Bloomberg: Európa megint elbénázta
Azzal, hogy Putyin végül valóban fegyverként kezdte használni az energiát, hatalmas kihívás elé állította Európát, és egyben feltette az egymillió dolláros kérdést: képes-e az Unió olyan összetartást és szolidaritást mutatni, amely kivezetheti a válságból?
Harcias hátraarc
A Bloomberg véleménycikke szerint a válasz határozott nem. Mint írja, az európai döntéshozóknak sokkal ambiciózusabban kell hozzáállniuk a problémákhoz, és
A lap klasszikus külső sokknak nevezi az orosz földgáz ellátási problémáit, amelynek révén Európának lehetősége lenne demonstrálni kohéziós erejét (nem teszi hozzá ugyanakkor, hogy a teljes csődöt jelentő, de ahhoz értelmetlenül, az utolsó utáni pillanatig is ragaszkodó szankciós politikának köszönhetően fajult idáig a helyzet), hiszen a tagállamokra más és más módon hat a háborús energiaválság. Az infláció megfékezésének, a rászorultak segítésének és az új energiaforrásokra való mihamarabbi átállás érdekében több százmilliárd eurós uniós kiadás lenne indokolt, ez azonban nem történt meg. Sőt, éppen az ellenkezőjének lehetünk szemtanúi.
Nincs A-terv, nincs B-terv, nincs semmilyen terv
A cikk – amely még a jelenlegi EU-csúcs előtt született – hangsúlyozza: egy integrált szövetségben fiskális szempontból automatikusan történnének azok a dolgok, amelyek Európában jelenleg sehogyan sem történnek. Az uniós támogatások, segélyek, adókedvezmények és hitelek azonnal és természetesen járnának mind az európai vállalkozások, mind a háztartások számára,
Az ad hoc-jellegű, időnként valóban ötletelés szintjére süllyedő mentőötletek sokfélesége totálisan megosztja az Uniót. Vannak országok, amelyek az árplafon valamelyik formájával kísérleteznek, van, amelyik 200 milliárd eurós önmegmentő csomagot jelent be, csak egyvalami nincs: közös, azonnali, stratégiai fellépés és terv. Európa országai magukban bolyonganak, elvonási tünetekkel küzdve, miközben Ursula von der Leyen legnagyobb problémája az, hogy mit tartalmazzon a következő szankciós csomag.
Szerencsétlenkedés mindenhol
A Bloomberg szerint a félintézkedések és a pánikból született férctervek mindenképpen kontraproduktívvá válnak. Az az ide-oda táncikálás, amit például Németország bemutat a közös EU-s adósságkibocsátás és hitelkonstrukció kapcsán, egyrészt csak még jobban összezavarja az amúgy is őrület határán álló piacot, másrészt hosszú távon még akkor sem biztosítaná a szükséges fiskális tehermegosztást, ha egyáltalán összeállna valami egységes terv belőle.
– írja a lap, fenntartva álláspontját: még akkor is szükség van egy közös, állandó válságalapra, ha a kockázatmegosztás politikájában a tagországok merőben más álláspontot képviselnek.
Egy olyan központi költségvetési hatóságot kellett volna már régen felállítani, amely az alap felett rendelkezve, egyértelmű szabályok mentén tud kölcsönöket és segélyeket biztosítani vészhelyzet esetén, ezzel elkerülve, hogy az EU-s tagállamoknak minden egyes újabb válsághelyzetben hónapokig kelljen vitatkozniuk arról, hogy miről is kezdjenek el vitatkozni.
– vonja le a következtetést a Bloomberg.
Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand
Orbán Viktor az EU-csúcsról: hosszú csata volt, de győztünk