KSH: Az előzetes adatnál is jobban, 5,2 százalékkal nőtt a GDP a harmadik negyedévben
A bruttó hazai termék (GDP) 4,9 százalékkal haladta az az előző év azonos időszakit a harmadik negyedévben, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye 5,2, az előző negyedévhez viszonyítva 1,3 százalékkal nőtt – jelentette szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A november 14-én kiadott első becslésnél is jobbak az adatok. Akkor a nyers adatok szerint 4,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok szerint 5,0 százalékos gazdasági növekedést jelzett a KSH. Az előző negyedévhez mérten pedig 1,2 százalékos növekedést jelentett.
A korábban közölt volumenindex revízióját elsősorban a piaci szolgáltatások vártnál kedvezőbb teljesítménye és a nagyobb hozzáadott érték tartalmú ipari ágazatok jelentős növekedése magyarázza – tette hozzá szerdai jelentésében a KSH.
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,8 százalékkal nőtt, a legnagyobb bővülést a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás érte el 6,9 százalékkal. Az ipar teljesítménye 2,7, ezen belül a feldolgozóiparé 2,5 százalékkal nőtt az előző év harmadik negyedévéhez mérten. Az építőipar hozzáadott értéke 27,5 százalékkal emelkedett.
(MTI)
Összesen 51 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Csak azt sajnálom ilyenkor, mikor eszembe jut, hogy hol lennénk most a 2002-2010 között elvesztegetett évek nélkül.
Ebből nagy baj lesz:-))))))))))))
Mit szól a ballib? :-))))))))))))
Á, szóval tényként kezeled, hogy baloldali kormány csak csődbe viheti az országot. :)
Ugyanis megtehette volna az MSZP-SZDSZ kormány is, hogy elkúrás helyett strukturális reformokat hajt végre, adót csökkent. 2002-ben nagyon kedvező volt a gazdasági helyzet, Szlovákia kihasználta, és sokkal rosszabb alapokról indulva minden mutatóban jobb lett 2010-re.
Ha az akkori kormány kicsit is jobban odafigyel, most maximum váltógazdálkodás lenne, egy nagyon erős MSZP-SZDSZ szavazói bázissal - és akkor nem lennének az általad kisbetűvel írtak sem. Az a baj, hogy a félrekormányzás hatásait nem csak te, és a hozzád hasonlók tapasztalják meg, hanem én és a gyerekeim is.
"csapás csapás hátán" :)
"Ez csak is kizárólag az EU-s forrásoknak köszönhető,"
Itt álljunk meg pár gondolat erejéig!
A portfolio.hu-n ma is van egy elemzés amely ezzel a témával foglalkozik, azonban a számítási metodika hibás. Kérdés; Hozzáértés hiánya, vagy a tudatos félrevezetés eredménye?
Miért?
- Az uniós támogatásokkal megvalósuló beruházásokhoz szükséges anyagok, gépek berendezések, szolgáltatások fele import beszerzés, amely nem szerepel a GDP-ben.
- Az uniós támogatások az inflációval növelt kiadást finanszírozza. Az elemzésnél azonban az infláció nélkülit veszik figyelembe.
- Nem veszik figyelembe az uniós közös kalapba befizetett összegeket.
Amennyiben csak e három tényezőt figyelembe veszik, akkor az uniós támogatások a GDP-re gyakorolt hatása az 1 %-ot sem éri el évenként.
Ilyen kiszámíthatatlanság mellett érthető, miért nem akarják a hitelminősítők javítani a besorolásunkat.
"...hogy hol lennénk most a 2002-2010 között elvesztegetett évek nélkül"
Nagyjából 30%-kal lenne több mindenre...
.....................
Attól függ, hogy mire értjük.
- Ha az adósságállományt fokozatosan csökkentik akkor ma az államadósság 40 % körül lenne.
- A lakosság és a vállalkozások nem adósodnak el devizában.
- A jövedelem elvonás kb. 30 %-os volt. Ennek hatása is több, mint 30 %.
- Ha a felvett hiteleket termelő beruházásokra fordították volna, akkor lenne megtérülés és napjainkban a GDP értéke több mint 30 %-al nagyobb lenne.
Most már tényleg takarodnia kell a Zorbánnak.
:))
Most már mindjárt bedől. Már majdnem ott vagyunk.
Tökéletes:-)
Szerintem a ballib bánatában összekarmolja egymást:-)
"Én úgy tudom, hogy a későn kifizetett EU-s pénzeket nem kell beszámítani a hiányba.
A GDP növekedésbe meg azért nem számít bele, mert az állam akkor is kifizeti ezeket a pénzeket, ha még nem kaptuk meg."
Csak részben igaz az állítás.
A hiányba valóban nem számít bele, mert ez egyik oldalon van a kiadás és az ellentétes oldalon pedig az unió felé egy követelés. A kettő szaldója nulla.
A GDP-be pedig beszámít a következőképpen; tárgyévben elvégzett leszámlázott beruházás mínusz az import kerül be a tárgyévi GDP-ba.
"Jövőre 2,7% lesz a nyugdíjemelés mértéke + ha a GDP 3,5%-nál nagyobb lesz, akkor megint lesz nyugdíjprémium.
Hallottál ilyet a szoci kormányok alatt?"
Olyan volt, hogy a svájci indexálással a az infláció 5 % a béremelés 3 % volt a nyugdíjemelés 4 %. Vagyis a nyugdíj veszített a reálértékéből.
A mostani indexálással 5 %-os infláció mellett a nyugdíj emelés 5 % lenne és nem négy, vagyis a nyugdíj megőrizné a vásárló értékét.
"Véres képpel bandukolnak a történelem szemétdombjára."
Biztos, hogy véres-t akartál írni és nem Vértest? ;-)
Bejelentkezés