Az olasz bankár-miniszterelnök is ezerrel védi a hazait: már a harmadik kínai felvásárlást vétózta meg idén
Az egyesült államokbeli székhelyű csoport olaszországi berendezésgyártó üzletágát vásárolták volna fel. Az Applied Materials termékei között megtalálhatók a félvezetők és egyéb high-tech alkatrészek gyártására használt eszközök.
A döntést a kormány november 18-i ülésén hozták meg, ahol Giancarlo Giorgetti ipari miniszter javasolta a vétót, azzal érvelve, hogy
A beadvány szerint a vegyes vállalat az Applied Materials szingapúri berendezés-üzletágát és Kínában lévő eszközeit is át kívánná venni.
Az olasz kormány nagyszámú fúziós és beszerzési ügyletet vesz górcső alá. A legtöbb esetben azokat jóvá is hagyják, az ország nemzeti érdekeit szolgáló ajánlásokkal. Eddig, az „arany felhatalmazás” 2012-es bevezetése óta,
A legutóbbi vétót megelőzően, Draghi eddigi kilenc hónapos kormányzása alatt hármat utasított el, és egyet még Draghi elődje, Giuseppe Conte vétózott meg 2020-ban.
Draghi októberben megvétózta egy zöldségvetőmag-előállító cég eladását a kínai tulajdonú Syngenta csoportnak, és áprilisban megakadályozta, hogy a Shenzhen Invenland Holdings Co. Ltd. kínai vállalat irányítási jogokkal bíró részesedést vásároljon egy félvezető berendezéseket gyártó cégben.
Olaszország jelenleg egy 2018-as kínai befektetés miatt vizsgálódik, amikor is megvásároltak egy olasz céget, amely csúcstechnológiás drónokat gyárt a fegyveres erők számára. Az ügy szeptemberben vált nyilvánossá, amikor az olasz adórendőrség felfedte, hogy a hadianyagok árusítására vonatkozó szabályok állítólagos megsértése miatt indított nyomozást, hat személy ellen. Róma szankciókat szabhat ki, amelyek a legsúlyosabb esetben az adásvétel érvénytelenítéséhez is vezethetnek.
Az úgynevezett arany felhatalmazásnak 2020-ban ideiglenes keretet is bevezettek, amelynek érvényessége az idén lejár. A jogszabály vonatkozik az EU-n kívüli társaságokra, valamint –az uniós érdeklődőkre, amelyek stratégiai cégek megvásárlását szeretnék.
Ez magában foglal egy olyan intézkedést is, amely arra kényszerítené az EU-s és az EU-n kívüli érdeklődőket, hogy kérjék a kormány jóváhagyását, amennyiben legalább 10 százalékos részesedést vásárolnának valamilyen stratégiai vállalatban.
(Címlap: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci)