Ne féljünk a bérnövekedéstől!

2018. február 07. 21:49

A nemzet GDP-növekedésének nagyobb részét kell fizetésekre, és kisebb részét profitokra költeni.

2018. február 07. 21:49
null
Jared Bernstein

„Azok az emberek, akiknek a megélhetése a fizetésükön, nem pedig a részvényportfóliójukon múlik, ami természetesen a legtöbb munkaképes korú emberre igaz, esélyt kell kapniuk arra, hogy behozzák a korábbi lemaradást. Ezt mutatja meg a dolgozók munkajövedelmére fordított jövedelem aránya a nemzeti jövedelemből. Az előző válságban ez erősen csökkent és még helyre kell állnia. Azért, hogy az ábra alapján az elveszett jövedelmet visszaszerezzék, a nemzet GDP-növekedésének nagyobb részét kell fizetésekre, és kisebb részét profitokra költeni. Ez egyrészt inflációt nem okoz, másrészt egy nagyon jó dolog!

Az a feltevés, hogy a bérnövekedés automatikusan áremelkedést okoz, nem védhető manapság. Bár a korreláció nyilvánvaló hosszú távon, a közelmúlt adatain már egyáltalán nem látszik. A következő ábra az éves árnövekedést mutatja az éves bérnövekedéssel összevetve az elmúlt öt évben. (...)

Nem csupán nem látjuk a korrelációt, de a trendvonal még az ellenkező képet is mutatja: a gyorsabb bérnövekedés alacsonyabb árnövekedéssel társul. Nem vonnék le ebből messzemenő következtetést, a hosszú távú korreláció pozitív. De ez azt viszont jelenti, hogy adatokra kell támaszkodnunk, és minden feltevésünket a valóságnak való megfeleléssel kell tesztelnünk.

A csattanó valójában az, hogy semmit nem szabad feltételeznünk, ha az árak, a bérek és a munkanélküliség közötti kapcsolatokat elemezzük. A régi korrelációk állandóan változnak, ahogyan a gazdaság fejlődik. És egyszerűen figyelmen kívül kell hagynunk mindenkit, aki azt mondja, hogy biztosan ismeri hogyan kapcsolódik X változó egy másik, Y változóhoz.”

 

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. május 08. 07:54
De akkor csökken az extraprofit!
szekula
2018. április 07. 21:15
Az árnövekedés speciel az infláció szinonimája, annak se nem oka, se nem következménye tehát. Csak egy másik szó rá.
toyoda
2018. március 01. 22:38
Oltári hülyeségeket írsz. 1. Az állam nem nyom fedezetlen pénzt a rendszerbe. Ehhez elég megnézni a jegybankpénz (M0) és a számlapénz (M2-M0) arányát (döntő többségben a számlapénz a mérvadó) 2. Hitelpénz rendszerben nincs olyan hogy fedezett pénz és fedezetlen. Ez az aranypénz-papírpénzrendszerben volt és egy oltári nagy marhaság volt, amikor megállapították hogy "x" mennyiségű aranyra mennyi lehet a bankjegykontingens. Csípőből belefutottak egy válságba. 3. Azt honnan veszed hogy az áruk mennyiség az fix? Növekvő gazdaságnak (növekvő árukibocsátás) növekvő pénzigénye van. 4. A Fisher féle hülye forgalmi egyenletet jól benyaltad, csak az a helyzet hogy növekvő árak nagyobb pénzmennyiséget hívhatnak elő és nem fordítva, hogy a nagyobb pénzmennyiség növeli az árakat. Ennek oka, hogy letagadták hogy létezik költséginfláció!, Adott (fix) pénzmennyiségnél is nőhetnek az árak (pl: egy rossz mezőgazdasági év). 5. a pénz nem lehet stabil, mert az árutermelés sem az. Ráadásul a hatékony termelés feleslegét csak is improduktív módon lehet elfogyasztani, mert különben egyből túlkínálat lesz a javak piacán és roham tempóban elkezd nőni a munkanélküliség. 6. stabil pénznél baromság növekedésről beszélni, te sem tudsz a jövedelmedből a sokszorosát megvenni a korábbi árumennyiségnek. 7. a jegybank közvetett módon próbálja szabályozni a pénz mennyiségét, de ez soha az életben nem sikerült neki, mert a gazdaság törvényei erősebbek minden emberi törvényél. (Kb. mintha egy csecsemőt állítanál szembe egy profi bokszolóval. 8. ha a pénz stabil lenne kb. öt perc alatt futnál bele egy deflációs válságba, mert nem értitek, hogy a pénzmennyiség egy része tranzakciós pénz a másik meg spekulációs pénzkészlet (ez van egyben kezelve mit pénzmennyiség, de a forgalom lebonyolításában nem vesz részt az egész pénzkészlet (Fisher féle forgalmi egyenlet már itt megbukott MO x V=P x Q)) Csak ennyit a pénzstabilitásról meg a forgalmi egyenletről
Akitlosz
2018. február 17. 00:27
Ezek szerin nem is ismered az infláció szó jelentését. Infláció = pénzrontás. Mivel az állam és a bankok folyamatosan rontják a pénzt, ezért ugyanannyi munkára és ugyanannyi termékre egyre több és több pénz jut, azaz azért emelkednek a bérek és az árak, mert a pénz értéke csökken. De ezt már leírtam az első hozzászólásomban is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!