Példátlan: az egyenlőtlenség csökkentésének rekordere Magyarország a fejlett gazdaságok között
Az OECD a 2020-as évre vonatkozó legfontosabb átlagkereseti mutatóit, köztük a bruttó átlagkeresetek decilisarányait is már 22 ország és az OECD átlaga esetében nyilvánosságra hozta. Továbbá van még 20 olyan ország, ahol a 2019-es vagy a 2018-as a legutolsó ismert adat.
A világ e 42 országa közül hazánkban volt a járvány első évében az 5. legkisebb a legfelső és a legalsó decilisek átlagkeresetének aránya 2020-ban.
A legmagasabb keresetű 10 százalék átlagkeresete 2,58-szorosa volt a legalacsonyabb keresetű 10 százalék átlagának. Az OECD átlaga 3,34, tehát jóval nagyobb az eltérés a legkisebb és a legnagyobb keresetűek között.
jóval rosszabb az OECD 3,56-os átlagánál. Nálunk akkor jóval nagyobbra nyílt az olló a magas keresetűek és az alacsony keresetűek között.
A 2010-2020 közti 1,68-as javulásunk messze a legnagyobb volt a mért országok között. Az utánunk következő két legnagyobb javulást produkáló Kolumbia és Korea csökkenése is csupán 1,17-1,18 volt, az OECD átlagos javulása egy évtized alatt 0,22, s 14 országban nyílt az olló, nőtt a távolság a két szélső keresetkategória között.
Ezek a tények is azt mutatják, hogy az ellenzék azon vádjai nem helytállók, miszerint a jól keresők bére növekszik jobban, az alacsony keresetűek pedig leszakadnak.
s a felső kategóriákban nem volt átlagosan ilyen arányú növekedés. Az olló épp a 2002-2010 közti időszakban nyílt, amikor a felsőbb keresetkategóriák növekedtek jobban, s a minimálbérek kevésbé, sokszor az inflációt sem érte el az éves emelés.
A DK európai minimálbér javaslata is nyitná az ollót, mert az unió a minimálbér mértékéről annyit mond csak, hogy igazodjon a szegénységi küszöbhöz és az inflációhoz. Hazánkban jelentősen a szegénységi küszöb feletti a magyar minimálbér, a szegénységi küszöbhöz mért arány a harmadik legmagasabb volt az unióban legutolsó adatok szerint, s 2010 óta az inflációnál jóval magasabb mértékben növekedtünk, amit a reálérték duplázódása is mutat.
Továbbá tavaly kapott közgazdasági Nobel díjat az az amerikai tudós, David Card, aki empirikus módszerekkel kimutatta, hogy a minimálbér emelése nem csökkenti a foglalkoztatást. Card tudományos eredményei is alátámasztják, hogy a konzervatív magyar kormányok gyakorlatának sikere nem a véletlen szerencse műve, hanem
Összesen 9 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Ez egy nagyon konkrét bizonyíték arra, amit mindig is hangsúlyoztam:
a Fidesz valójában egy baloldali párt.
Bejelentkezés