Az űrhajósok 7 órás űrsétára vállalkoztak, hogy felkészítsék az ISS-t az új napelemekre
Az ISS már több mint két évtizede működik. A folyamatos használat ezen időszaka alatt, az előőrs áramellátását nyolc darab, 34 méter hosszú szilícium napelemes rendszer biztosítja. A sok évnyi űrben töltött idő után, a napelemek teljesítménye azonban romlani kezdett. Ez a NASA-t és partnereit a bővítésre ösztönözték, ezért hat új tömbbel erősítik meg az eddig meglévő napelem flottát. Az ISS új kiegészítései, lényegében a Roll Out Solar Array (ROSA) technológiai demonstrátor nagyobb változatai, amelyeket korábban már a hatalmas állomáson 2017. júniusában teszteltek.
A tömbök, már meglévő hat napelem elé kerül kihelyezésre. A működésbe lépés után, az űrállomás áramtermelő képességeit 160 kilowattról 215 kilowattra növelik.
A 7 óra 4 perces űrséta során konzolszerkezetet és tartógerendákat telepítettek a meglévő kikötőoldali 2B tömbnek nevezett egyikére. A művelet közben némi probléma merült fel, mely normál, földi körülmények között nem okozna gondot, azonban az űrben minden kissé más.
Az új hajótest egyik rögzítő csavarját nem lehetett megfelelően a helyére csavarni, ezért Rubens kénytelen volt fúrógépet használni, hogy hátrahúzza a csavart, mielőtt egy racsnis kulcs segítségével még egyszer megpróbálná rögzíteni. Rubensnek ezt a műveletet egy 127 kilogrammos szkafanderben kellet, egy a Föld körül 8km/s sebességgel mozgó szerkezetre felakasztania.
A NASA szerint az első két kiépítő panelt még ebben az évben az ISS-be szállítják a SpaceX 22. utánpótlási szolgáltatási missziójának részeként. Előreláthatólag további két szállításra lesz még szükség, hogy mind a hat tömb az állomásra kerüljön.
Összesen 2 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés