Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Brit tudósok szerint egy focimeccs elvesztése kétszeres fájdalmat okoz a nyerés öröméhez képest

2018. június 13. 13:00

A focicsapatok szurkolóinak viselkedése korántsem racionális: ha kedvenc csapatunk veszít, annak súlyos következményei lehetnek egyéni és társadalmi szinten is. De racionális viselkedés egyáltalán szurkolni egy csapatnak?

2018. június 13. 13:00
null

Foci és érzelmek

Kedvenc futballcsapatunk eredményessége sokkal nagyobb hatást gyakorol ránk, mint hinnénk. Amerikai közgazdászok kutatása szerint például növeli a családon belüli erőszak valószínűségét, ha az amerikai fociban egy csapat durva vereséget szenved. Vasárnaponként legalábbis szignifikánsan – nyolc százalékkal – megnövekedett a férfiak által elkövetett családon belüli erőszakok száma a rendőrségi adatok szerint akkor, amikor a hazai csapatok annak ellenére kaptak ki, hogy győzelemre voltak esélyesek. (A közgazdászok számos olyan hatást kiszűrtek, amelyek felelősek lehettek volna e jelenségért, például a rossz időjárást.)

Az amerikai foci eredményeinek alakulása egyébként a munkahelyről való hiányzáshoz, alkoholizmushoz vagy erőszakhoz is vezethet, ami arra mutat, hogy az eredmények valóban erős érzelmi hatásokat váltanak ki a szurkolókból – véli Dolton és MacKerron.

A nagy boldogságkutatás

Ez motiválta a két kutatót, hogy egy telefonos alkalmazás segítségével 32 ezer ember kétmillió válaszát gyűjtsék be olyan kérdésekre, hogy éppen hogyan érzik magukat, mit csinálnak, hol és kivel tartózkodnak a nap egyes szakaszaiban. MacKerron a kísérlethez használt Mappiness mobilalkalmazás feltalálója is, amely véletlenszerű kérdéseket tesz fel a használóknak, hogy megtudja, mikor a legboldogabbak.

Az adatok elemzésével a kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a focirajongók által érzett fájdalom kétszer olyan intenzív, mint a győzelem öröme. Sőt, a gyász kétszer annyi ideig is tart, mint a győzelmi mámor. A fájdalom ráadásul kétszeres akkor, amikor az ember személyesen is részt vesz a meccsen szurkolóként. Akkor is intenzívebb szenvedést élnek meg a rajongók, amikor a csapatukhoz képest alacsonyabb besorolású ellenfél győzi le kedvenceiket, azaz nem jön be a papírforma.

A kutatók a számokból azt szűrték le, hogy átlagosan nézve negatív a kumulatív, azaz teljes hatása annak, ha focirajongók vagyunk. Emiatt felvetik a kérdést, hogy érdemes-e, vagy értelmes-e egyáltalán szurkolnunk egy csapatnak.

Miért szurkolunk mégis?

A rajongók számára ugyanakkor értékkel bírhat a szurkolói identitás, a rajongói „törzshöz” való tartozás kötelékének érzése, esetleg a jövőbeli sikerek iránti (talán túlzó) várakozás, vagy a gólok pillanatában érzett mámor. Lehet, hogy egyszerűen kíváncsiak vagyunk arra, hogy miként bontakozik ki a szemünk előtt a „dráma”.

Az is elképzelhető, hogy a rajongók mindig túlbecslik csapatuk nyerési esélyeit, és sosem tanulnak hibáikból. Sőt, nem kizárt, hogy a szurkolás függőséget okoz, legalábbis annyiban, hogy újra át akarjuk élni a csapatunk korábbi győzelmei esetében érzett örömöt. A függőség esete pedig nyilvánvalóan kizárja a racionalitást. 

Elég felidéznünk annak a brazil szurkolónak az esetét, aki kedvenc csapata mezét tetováltatta magára, ami összesen 90 órájába került. Valószínűleg nem ez lesz az utolsó fájdalmas élménye.

(MTI Fotó: Balogh Zoltán)

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cutcopy
2018. június 25. 10:28
Befejezhetnék már ezt az ostoba átlagolást a tudósok, ebből az erőből megcsinálhatnák az átlag ujjlenyomatot is, vizsgálhatták volna pl azt a Szabadság téri tömegextázist annál a gólnál amit Izland ellen szereztünk 2016-os EB-n, pedig az "csak" egy egyenlítő gól volt.. )
Zsolt75
2018. június 21. 19:32
Kivéve annak, aki már immunis.
nemértem
2018. június 14. 21:47
Kivétel a magyar válogatottnál: a vereséget már megszoktuk, de győzelemnél utcabál van :D
DrPepper
2018. június 14. 16:09
Desmond Morrisnak van egy kitűnő könyve The Football Tribe, amiben elég részletesen összeszedi a foci törzsi aspektusait, de pl. Nick Hornby Futball láz (Fever Pitch) c. regénye is elég pontos képet ad a szurkoló lélektanáról. A foci törzs egyfajta pót családkként funkcionálhat, a saját sikerek-kudarcok kivetítése és levezetésére egyéni és társadalmi szinten is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!