Füstfelhő borítja a Nyugat-Balkánt, újabb szénerőműveket nyitnának

2019. december 11. 13:02

Magas légszennyezettségi mutatókra figyelmeztettek környezetvédők kedden, és közölték, hogy a nyugat-balkáni országok többsége nem teljesítette az ipari szennyezés csökkentésére vonatkozó európai uniós elvárásokat. 2016-ban a négy ország 16 szénerőműve közvetetten 3900 ember halálát okozta. Az utóbbi hetekben Belgrád és Szarajevó is felkerült a világ legszennyezettebb városainak listájára.

2019. december 11. 13:02
null

A nyugat-balkáni ország vezetői 2005-ben tettek ígéretet arra, hogy igyekeznek csökkenteni a szennyező gázok kibocsátását, az európai uniós elvárásoknak azonban a legtöbb országban nem tettek eleget, közölte a CEE Bankwatch Network nevű civil szervezet, amely hamarosan az Európai Parlamentnek is beszámol vizsgálati eredményeiről.

A jelentés szerint az uniós tagságra törekvő Szerbiában, Észak-Macedóniában, Bosznia-Hercegovinában és Koszovóban 2018-ban a megengedett 98,696 tonnás megengedett értéknél hatszor magasabb volt a kéndioxid-kibocsátás.

Szerbiában a Kostolac B1 és B2 szénerőmű egymagában több kén-dioxidot termelt, mint amennyi a négy ország számára megengedett érték lenne összesen.

A környezetvédők szerint az Európai Uniónak meg kellene adóztatnia a széndioxid-kibocsátást, vagy vámot kellene kivetnie a szénre, hogy megakadályozza a térség nagy szennyezőit abban, hogy elmulasszák a szennyezés csökkentéséhez szükséges befektetéseket, ezzel előnyt szerezve más országokkal szemben az energia exportálásakor. A Bankwatch szerint a bécsi székhelyű Energiaközösségnek magasabb jogköröket kellene biztosítani, hogy hatékonyabban tudjon fellépni a szükséges helyzetekben.

A nyugat-balkáni térségben a szén a legolcsóbb energiaforrás, egyben a legszennyezőbb is, és a régió nagyon kevés pénzt fordít az egészségügyi következmények kezelésére. 2016 óta, amikor

a négy ország 16 szénerőműve közvetetten 3900 ember halálát okozta,

nemhogy csökkent volna a kéndioxid-kibocsátás, hanem egyes helyeken nőtt is. Emellett a bejelentések szerint nem is tervezik, hogy bezárnák az erőműveket, sőt kínai támogatással újabbak épülhetnének a következő néhány évben.

Az utóbbi hetekben Belgrád és Szarajevó is felkerült a világ legszennyezettebb városainak listájára.

A téli időszakban ez gyakran előfordul, a levegő minőségét az időjárási körülmények, a gyakran szénnel vagy fával történő fűtés és az ipari károsanyag-kibocsátás együttesen befolyásolja.

(MTI)

Kapcsolódó cikkek

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2019. december 19. 20:30
"2016-ban a négy ország 16 szénerömüve közvetetten 3900 ember halálát okozta." A társadalomkárosítás amit a CEE Bankwatch Network & Co. NGO-k müvelnek az engem Rákosi pajtás dilettánsai által müvelt agymosásra emlékeztetnek. Remélem ezen észködösítések hatása sem lesz eredményesebb!
Cserna János
2019. december 19. 20:29
Ezek nagyon szegény országok. Még Szerbia álla leg kevésbé rosszul közülük. Egyelőre nem (el)várható tőlük, hogy német vagy dán sztenderdeket teljesítsenek. Több megértés vagy/és támogatás kellene nekik.
nagyontitkos
2019. december 19. 20:28
Érdekes, ahhoz képest, hogy most teljesen indokolt lenne az EU-ra hivatkozni, a csatlakozásuk mellett érvelni, és ezáltal betartatni velük a szabályokat, te itt is csak gyökérkedni tudsz. Ilyenkor lebuksz, hogy nem valamiért és valami pártján vagy, csak minden ellen.
jóember
2019. december 18. 23:05
Én csak abban bízok a fenti hír kapcsán, hogy délkeletről ritkán fúj a szél, nem hozza ide a mocskukat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ezek is érdekelhetik