Három történelmi tévedés, avagy ezért nehéz bármit is előrejelezni 2018-ra

2018. január 17. 16:57

Nehéz műfaj az előrejelzés, főleg ha a jövőről van szó.

2018. január 17. 16:57

Tudja mit mondott Hitler 1941. október harmadikán? Azt, hogy a Szovjetunió végleg megtört, és soha többé nem éled újjá.

Hugh Seton Watson angol történész és politológus azt jelentette ki 1967-ben, hogy a nemzetek közötti konfliktusok kezelésének legnagyobb sikere megvalósult, és Jugoszláviának hívják.

A Nobel-díjas közgazdász, Robert Lucas 2003-ban pedig úgy vélekedett, hogy a makroökonómia végre sikerrel járt, mivel azt a legfontosabb problémát, hogy miként előzzük meg a válságokat, megoldotta.

Ezekkel az esetekkel üzeni mindannyiunknak az egyenlőtlenségeket kutató Branko Milanovic, hogy bánjunk óvatosan az idei évre szóló előrejelzésekkel is.

 

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drkovax
2018. március 08. 19:51
Hitler is. Azért lett öngyilkos ...
brekker
2018. január 29. 17:00
Az angolszászok Churchill óta szeretik a Balkán-félszigetet úgy tekinteni, mint "Európa lágy altestét", vertek is ott egy bázist Koszovóban, amelyet függetlenítettek. Az 1900-as elején onnan indult a geopolitika, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia osztozott Oroszországgal a Balkánon (Nyugat-Balkán, Kelet-Balkán felosztás a mai napig él), Konstantinápolyt a brit flottának kellett megvédenie az oroszoktól. Nagyjából az volt egy normális felosztás.
brekker
2018. január 29. 16:44
Végül a szlovénok és főleg a horvátok ebből kétségkívül jól jöttek ki. Az viszont elgondolkoztató, hogy a "demokrácia nevében" milyen büntetés jár annak, akire megorrol az USA.
brekker
2018. január 29. 16:31
"Már csak egy jól elhelyezett gyufaszál hiányzott, hogy Jugoszláviában fellobbanjon a háború tüze. Erről a Bush-kormány 1990 novemberében gondoskodott, amikor az amerikai kongresszus ráütötte a pecsétjét a kabinet által benyújtott 1991-es Foreign Operations Appropriations Act 101-513 törvényre (amely a külföldi műveletekre fordítandó pénzösszegekről szólt). Az új amerikai törvény úgy rendelkezett, hogy Jugoszlávia minden olyan területi egysége, amely a törvény hatályba lépését követő fél éven belül elmulasztja kinyilvánítani függetlenségét Jugoszláviától, elveszti igényét mindenfajta amerikai pénzügyi segítségre, ami bénító ütést jelentett. A törvény a hat jugoszláv köztársaság mindegyikétől külön, az amerikai külügyminisztérium által felügyelt választásokat követelt. Rögzítették továbbá azt, hogy minden pénzügyi segítséget közvetlenül az érintett köztársaságnak adják, nem pedig a belgrádi központi kormánynak. Ami kikényszerített gazdasági decentralizáció volt. A törvénynek volt még egy kitétele. Ebben az szerepelt, hogy csak olyan csoportok kaphattak pénzügyi segélyt az amerikai külügyminisztériumtól, amelyeket „demokratikus erőkként” ismertek el. Ez ténylegesen azt jelentette, hogy komolyabb összegek áramolhattak kis, jobboldali nacionalista pártoknak egy pénzszűkében lévő térségben, amelyet a pénzcsapok általános lezárásával közvetetten válságba taszították. A következmények, mint várható volt, pusztítóak voltak. (Ehhez feltétlenül hozzá kell fűzni: milyen „érdekes”, hogy, akár Ukrajna esetében, a máskor a jobboldali „nacionalizmus” miatt olyannyira üvöltöző amerikai kormány vidáman dobja sutba saját elveit, ha a cél ezt kívánja.)" http://demokrata.hu/velemeny/ngo-k-titkos-aktai-x
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!