Kína levonta a koronaválság tanulságait: robotokat állít a dolgozók helyére
A koronavírus kifejezetten kedvezett a robotikának, mert megnőtt az igény az érintésmentes szolgáltatások és az automatizált munkafolyamatok iránt. Emellett Kuangtung tartománya, ahová Tungkuan is tartozik, nemcsak a gyártás középpontjává vált a múlt században, hanem a szomszédos Hongkongon keresztül áramló nemzetközi kereskedelemből is profitál. Több ezer gyár található itt, amelyek szinte bármit legyártanak, kezdve az elektronikával, a játékokon és ruházati cikkeken át, a bútorokig. Ebben a tartományban született Kína néhány legismertebb márkája, köztük a Huawei is.
(forrás: Government of Hong Kong SAR / www.weforum.org)
Több ezer gyár ontja a robotokat a kínai Szilícium-völgyben
Az egyébként is virágzó gazdasági helyzet és a nagyhatalmi pozíció úgy tűnik, nem garancia a jólétre, Kuangtung tartománya legalábbis úgy döntött, hogy tovább kell lépnie, ezért az automatizálás felé fordult. Az ország gyártási középpontjaként ugyanis komoly válságba jutnának, ha Kína elveszítené fölényét az alacsony minőségű (vagy hozzáadott értékű) gyártás és összeszerelő tevékenység területén.
Azóta is hatalmas az érdeklődés az ágazat iránt. Júliusban a tungkuani székhelyű Agile X, egy robotvázakat gyártó startup cég, több mint 15 millió dollárt gyűjtött össze olyan vezető tőkebefektetőktől, mint a Sequoia Capital, az 5Y Capital és a Vertex Ventures. Csak 2021-ben több milliárd dollárnyi kockázati tőke ömlött a robotikai startupokba.
Eközben a térség továbbra is épít arra a hagyományos erősségére, hogy a több ezer tungkuani gyár nem csupán olcsó és gyors robotgyártási folyamatot biztosít, hanem az iparági robotokkal foglalkozó startupok számára számtalan lehetőséget kínál termékek tesztelésére és iterálására, vagyis a fejlesztési folyamat többszöri elvégzésére a jobb eredmény érdekében. Ma Tungkuan büszkélkedhet a legtöbb robotikai vállalattal és ipari parkkal az összes kínai tartomány közül.
Az érintésmentes szolgáltatások növelik a robotok népszerűségét
Ugyan a járványhelyzet eleinte jelentős mértékben sújtotta az ipari robotokra szakosodott cégeket, az újranyitás után komoly piaci előnyre tettek szert.
Az érintésmentes kiszolgáló- és fertőtlenítőrobotok amellett, hogy alapvető szolgáltatásokat nyújtanak, csökkentik a járvány terjedésének kockázatát, ezért ezek a fajta robotok különösen népszerűvé váltak.
A cikk szerzője Krakkai Alexandra.
Összesen 16 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Épp az a baj, hogy a robot nem versenyképes a 300 dollár/hónap fizetésű rabszolgával. Ezért toporog egy helyben hosszú-hosszú évek óta a robotika. Egy robot beállításához szükséges szakember két napi bére többe kerül, mint egy fizikai dolgozó egy egész évre.
Bejelentkezés