Így teremt békét a piac: békésebbek azok az izraeliek, akik részvényekbe fektetnek

2018. június 20. 09:16

Stanfordi kutatók szerint hajlamosabbak jobban támogatni a békét azok az izraeliek, akik részvényekbe fektették pénzüket. Kutatók ezer izraelinek adtak pénzt és egy rövid kereskedési képzést, hogy aktív részeseivé váljanak a pénzpiacnak. Az élmény hatására az emberek gondolkodása is megváltozott, és többen hajlottak a palesztinokkal való békekötésre.

2018. június 20. 09:16
null

Jha és Shayo szerint nem hatékony az embereket a békéről oktatni, inkább részesedést kell nekik adni a gazdasági sikerekben, hogy lássák, de leginkább érezzék a béke gyümölcseit. Ezért a kutatók a 2015-ös izraeli választásokat követően ezer kiválasztottnak adtak száz dollárt, hogy vásároljanak részvényeket. 

Négyszázan kezdetben izraeli részvényeket kaptak, négyszázan palesztin részvényeket, kétszázan pedig kuponokat, amelyekkel befektetési alapok papírjaiból vásárolhattak. Természetesen szükség volt kontrollcsoportként még háromszáz emberre, akik nem kezdtek tőzsdézni.

A kutatók arra ösztönözték a résztvevőket, hogy heti egyszer kereskedjenek a részvényeikkel. Nem mindenki tett így, ezáltal pedig kiderült, hogy akik aktív kereskedésbe kezdtek, azok öt százalékponttal nagyobb eséllyel szavaztak a békepárti ellenzékre és öt százalékponttal kisebb eséllyel szavaztak a kormánypártra. Azok, akik kereskedésbe fogtak, hajlamosabbnak mutatkoztak a béketárgyalások újrakezdésére és engedményeket is adtak volna a másik félnek.

A két kutató szerint az emberek akkor látják és értékelik a békét, ha saját maguk vonhatják le a béke előnyeivel kapcsolatos következtetéseket és meg is tapasztalhatják ezen előnyöket.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pemete jakab
2018. június 23. 22:57
A magyarországi liberálisok, baloldaliak miért nem forszírozzák, hogy a tolerancia jegyében Izrael bontsa le a falakat, és éljenek együtt a különböző kultúrák? Hisz épp azt prédikálják, milyen jó lenne, ha Magyarországon többféle kultúra élne együtt.
DrPepper
2018. június 23. 10:14
Aktív tőzsdei kisbefektetőként komoly fenntartásaim vannak. A tőzsdén elsődlegesen a pozíció határozza meg a tudatot, vagyis pl. lehetek én bármilyen zöld, ha a pénzemet olajipari részvénybe fektettem, elsődlegesen ebből szeretnék profitálni. A választások előtt vett Mészáros papírjaim is elég szép hasznot hoztak a választás után, teljesen függetlenül politikai nézeteimtől, stb. A tőzsdei (pl. long-short) pozíció felvétele alapvetően egy fogadás, aminek az a fejlemény tesz jót vagy rosszat, amire fogad a befektető. Ha békére, akkor a béke, ha háborúra, akkor a háború. Valószínű, hogy egy békés környezetben a tőzsdei környezet is kiszámíthatóbb, egy háborúsban pedig volatilisebb, de hogy ki milyenben szeret/tud jobban kereskedbi , ízlés/habitus dolga.
Megtalálta
2018. június 22. 14:18
Az első tőzsdekrachig.
annamanna
2018. június 22. 13:43
A kisegerek lehet, hogy így gondolkoznak, de a nagymenő pénzügyi játékosoknak sajnos a háborúk finanszírozása az egyik legjobb biznisz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!