A nagy magyar Piketty vita: a zöld/szocdem álláspont

2018. február 06. 13:35

Pikettyék valójában jelentősen alulbecsülik a tőkekivonást.

2018. február 06. 13:35
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán

„Ismert módon a multik igen magas arányban alkalmazzák az úgynevezett transzfer árazás gyakorlatát. Ez azt jelenti, hogy jelentős mértékű tőkét lehet kivonni egy országból az azonos cégcsoport különböző országokban jelen lévő telephelyei közötti tranzakciók árainak manipulálásával. Akárhányszor például egy nagy külföldi bútorcég magyarországi telephelyein vagy reklámjaiban megjelenik a cég ismert logója, díjat fizet egy Luxemburgban bejegyzett cégnek, amelyik ezt a logót birtokolja. A luxemburgi cég természetesen ugyanazon cégcsoport tulajdonában van. A magyar telephely átutalásai csökkentik a társaságiadó-befizetést Magyarországon, és áttranszferálják azt az elhanyagolható adókulccsal működő luxemburgi telephelyre. Nincsenek pontos információink arról, hogy pontosan milyen mennyiségű további profit hagyja el ilyen módon Kelet-Európát, ám nemzetközi tanulmányok és hazai cégvezetők elmondása szerint ez a gyakorlat általános és jelentős mértékű. Gondoljunk bele: a világkereskedelem 60%-a ma már vállalatcsoportokon belül folyik! Aki multinál dolgozik, maga is ismeri saját cége transzferárazási gyakorlatát. Pikettyék tehát valójában jelentősen alulbecsülik a tőkekivonást.”

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pinter68
2018. március 19. 07:59
"Bizony meg kellene szüntetni a tagállamok versenyét az EU-n belül, azon, hogy kinél a legalacsonyabb a társasági adó!" Akkor szurkolni kell, hogy mindenhol baloldali kormányok kerüljenek hatalomra! Mert a jobboldaliak ezt nem fogják megoldani. Azok túlságosan közel vannak a nagytőkésekhez.
zolizolizoltan
2018. március 19. 07:57
Pogátsa eredeti írását el kell olvasni, nem szabad előítéletesen és pártszemüvegen keresztül olvasni. A cikk megvédi György László írását a neoliberálisok mostani ostoba írásaitól (hvg-ben), de egyúttal sajátosan, a svéd zöld demokrácia szemszögéből bírálja is. A neoliberálisok ostobaságait pl. így jellemzi: "A liberálisok fő vakfoltja, hogy nem látják a modellt ott, ahol mindenki más látja. A globális kapitalizmus ugyanis nem egységes, különböző modelljei vannak. Hall és Soskice nagy sikerű könyve után külön kutatási program indult be, amely a kapitalizmus különböző válfajait tárja fel: az angolszász/szabad piacit, a kontinentális/rajnai/koordináltat, a skandináv/német/brit jóléti államit, a mediterrán modellt, a távol-keleti fejlesztőállamokat, az offshore joghatóságokat, a petroállamokat stb." Majd így folytatja: "Az eladósodás a hazai rossz kormányzás eredménye. A rendszerváltás után az adósságállomány már egyszer elért egy elfogadhatóan alacsony szintet, amely után nyilván alacsonyabb kamatokat is kellett volna fizetnünk. Azonban a Gyurcsány kormány volt az, amelynek a ténykedése a GDP majd 30%-ával emelte a magyar adósságállományt, és ennek következtében nagy arányban a fizetendő kamatokat is. Jó lenne, ha a hazai liberális közeg nem lenne olyan félszeg ennek kimondásában, ha már egy nemzetközi kutatás is a világ egyik legrosszabb vezetőjének hozta ki Gyurcsányt. " Ezekkel a megállapításokkal messzemenőleg egyetértek.
Marhajó!
2018. március 19. 07:55
Pogátsa egy közepesnél gyengébb, nem tudományos fazon, jópofa mondikáló. Piketty egy médiaszereplő. Tamás G. M. egy kókler. A "közgazdaságtudomány" kb. olyan szinten tudomány, mint a szcientológia. Punctum.
Mr.Falafel
2018. március 09. 20:39
Szerintem julis néni Dombóvárról, a Felmező utcából érdekesebbeket fingik, mint Pogácsa ír. Érdemes posztolni pusztán azért, mert zsidó?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!