Biomasszából készül a legújabb Adidas kollekció
A kifejlesztett textilszálakat bármilyen biomasszából elő tudják állítani, legyen az fapép, szalma vagy akár régi ruhák. Az előállítás során a biomasszát mikroszálakra bontják, láncba igazítják, majd egy apró fúvókán áthúzva pamutszerű fonalakká alakítják át. Az eredmény tapintásra olyan, mint a pamut, azonba kémiai adalékanyagot egyáltalán nem igényel, és vizet is keveset – ellentétben a pamuttal.
A vállalat társalapítója, Juha Salmela a pókok által inspirálódott, ahogyan a nyolclábúak selymet állítanak elő a pókháló szövéséhez. Évekig tanulmányozta ezt a folyamatot, hogy teljesen megértse a működést és le tudja utánozni.
Az ötlet megvalósítása után megalapították a Spinnova vállalatot és befektetőket kerestek. Több kisebb cég is megkereste őket – köztük volt olyan, akik halászhálót akartak készíttetni a technológiával.
fotó: Spinnova
Legtöbben kizárólagos jogot akartak, a Spinnova alapítói viszont szerte a világon forradalmasítani akarták a textilipart ezzel az innovációval.
Ugyan az elején nehéz volt várni, pláne egy induló vállalkozás esetében, de türelmesek voltak, melynek meg is lett a gyümölcse. A vállalat meggyőzött több multinacionális divatcéget is, köztük a H&M-et és az Adidast, hogy vizsgálják meg az általuk gyártott ruhákat. A vállalatoknak annyira megtetszett a technológia, hogy egyből szerződést is ajánlottak.
fotó: spinoff.com
Poranen tehát sikersztoriként könyveli el a Spinnova esetét, és szerinte megéri várni a nagy dobásra, ha van egy egyedülálló ötletünk. Javaslata szerint ne adjuk el túl korán a találmányunkat senkinek, mert ha eljön az ideje, úgyis a legjobb árat fogjuk érte kapni.
A cikk szerzője Blősz Dalma.
Összesen 6 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés