Pár év, és nem lesz elég vizünk…
A kormányoknak sürgősen fel kell hagyniuk a víz kitermelésének és túlhasználatának támogatásával a rosszul irányított mezőgazdasági támogatások révén. A bányászattól a feldolgozóiparig minden iparágat rá kell venni pazarló gyakorlatuk felülvizsgálatára – áll a víz gazdaságáról szóló, mérföldkőnek számító jelentésben.
A jelentés szerzői szerint a nemzeteknek végre el kell kezdeniük a vízzel mint globális közjóval gazdálkodni, mivel a legtöbb ország vízellátása nagymértékben függ a szomszédaitól; a túlhasználat, a szennyezés és az éghajlati válság pedig globálisan veszélyezteti a vízkészleteket.
A világot közelgő vízválság fenyegeti, mivel az évtized végére a kereslet várhatóan 40 százalékkal meghaladja az édesvízkínálatot – figyelmeztetnek szakértők.
A vízválságot hármas krízisként írják le:
Vízstressz: édesvízkivétel a rendelkezésre álló édesvízkészletek arányában, 2019
Az ábra szerint egyes országok a rendelkezésre álló édesvízkészlet mennyiségének többszörösét használják fel. Kuvait 2019-ben több mint 38-szor annyi édesvizet vont ki, mint amennyi rendelkezésére állt. Szaúd-Arábia majdnem tízszer annyi édesvizet használt fel, mint amennyi természetes módon rendelkezésére állna.
(A The Guardian grafikája az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete [FAO] adatai alapján készült.)
A jelentés először vizsgálja átfogóan a vízrendszert, és világosan megfogalmazzák annak értékét az országok számára, valamint a vízzel kapcsolatos kockázatokat, amennyiben elhanyagolják azt. Az éghajlati válság gazdasági hatásairól szóló 2006-os Stern-jelentéshez és a biológiai sokféleségről szóló 2021-es Dasgupta-jelentéshez hasonlóan a beszámoló szerzői remélik, hogy a válságra a politikai döntéshozók és a közgazdászok számára is érthető módon tudnak rámutatni.
A gond ott van, hogy
A jelentés foglalkozik az úgynevezett kis vízciklussal is, mivel a legtöbb ország vízellátásának mintegy fele nem globálisan, hanem a régióban (szomszédos országokban) lévő víz párolgásától, valamint az erdők és más ökoszisztémák transzspirációjától függ. (A transzspiráció a növények levelein keresztüli víz vagy vízgőz leadása, elpárologtatása.) Ezt a vizet „zöld víznek” nevezik, mivel a zömét a talajban lehet megfogni.
Azt is kiemelik, hogy világszerte évente több mint 700 milliárd dollár támogatást folyósítanak a mezőgazdaságra és a vízre, ezek pedig gyakran a túlzott vízfogyasztást erősítik. A beszámoló szerint sürgősen foglalkozni kell a víz kivezetésével az adott ökoszisztémából, és az édesvízi rendszerek, például a vizes élőhelyek helyreállításának is prioritást kell élveznie.
A víz alapvető fontosságú az éghajlati válság és a globális élelmiszerkrízis szempontjából.
– állítják a szerzők.
Figyelmeztetnek, hogy a vízfelhasználás számos módja nem hatékony, és változtatásra szorul. Kiemelik, hogy biztonságos, édesvizet használunk a szennyvíz, a nitrogén és a foszfor szállítására, amit az alacsony hatásfokú szennyvíztisztító telepeken tisztítunk, amelyek a tápanyagok 30 százalékát a folyók menti vízi ökoszisztémákba engedik, pusztítva azokat. Magunkat csapjuk be a hulladékkezelésnek ezzel a lineáris, vízzel kapcsolatos modern rendszerével. Hatalmas újításokra van szükség.
A jelentés hét kulcsfontosságú ajánlása
- A globális vízkörforgást kezeljük globális közjóként, amit közös érdekünkben kollektívan kell védenünk.
- Biztosítanunk kell a biztonságos és megfelelő vízellátást minden veszélyeztetett csoport számára, és működjünk együtt az iparral a vízzel kapcsolatos beruházások növelése érdekében.
- Szüntessük meg a víz alulárazását. A megfelelő árképzés és a szegények célzott támogatása lehetővé teszi a víz hatékonyabb, igazságosabb és fenntarthatóbb felhasználását.
- Csökkenteni kell a mezőgazdaságban és a vízgazdálkodásban az évente több mint 700 milliárd dollár értékű támogatásokat, amelyek gyakran a túlzott vízfogyasztást ösztönzik, és csökkenteni kell a vízrendszerekből való szivárgást.
- „Igazságos vízügyi partnerségeket” kell létrehozni, amelyek képesek finanszírozást mozgósítani az alacsony és közepes jövedelmű országok számára.
- Ebben az évtizedben sürgősen lépéseket kell tenni az olyan kérdésekben, mint a vizes élőhelyek és a felszín alatti kimerült vízkészletek helyreállítása, az iparban felhasznált víz újrahasznosítása, a vizet hatékonyabban felhasználó precíziós mezőgazdaságra való áttérés, valamint a vállalatok vízlábnyomukról való jelentéstétele.
- Nemzetközi szinten kell megreformálni a vízgazdálkodást, és belefoglalni a vizet a kereskedelmi megállapodásokba. A kormányoknak figyelembe kell vennie a nőket, a gazdálkodókat, az őslakosokat és azokat, akik a vízvédelem frontvonalában állnak.
(Forrás: The Guardian)
Összesen 4 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés