Fény az alagút végén: a fosszilis üzemanyagoknak leáldozott
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) érdekes ábrát publikált, amely trendfordulót jelezhet a világ széntermelésében. A fekete vonal által jelölt teljes világszintű széntermelés hirtelen jelentősen visszaesett 2016-ra. Ilyen mértékű visszaesést a hetvenes évek óta sosem látott a világ, sőt a kétezres évektől egyre dinamikusabbá vált a szén kitermelésének növekedése.
Az OECD országok már a kilencvenes évek óta egyre kevesebb szenet termelnek ki, azonban Kína még az ezredforduló után is lendületesen növelte a kitermelést. A jelenlegi visszaesés is a kínai adatoknak tudható be.
A jövőben számos elemző szerint a trend folytatódása várható, hiszen a megújuló energiaforrások terjedése hosszú távon kiválthatja a környezetszennyezőbb fosszilis üzemanyagokat.
James Wimberley e cikkében 2032-re várja a gázolaj és benzin fogyasztásának csúcspontját.
***
Összesen 39 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Milyen tudományos érvekkel (gépészmérnöki végzettségem van, nem népművelői)? A megújulók minden szempontból törnek előre, ez nem sötétzöldség kérdése. Még két-három éve van a mátrai erőműnek, aztán a szénnek nagyjából vége is van Magyarországon. Az atomerőmű megindokolható, de a megújulók olyan ütemben fejlődnek, mint a félvezetők, minden várakozást felülmúlóan javulnak. Atom 50%, megújulók 50% lesz rövidesen nálunk is.
2032-ben újra megfordul a szénkitermelés trendje? Ezt miből
lehet kikövetkeztetni?
A megújuló energia problémája valójában energiatárolási
probléma. Amíg nincs egy kb 1 nagyságrenddel hatékonyabb
akkumlátor (súlyra vonatkoztatva), beleértve a töltési ciklusszám
növelését is, vagy nincs olyan hidrogéntároló közeg ami 4-5x
nagyobb energiasűrűséget ér el, mint a jelenlegiek, addig
áttörés nem lesz.
Kiegészítésül csak annyit még, hogy a gázerőművek - amik belépnek ha eláll a szél, elbújik a Nap - azok nem hőerőművek, hanem gázmotorok.
Nem lehet felfűtési idő, azonnal be kell lépjenek.
Tehát ha épít valaki egy szélerőművet-napelemet, akkor kell a rendszerbe egy legalább akkora teljesítményű generátor, ami késedelem nélkül indítható. Ezeket manapság gázmotorok hajtják meg. Ezeknek kell gázvezeték + gáz. Ezért drága a megújuló.
Úgy van, ahogy mondod.
Bejelentkezés