Nőnek az orosz bevételek, jut pénz mindenre: nyugdíj- és béremelés, illetve vállalkozói hitelek Putyin csomagjában
A The Wall Street Journal szerint az invázió kezdete óta Putyin már többször is rendkívüli emeléseket rendelt el a nyugdíjasoknak, az állami alkalmazottaknak, valamint a rászorulóknak, hogy ezzel kompenzálja az orosz gazdaságot sújtó inflációt.
Az orosz elnök továbbá támogatta a szankciók által sújtott vállalatokat is, államilag támogatott hiteleket vehettek fel, ezzel mentőövet nyújtva a gyáraknak, amelyek az importált alkatrészek – különösen a mikroprocesszorok és chipek – hiánya miatt leállították a termelést.
Eddig az orosz pénzügyekre gyakorolt hatás kevésbé volt intenzív, mint amire valószínűleg sokan számítottak. A konfliktus első teljes hónapjában az orosz szövetségi kormányzat kiadásai 37 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest, amit főként a háború költségei okoztak – adta hírül a ZeroHedge.
A növekvő költségek ellensúlyozására azonban az olaj- és gázbevételek – rubelben kifejezve – több mint kétszeresére nőttek ugyanebben az időszakban, ami majdnem teljesen ellensúlyozta a kiadások növekedését, így Oroszországnak nem is nagyon kellett különösen megerőltetnie magát pénzügyi értelemben. Azért sem, mert mint a Makronóm megírta, hosszú évek óta erősítette gazdaságát és közpénzügyeit Oroszország, hogy ha kell, bevethesse a nagy pénzügyi atomfegyvert, a költségvetési költekezés beindítását. A friss hírek szerint pedig ez tényleg beindult.
„Az orosz kormánynak rengeteg pénze van, mert hatalmas mennyiségű bevételhez jut az olajból és a gázból, amelyeknek nagyon magas ára van” – mondta Natalia Zubarevich moszkvai közgazdász.
A Makronóm is beszámolt róla, hogy áprilisban nemhogy csökkentek volna, de megugrottak az orosz energiabevételek, hiszen a Magyarországot oroszellenességből kioktató, határozott szankciókat követelő nyugati országok számos titkos trükkel vásárolnak egyre több orosz olajat, hogy extraprofitra tegyenek szert az olcsó Urali típusú olajból.
Az európai szankciók ellenére Oroszország még nem húzta elő az ütőkártyáit, Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének szakértője szerint Európának jól át kell gondolnia mielőtt „belelendül” a szankciózásba.
„A Nyugat biztos nem fog szankciót kivetni az orosz búzára, mert egy ilyen döntésbe a világ egy része szó szerint belehalhatna. Viszont Oroszország már belengette, hogy nem fog műtrágyát értékesíteni. Ha a világ legnagyobb műtrágya-exportőre ezt megteszi, az biztosan oda vezet, hogy számos országban csökkenni fognak a terméshozamok. A műtrágya ára már eddig is háromszázötven százalékkal emelkedett, most tovább drágul majd, végül csak a leggazdagabb országok tudnak vásárolni belőle” – fejtette ki a szakértő, majd hozzátette:
Ha nagyon akarnák, akkor egyértelmű, hogy a világgazdaságot súlyosan és hosszú távon meg tudnák billenteni.

A ZeroHedge hírportál szerint az orosz hatóságok egyelőre nem közölték a segélyek teljes összegét, és azt sem részletezték, hogy mire fogják költeni a pénzt. Anton Sziluanov pénzügyminiszter a múlt hónapban azt mondta, hogy
ha a kiadásokat és az adókedvezményeket is figyelembe vesszük.
Egy másik vezető tisztviselő, Andrej Belousov első miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy a hatóságok akár 8 billió rubel (112 milliárd dollár) hitelt is nyújthatnak a gazdaság támogatására, elsősorban támogatott jelzáloghitelek és üzleti hitelek révén. Ebből úgy tűnik, Oroszország azt a nagyon racionális utat követi, hogy cégeit erősítse, azok beruházásait támogassa, ami fenntartható és hosszú távon kifizetődő intézkedésnek tekinthető.
Szuverén vagyonalapjának köszönhetően Oroszországnak rengeteg puffertőkéje van (annak ellenére, hogy a Nyugat úgy döntött, hogy lefoglalja az orosz központi bank több százmilliárdnyi külföldi tartalékát). A háború előtt ugyanis Oroszország elkezdett felépíteni egy pénzügyi alapot a rosszabb időkre: komoly költségvetési fegyelmet tartott, és az extra olaj- és gázbevételeket (tehát a bevételek egy részét) ebbe a tartalékba utalta. Persze a közgazdászok szerint Amerikához hasonlóan hiába költ Oroszország, mert a kereslettel nincs probléma, a kínálattal, azaz a vállalati termeléssel viszont sokkal inkább.
Putyin már szorgalmazta is, hogy közvetlen segítséget kapjanak a leginkább rászorulók, például a gyerekes családok vagy az idősek.
Fotó: MTI szerkesztett
Összesen 40 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
evek ota szorjak a kornyezo orszagok oroszainak egyszerusitett eljarasban
jelentosen megkonnyitettek az allampolgarsag megszerzeset es mar nem kell lemondani a meglevorol sem
Bejelentkezés