Hozzunk létre jegybanki bitcoint és osszuk szét az emberek között – véli a cseh központi bankár

2018. május 13. 23:15

A cseh központi bank alelnöke két vitatott kérdést karol fel, sőt egyszerre valósítaná meg a kettőt. Ha létrehoznánk a jegybanki kriptovalutát, akkor ezt könnyű lenne közvetlenül az állampolgároknak „utalni”, így élénkítve a keresletet. Szerinte a kripto-helikopter-pénz több problémánkat is egyszerre oldaná meg.

2018. május 13. 23:15
null

Mojmír Hampl, a cseh jegybank alelnöke márciusi beszédében úgy fogalmazott, hogy létre kellene hozni egy digitális jegybankpénzt. Ezzel szerinte ki tudnánk javítani a jelenlegi kriptovaluták, például a bitcoin és a lite hiányosságait. Szerinte a bitcoin ökoszisztéma kétszer annyi energiát használt fel, mint Nigéria, így nem olcsóvá és gyorssá, hanem költségessé és lassúvá tette a fizetéseket.


A kriptovaluták elsődleges problémája épp az, hogy nem képesek betölteni a csereeszköz funkciót, nem könnyű velük a hétköznapi életben fizetéseket intézni. Ebben a cikkében közérthetően elemzi e problémát Pál Tamás, a Neumann János Egyetem tanársegéde.

Az alelnök szerint a kriptovaluta a pénzügyi stabilitás növekedését eredményezné, növelné a pénzügyi bevonást (ez azt jelenti, hogy a gazdasági szereplők számukra hasznos, olcsó és fenntartható pénzügyi szolgáltatásokhoz férnek hozzá), és hatékonyabbá tenné a monetáris politikát. Ráadásul így még több formában lenne jelen a pénz a gazdaságban.

De Hampl meglátásában a jegybanki kriptopénz legfontosabb előnye az, hogy válságok idején közvetlenül a fogyasztók szintjén lehetne ösztönözni a fogyasztást: nagyon könnyen lehetne minden fogyasztónak adott mennyiségű „frissen teremtett” kriptopénzt utalni. Ez növelné a fogyasztók optimizmusát is, ami szintén jót tenne a gazdaságnak recesszióban. Valójában ez felfogható úgy, mintha minden háztartás egyforma mértékű osztalékot kapna az államtól.

A helikopterpénz ötlete rendre előkerül az Európai Központi Bank válságkezelési stratégiájával, a mennyiségi lazítással szemben. Ez úgy élénkíti a gazdaságot, hogy a jegybank értékpapírokat vásárol, így juttat pénzt a gazdaságba. De a jelenlegi politika esetében a gazdaságba pumpált többletpénz nem közvetlenül az állampolgárokhoz kerül, hanem a tőketulajdonosokhoz, és az ő pénzügyi eszközeik árát növeli, így a kritikusok szerint a vagyoni és jövedelmi egyenlőtlenségeket is mélyíti.

A tőketulajdonosok helyett a munkaerőhöz és a fogyasztókhoz juttatott pénz transzparensebb, méltányosabb és talán hatékonyabb is lenne a helikopterpénz támogatói szerint.

 

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Autofocus
2019. január 08. 02:15
Hallottátok hogy Izrael saját kriptovalutát bocsát ki? Úgy nevezték el hogy Bitcohn.
nyugatiszél
2018. május 15. 21:19
A bitcoin "költségessége" nem bug, hanem feature. Teljesen jó a cseh elképzelés, egyébként a magyar jegybanknál is ilyesmin gondolkodnak.
Akitlosz
2018. május 15. 15:40
"A kriptovaluták elsődleges problémája épp az, hogy nem képesek betölteni a csereeszköz funkciót," A nem kriptovaluták elsődleges problémája éppen az, hogy csak a csereszköz funkciót képesek ellátni a többit nem. Sem értékőrzőnek, sem értékmérőnek nem jók. Ezért az állami helikopter pénz sem lenne jó, mert az sem fedezett, nem stabil, az is semmiből teremtett. Az igazi pénz még mindig az arany, nemesfém(alapú), nem találtak fel semmi jobbat, csak több rosszabbat. A pénz ugyan nem a fogyasztás mesterséges, fedezetlen, megalapozatlan ösztönzésére való. Az igazán szomorú, hogy egy központi bankár is a semmiből teremtett fedezetlen pénzben és annak szórásában gondolkodik. :-(
szamossy dezső
2018. május 15. 15:40
Ez meg egy zavaros csehszlovák. Az ugandai elnök után szabadon, inkább meg kéne adóztatni a bitcoin tulajdonosait, ún. hülyeségadó címén.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!