Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Politikai gazdaságtan

2018. január 30. 09:44

Az utóbbi 20-30-40 évben a közgazdaságtant próbáltuk valódi, értékválasztástól független tudománynak, kvázi természettudománynak tekinteni.

2018. január 30. 09:44
Zsiday Viktor

„A közgazdaságtan kifejezés (»economics«) csak a huszadik században terjedt el, előtte a politika gazdaságtan (»political economy«) elnevezést használták, amely sokkal jobban rámutat arra a tényre, amit a közgazdászok az elmúlt évtizedekben próbáltak ignorálni. Az utóbbi 20-30-40 évben ugyanis a közgazdaságtant próbáltuk valódi, értékválasztástól független tudománynak, kvázi természettudománynak tekinteni (és a végletekig matematizálni), ám az sosem volt az. A közgazdaságtan, különösen ha a makrogazdasággal foglalkozik, véleményem szerint mindig értékválasztáson alapul. A történet ugyanis arról szól, hogy milyen társadalmat akarunk, milyen intézményekkel, milyen gazdasági kapcsolatokkal. Nincs abszolút értékmérő, mindig elfogadható megoldás, azt ugyanis egyrészt az adott társadalomhoz, másrészt az éppen uralkodó percepciókhoz kell igazítani, ráadásul ezek egymásra is oda-vissza hatnak (tehát ami az egyik gazdaságnak méreg, a másiknak néha orvosság).”

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. május 08. 07:54
A szocialista közgazdaságtan és a globalista a tények megerőszakolásán alapuló áltudomány. Ez utóbbi varázsszava a kevés állam és a versenyhelyzet. Az államnak engednie kell a szabad rablást a versenyhelyzet meg azt jelenti Mari néni vegyesboltja és a Tesco azonos feltételekkel vesz részt a piacszerzésben. Egyszóval parasztvakítás.
szkeptikus
2018. február 07. 16:14
"Milyen tudomány az amit ideológiák alapján lehet tárgyalni?" Én is úgy gondolom, hogy ami ideológiai alapokon nyugszik, az nem valódi tudomány, elkerülhetetlenül érdekek is befolyásolják. Kérdés, hogy, akár csak elvileg is, létezhet-e olyan ideológia, amit mindenki, de legalább a túlnyomó többség a magáénak érez?
hbond
2018. február 07. 16:14
Szekta jelleggel letenni a voksot egy álláspont mellé sosem lehet érvényes értelmiségi álláspont. Végzetes önhittségükkel, hatalmi gőggel ártanak maguknak a „Dimitrov téri fiúk”. Közgáz és leányintézményei elvárták, hogy politikailag a jelenlegi kormánypártot "szakmailag" kötelező legyen min. gyűlölni, megvetni, lenézni. Arrogancia és jellemhiba, a tudományhoz nem sok köze volt ennek a projektnek. Szerencsére a felsőoktatásban is vannak pozitív változtatások.
Mutimi
2018. február 07. 16:14
A gazdasági felsőoktatásban egy meglehetősen markáns liberális vonulat nyomult: minél kisebb állam, az államnak nem dolga ez, nem dolga az. Társadalomtudományt nem lehet így művelni. Meg kell ismerni-ismertetni a hallgatót különböző felfogásokkal, filozófiákkal, modellekkel. Ez meglehetősen féloldalasan működött. A hittételek kinyilatkoztatására emlékeztetőn.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!