A klímakutatók tévedése a hosszútávú hatásvizsgálatoknál
Az elmúlt tíz év során számos olyan jelentős tanulmány jelent meg, amely azt állította, hogy sikerült kimutatni az időjárás vagy az éghajlatváltozás éves változásainak hatását a világ legtöbb országának bruttó hazai termékére (GDP), kezdi összefoglaló elemzését Richard A. Rosen az Institute for New Economic Thinking non-profit szervezet hasábjain.
A fizikus szerint, legalább hét jelentősebb tanulmány jelent meg ebben a szellemben, köztük olyanok is, amelyek elsősorban korábbi tanulmányok eredményeire támaszkodnak, s az eredmények nagy figyelmet kaptak mind a sajtóban, mind a klímaváltozással kapcsolatos vitákban.
Kiemeli, e folyóiratok többsége amellett érvel, hogy a következő évtizedekben az éves átlaghőmérséklet emelkedése rendkívül nagy hatással lesz a GDP növekedési ütemére több országban is, ráadásul ezen szakirodalmi irányzat azt is sugallja, hogy
Majd hozzáteszi:
írja a Columbia-i Egyetemen végzett fizikus, aki legfrissebb kutatásában a fenti állítást kívánta alátámasztani.
Szerinte a főáramú kutatások súlyosan félrevezetik az éghajlatváltozással foglalkozó kutatóközösséget, a politikai döntéshozókat és a közvéleményt azáltal, hogy az általuk használt statisztikai módszerekkel megsértik a többváltozós regresszióanalízis tudományos kutatásban való helyes használatának alapelveit.
Vagyis másként fogalmazva, nem tartalmazzák azokat a megfelelő gazdasági tényezőket vagy változókat, amelyek valószínűleg megmagyarázhatják a GDP vagy a gazdasági növekedés változásait, függetlenül attól, hogy az éghajlatváltozás hatással volt-e már az egyes gazdaságokra, emeli ki Rosen.
Ennek megfelelően, statisztikai terminológiát használva, az ezekben a folyóiratokban szereplő munkák „kihagyott változók torzításától” szenvednek, teszi hozzá az energiarendszer-tervezési módszertan gazdaságtanának bírálatára szakosodott fizikus.
Zeihan ugyanis a főárammal szemben amellett érvelt, hogy nincs technológiánk a „zöld átálláshoz”, ami gazdaságilag is borzasztó döntés, tudósítottuk nemrég a Makronómon.
Végül Rosen azon is kiakad, hogy e tanulmányok némelyike azt is állítja, hogy a különböző országok és régiók GDP-jére gyakorolt valószínű hatás a hosszú távú jövőre is kiszámítható – néha egészen 2100-ig. A Tellus Intézet kutatója írása végére kiemeli, hogy bár a klímaváltozás tény, fontos lenne óvakodni az ilyen vágyvezérelt kijelentésektől.