A Facebook-tényellenőrök csak annyira függetlenek, amennyire a nagyvállalati gazdáik engedik
A gyógyszeripar egyre nagyobb hatalommal bír
Az amerikai származású James C. Smith 2020-ig a Reuters hírügynökség vezérigazgatója volt, jelenleg pedig a Thomson Reuters vállalati alapítvány elnöke. Smith jelenleg tagja a Pfizer igazgatóságának is – ez többekben is kétségeket szül.
Egy Twitter bejegyzés szerint egy „vállalati disztópiában élünk”. Arra is rámutat a tweet szerzője, hogy a Reuters végzi a Twitter „tényellenőrzését” is, tehát hatalmában áll bejegyzéseket törölni és embereket kitiltani a közösségi oldalról. A Reuters annyira bemelegedett az online igazságszolgáltatásba, hogy a Facebook tényellenőrzését is elvállalta.
A személyi összefonódással azonban fennáll a gyanú, hogy a gyógyszeripari óriás közvetlenül befolyásolni tudja, hogy mi minden jelenhessen meg a közösségi oldalakon.
Twitter's “factchecker” is Reuters, which is also responsible for banning people.
— Dispropaganda (@Dispropoganda) January 1, 2022
The CEO of Reuters until 2020 and the current Chairman of the corporate foundation of Thomson Reuters,
James C. Smith,
sits on Pfizer’s board of directors.
We live in a corporate dystopia. pic.twitter.com/LDPWVy93zr
A közösségi média óriás bevétele az országok többségét kenterbe veri
Nem is csoda, hogy a Facebook lépten-nyomon a kritikusok célkeresztjébe kerül, hiszen mivel
hatalmas erővel bír a világban. A lenti ábra jól szemlélteti, hogy milyen hatalom összpontosul a Facebook markában: Hollandiát, Törökországot, Svédországot és még számos államot lealáznak a bevételei. Ekkora vagyonnal már saját országot is alapíthatna Zuckerberg.
A Facebook már a legrangosabb újságokat is cenzúrázza
Mindeközben a közösségi tereken, az emberek informálásában egyre inkább monopol helyzetbe kerül és szinte megingathatatlan a közösségi óriás pozíciója.
Egy nagy múltú orvosszakmai folyóirat, a British Medical Journal több közleményt is megosztott a Facebookon, a rendszeres olvasók viszont arra panaszkodtak, hogy nem tudják megosztani azt – írta meg korábban az Index.
Az olvasók arról is beszámoltak, hogy a közösségi oldal különböző címkékkel illette az orvosi újság cikkeit, mint például „félrevezető” vagy „csak részben igaz”.
„A nagy techcégek dolgozóinak közel 95 százaléka a politikai spektrum ugyanazon oldalán áll, pusztán 5 százalék helyezkedik el a másik oldalon” – rántja le a leplet Jeremy Kauffman cégvezető a legnagyobb közösségi oldalak balos túlsúlyáról a Makronómnak adott interjúban. A legnagyobb gond ezzel a túlsúllyal Kauffman szerint az, hogy nem egyformán sújt le az online igazságszolgáltatás ökle a két politikai oldalra, elég ha csak Trump eltörlésére gondolunk. El tudjuk képzelni, hogy Biden valaha is hasonló bánásmódban részesüljön? Aligha. Kauffman maga is küzd a tech elit – mint például a Facebook és Google – túlhatalma ellen, létrehozta saját videómegosztó platformját, az Odyssey-t. Úgy tűnik, manapság már a balos ideológia és cenzúra elleni harc az új ellenkultúra, egyre többen fordulnak el a többmilliárd felhasználót számláló mainstream baloldali közösségi oldalaktól, erről számol be Kauffman is. Exkluzív interjúnkat itt tudja elolvasni.

Összesen 18 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Az alternatív univerzum építése még csak éppen elkezdődött. Az első kísérlet, a kommunizmus, befuccsolt mielőtt elhagyta volna a kifutópályát. Az újat most barkácsolják anti-valóság nevű alapanyagból.
Bejelentkezés