A világ legdrágább matrjoska babáját nyitogatjuk. Interjú.

2017. november 14. 14:10

A brit és az amerikai kormány, de talán az amerikai önmagában is véget tudna vetni az offshore-rendszernek.

2017. november 14. 14:10
Dean Starkman

„Ön szerint melyek a legérdekesebbek vagy legfontosabbak abból a nagyjából 15 különálló sztoriból, amelyeket a Paradise Papers alapján írtak különböző újságok?

Nehéz választani közülük, de Wilbur Ross történetén eléggé elkerekedett a szemem. Ross a Trump-kormány kereskedelmi minisztere, aki, mint kiderült, még mindig tulajdonosa egy offshore bejegyzésű szállítmányozócégnek, amelynek a legnagyobb ügyfele egy, Vlagyimir Putyinhoz nagyon közel álló tulajdonosokhoz tartozó cég (a cég egyik tulajdonosa Putyin veje, a szerk.). Ez a történet jól bemutatja, hogy az offshore-cégek hálózata milyen jól el tudja fedni még a legmegdöbbentőbb üzleti kapcsolatokat is.

Szerintem nagyon érdekesek azok a sztorik is, amelyek arról szólnak, hogy egyesek hogyan kerülték el az adófizetést a jachtjaik és magángépeik után. Aztán ott van a cikk az indonéz papírgyártó cégről, amelyről kiderült, hogyan járul hozzá ez az erdőirtáshoz az országban, és hogy ezt hogyan támogatja ez az egész offshore-rendszer. Szintén nagyon érdekes a nyersanyagokkal kereskedő óriási multi, a Glencore sztorija, amelyről kiderült, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaságban offshore-ügyleteken keresztül hogyan szerzett irányítást egy szénbányában.

Annak van jelentőssége a Appleby működésének szempontjából, hogy sok adóparadicsom, ahol irodái vannak, brit fennhatóság alatt áll?

Annyiban van jelentősége véleményem szerint, hogy ha a brit pénzügyi szabályozók az amerikai hatóságokkal együtt úgy döntenének, rendszabályozni kellene ezeket az adóparadicsomokat, akkor megtehetnék. A globális pénzügyi rendszerben senki nem tudja megkerülni Londont vagy New Yorkot, így a brit és az amerikai kormány, de talán az amerikai önmagában is véget tudna vetni az offshore-rendszernek.
Ezek az adóparadicsomok földrajzilag szigetek, de valójában nem elszigetelve működnek a világ pénzügyi és politikai rendszerétől, az olyan hatalmaktól, mint az USA vagy Nagy-Britannia. Bermuda, a Kajmán-szigetek az Egyesült Királyság tengeren túli területeinek számítanak, a Virgin-szigetek egy része brit, a másik része amerikai terület, Mauritius Franciaországhoz kötődik inkább, a Csatorna-szigetek Franciaország és Nagy-Britannia között szintén brit fennhatóság alatt működnek. Ez pedig azt jelenti, hogy ha megnézzük, végső soron ki felelős azért, hogy ez a rendszer működni tud, és ki tudná ezt megreformálni, ha akarná, akkor a végén az amerikai és brit pénzügyminisztereket találjuk.

Az offshore-rendszer azért tud működni, mert hagyják. Nem egy elkerülhetetlen természeti jelenség, hogy kialakulnak olyan helyek a világon, ahol az emberek elrejthetik a pénzüket. A nemzetközi pénzügyi rendszer egy nagyon komolyan ellenőrzött és szabályozott rendszer, amelyben lenne lehetőség ezeket az adóparadicsomokat szabályozni, átláthatóbbá tenni, csak valaki úgy döntött, hogy ezt nem akarja.”

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
navis praetoria
2018. január 04. 02:25
Másnak is feltünik, hogy az offshore adóelkerülő és pénzmosó rendszert lényegében az angolszász országok tartják fenn, miközben mindenkit igyekeznek megbélyegezni és megerőszakolni, aki hasonlóban sántikál. Elképesztő, hogy az USA pénzügyminisztériuma, igazságügymimisztériuma külföldi országokat üldöz, miközben otthon nem mernek hozzányúlni a Delaware, Wyoming és Arizona offshore paradicsomokhoz. Ugyanígy van a demokráciával: az USA-nak papírja van róla, hogy nem demokrácia, hanem egy oligarchia uralkodik, mégis mindenkit felemelt mutatóujjal oktat - ha nem éppen a kőkorszakba bombáz vissza - akiben demokrácia deficitet fedez fel. A közgazdaságban nyomatják a szabadversenyes mantrát, közben pedig a piacok se nem tökéletesek, se nem hatékonyak, virágzik az insider info business és akkor avatkoznak be a piacok működésébe, amikor akarnak. Minél gazdagabb valaki, annál kevesebb adót fizet. A nemzetközi konszernek meg nyugodt lélekkel "optimizálhatják" adóikat. A bigott képmutatás sok más területen, így az erkölcsök terén is tetten érhető.
madarasi.abel
2017. november 26. 14:55
"Az offshore nem adócsalás." Az offshore egy kiskapu. Na jó, egy kurva nagy csűrajtó. Ideje lenne becsukni.
Akitlosz
2017. november 26. 14:52
Igazából minden nem Magyarországon bejegyzett céget ki kellene a közbeszerzésekből, állami támogatásokból zárni, kivéve, ha olyan tevékenységet folytat a cég, amilyent Magyarországon egyetlen cég sem. Például az érthető és megérthető, ha Gripen repülőgépeket külföldről vesz az ország. De az nem elfogadható, hogy az amúgy kizárólagos állami monopólium szerencsejátékot Luxemburgban adózó cégnek adja koncesszióba az állam. Ez előre megfontolt szándékkal elkövetett szándékos közpénzlopás.
Mich
2017. november 26. 14:51
"ha megnézzük, végső soron ki felelős azért, hogy ez a rendszer működni tud, és ki tudná ezt megreformálni, ha akarná, akkor a végén az amerikai és brit pénzügyminisztereket találjuk"... CUKI...! A jobbkéz rejti, amit a balkéz keres...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!