutatott rá.

Hangsúlyozta: „Most teljesen más a helyzet, és ez Trianon óta nem fordult elő. Ennél jobb állapotban még soha nem volt a magyar gazdaság."

Patai Mihály elmondta azt is, hogy idén 4,5, jövőre 3 százalék feletti növekedést várnak, utána, 2020-ban pedig valamivel 3 százalék alattit.

A lakáshitelek növekedéséről szólva arról beszélt, hogy a Magyar Nemzeti Bank tanulva a devizahitelezésből és a válságból, leszabályozta a folyamatokat és számos esetben „megkötötte” a bankok és az ügyfelek kezét. Emellett igyekszik a fix kamatozás irányába tolni a piacot. Van még számos olyan szabályozás, amit a közvélemény nem lát, amely az eszköz-forrás gazdálkodást befolyásolja a bankokban. Nagyon körültekintően szabályozott a következő 10-30 évre a lakossági hitelnyújtás – mutatott rá.

Arra a felvetésre, hogy a magyarok egyre több készpénzt tartanak otthon, Patai Mihály aggasztónak nevezte, hogy az állomány az elmúlt öt évben megduplázódott, 2400 milliárd forintról 5000 milliárd forintra emelkedett. Ezt a pénzügyi tranzakciós illetéknek köszönhetjük – tette hozzá.

Patai Mihály közölte, jövő júliustól bevezetik az azonnali fizetési rendszert, az „instant paymentet”. Ezzel a világszínvonalú technológiával – Európában csak öt országban van ilyen és ott sem teljeskörűen nyújtják a bankok – mindenkinek az utalása öt másodpercen belül teljesül, bármikor is utal – magyarázta hozzátéve: ha ez bekövetkezik, akkor a tranzakciós illetéket is újra lehet gondolni, és az viszont az egész készpénzállományra is hatást gyakorol majd.

(MTI)

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Volo
2019. november 26. 20:15
Ez a te véleményed. Ennyi.
baoo
2019. november 26. 20:15
Rendkívül félrevezető, mondhatnám a manipulatív cikk! A konkrét állítások akár még igazak is lehetnek, pl. hogy rég volt így kézben tartva az államháztartás, de hogy ez óriási sikertörténetként vonulna be a történelembe, nos az remélem nem így lesz. Az ugyanis azt jelentené, hogy ebben a korban ennél többet nem sikerült elérnünk. Ami tény, a kormány a deficitet kézben tartja, és ezzel megindult az államadósság lassú gdp arányos csökkenése, ami javítja a fizető-, és versenyképességet. Ennél sokkal többet nem csinált, nem igen van más, jelentős gazdaságpolitikai intézkedése. Épp ez mutatja, hogy az un. ortodox gazdaságpolitikai intézkedések mennyire jól működnének. De mire volt ez elég, milyen "gazdasági csoda" következett be. A gdp arányos államadósság ugyan 10% ponttal csökkent, de ha hozzávesszük a 10%-nyi nyugdíjpénztár felélését, akkor lényegében csak az az eredmény, hogy az adósság gdp arányosan nem nőtt. (Abszolút értékben igen.) Ennél azért léteznek sokkal jobb eredmények is. Pl. a németek ugyanúgy 83%-ről indultak, nem éltek föl nyugdíjpénztárakat, és ma már 60% alatt van az adósságuk. Hogyan dinamizálta mindez a magyar gazdaságot? Orbán 8 éve alatt a magyar gazdaság 10%-ponttal maradt le a térség növekedési átlagától. Ez azért remélem nem mint a magyar gazdaság felülmúlhatatlan diadalmenete fog bevonulni az egyetemes gazdaságtörténetbe. Végül mit lehetne tenni, egy valódi sikertörténetért? 1. A deficitet 2-3%-ról 1% alá kéne vinni. Csökkenne az adósságteher, csökkenhetnének az adók, és a kamatok. 2. Az adóterhelést 50% közeléből 35% alá kéne vinni. 3. Visszaállítani a progresszív adózást. Ami nem csak méltányosabb, hanem hatékonyabb adóterhelést is jelentene. 4. Az adminisztratív terheket csökkenteni kéne. 5. Visszaállítani a jogállamot, a kiszámíthatóságot/biztonságot, és ezzel az ország jó hírnevét. Nos, ebben az esetben valóban egy olyan sikertörténet indulhatna be, amire rég volt példa.
TAVIROZSA
2019. november 26. 20:15
Egyiket sem emelték !
3M..
2018. december 11. 15:32
Ha tényleg így lenne, nem emelkednének olyan meredeken az útdíjak és nem kellene megemelni a lakossági villamosenergia árát. Szebb Jövőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!