Magyarországé a 13. legversenyképesebb adórendszer az OECD országok között

2018. november 16. 16:20

A Tax Foundation október végén publikált jelentése szerint Magyarország a 13. helyet foglalja el a nemzeti adózási rendszerek versenyképességi rangsorában, megelőzve Németországot, Finnországot, az USA-t vagy Kanadát.

2018. november 16. 16:20
null
Haralambos Péter Bakagiannis

A jó adórendszer semleges és segíti a versenyképességet

Az adózási versenyképességi index (ITCI) célja annak mérése, hogy egy ország adórendszere milyen mértékben szolgálja a versenyképességet és a semlegességet – írja az alapítvány elemzése

A jó adópolitikának alacsonyan kell tartania a (marginális) adókulcsokat, mert ma a vállalatok bármelyik országba könnyen áthelyezhetik tevékenységüket aszerint, hogy hol találják a legalacsonyabb adókat. A magas adók így elriasztják a befektetőket, emiatt pedig gazdasági stagnálást is okozhatnak. Sőt, a magas adóterhek adóelkerüléshez is vezethetnek – fogalmaz a Tax Foundation.

A szervezet hivatkozik az OECD-re, amely szerint a vállalati adók tartják vissza a gazdasági növekedést a legnagyobb mértékben, miközben a személyi jövedelemadók és a fogyasztási adók már kevésbé károsak. Az ingatlanokra kivethető adó árt a legkevésbé és okozza a legkevesebb torzítást a gazdasági szereplők viselkedésében, mert az ingatlant nem lehet külföldre menekíteni. Hozzá kell tenni, hogy a rangsor semmiképp sem az életszínvonalat vagy a társadalom egészének jólétét méri.

A intézet szerint a fenti elveket figyelembe vevő semleges és kompetitív adópolitika fentartható és stabil gazdasági növekedéshez vezet, ami a kormányoknak pedig jelentős adóbevételeket is biztosít. 

Az elemzés több mint 40 adózási indikátort vesz figyelembe, amelyek nem csak az adók szintjét, hanem azok struktúráját is értékeli. Vizsgálja a vállalati adókat, az egyéni jövedelemadókat, a fogyasztási adókat, az ingatlanadókat és a külföldön szerzett profitok adózását is.

Magyarország javított

Az alábbi táblázatban az országok neve mellett a helyezésüket, a pontszámukat, majd az egyes adótípusok tekintetében elért helyezéseiket láthatjuk. 

Magyarország 68,4-es pontszámával dobogós helyen áll a vállalati adók szempontjából, a nemzetközi adószabályokban pedig második helyezést szerzett.

A leggyengébb helyezést a hazai fogyasztási adókban érte el Magyarország, míg az SZJA-ban és az ingatlanadókban 15. illetve 26. helyen állunk. 

A táblázatban nem látszik, hogy Magyarországon található a legkisebb, kilenc százalékos vállalati adókulcs az OECD országok között (az átlag 23,9 százalék). Hazánk a 27 százalékos áfának köszönheti, hogy e kategóriában nem kapaszkodott fel az élvonalba. A legalacsonyabb fogyasztási adó az USA-ban található, 7,4 százalékos értékkel.

A felmérés nem „díjazza” a pénzügyi tranzakciós adókat (gyakorlatilag a banki szolgáltatásokra kivetett áfát) sem. Az OECD országok közül 13-ban találhatunk ilyen adót, köztük Magyarországon is. 

Érdemes hozzátenni, hogy a korábbi évhez képest 

Magyarország nagyot javított a helyezésén, hiszen a jelenlegi 13. helyezést a 2016-os 19. helyezésről indulva érte el.

Nem véletlen, hogy a Wirtschaftswoche című lap korábbi elemzése szerint a hazai gazdasági élet szereplői rendkívül elégedettek a gazdasági helyzettel, jelentős profitokat termelnek, így a német cégek ismét a jelenlegi magyar kormányra szavaznának.

A rendkívül kedvező vállalati környezet hozzájárulhatott ahhoz is, hogy minden elemzőt meglepjen a harmadik negyedéves magyar GDP-növekedési adat.

Az OECD országok legversenyképesebb adórendszere a felmérés szerint már öt éve Észtországé.

Új-Zéland egy helyet rontva a harmadik, a második hely pedig Lettországé. A visegrádi országok közül Lengyelország rendelkezik a legkevésbé versenyképes adórendszerrel, Olaszországgal és Franciaországgal együtt.

Franciaország pedig immár az ötödik évben kapja a legkevésbé versenyképes adórendszer díját az OECD országok között a magas vállalati (34,4 százalék) és tulajdont terhelő adói miatt.  

A teljes jelentés itt található

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
exfahrenheit
2019. május 17. 16:38
ÁFÁ-ban világbajnokok vagyunk a 27 %-kal.
balbako_
2018. december 05. 22:42
A jó gazdasági eredményekhez versenyképes adópolitika is társul. A Matolcsy-Varga-Orbán trió gőzerővel húzza a magyar gazdaságot.
Berecskereki
2018. november 21. 17:42
"Azért magas az áfa, hogy a feketejövedelmek is meg legyen adóztatva." Csak ez lenne az egyedüli indok, érv? Nézünk egy egyszerű példát. 100 forint jövedelem esetén 15 % SZJA 15 Ft. adó. Ha mindent elköltöm 27 % ÁFA tartalommal (100-15)*27% 22,95 Ft ÁFA, együtt 37,95 Ft az adó. 100 Ft jövedelem esetén 27 %-os SZJA 27 Ft adó. Ha mindet elköltöm 15 % ÁFA tartalommal (100-27)*15% 10,99 Ft az ÁFA, együtt 37,95 Ft. adó. Tehát az adó össz. értéke nem változik. Mi van akkor, ha a 27 %-os SZJA kulccsal adózok és azadózás után nem költöm el csak a felét? Nos ekkor is megadózok 27 %-al a teljes összeg után. Másként fogalmazva előre beszédedésre kerül az el nem költött pénz után is a FOGYASZTÁSI ADÓ. Így akár azt is mondhatom, hogy a magasabb ÁFA kulcs ösztönzi a megtakarítást.
USsange
2018. november 21. 17:40
Azért magas az áfa, hogy a feketejövedelmek is meg legyen adóztatva. A munkát terhelő adók viszont folyamatosan csökkennek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!