Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Bérunió vagy alacsony bérekre épülő modell?

2018. január 28. 22:00

A jelenleginél sokkal magasabb, a nyugatinál azonban alacsonyabb bérszínvonal lenne előnyös Magyarország számára.

2018. január 28. 22:00
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán

„Nos, a jelenleginél sokkal magasabb, a nyugatinál azonban alacsonyabb bérszínvonal lenne előnyös Magyarország számára. Hogyan lehet megállapítani, hogy mégis hol helyezkedik el az optimális bér ezen két végpont közötti egyenesen?

Először is fel kell hagyni azzal az illúzióval, hogy közgazdászok vagy politikusok képesek megállapítani, hogy a teljes magyar gazdaság számára hol lenne az ideális bérszínvonal.

Ahogy bemutattuk, a nemzetgazdasági átlagtermelékenység nem határozza meg az egyes iparágak, cégek, üzemegységek, egyének termelékenységét és béreit. Ezért az előbbiből az utóbbit levezetni nem lehet.

A gazdaság egyes részeinek termelékenységét, így elérhető béreit leginkább maguk az érintettek ismerik legjobban. Nem véletlen, hogy Észak- és Nyugat-Európában ezt a kérdést az egyes iparágakban tevékenykedő erős munkaadói és munkavállalói szervezetek rendezi. Számos nyugati országban nincs is szükség központi minimálbérre, mert helyette a munkapiaci partnerek iparági bérpadlókban állapodnak meg, melyek lehetőséget teremtenek a differenciálásra. Ez lenne Magyarországon is az ideális és követendő példa, melyhez azonban a törvényhozásnak jelentősen erősítenie kellene a szakszervezetek és a munkaadói szervezetek jogosítványait és finanszírozását.”

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kup Lung
2018. február 15. 13:52
Sok minden jogos a cikkben . A bérunió marhaság részét javaslom jobbikosoknak elolvasni :) --- Van benne azonban egy tévedés . A hozzáadott érték számításból kihagyott egy paramétert . A minőséget . Pedig az fontos . Ha nem bírsz jó minőséget termelni hiába gyártasz bármit , alacsonyabb áron tudod csak eladni pedig ugyanannyit dolgoztál vele . Ha jó minőséget gyártasz akkor meg jó nagy marhaság hogy jóval nyomottabb áron adod el . De ez már a gyártó marhasága. Ugyanolyan minőségnél tehát max 20-25%-al szabad kevesebbért eladni és máris jobb lesz a hozzáadott érték mutató a bevétel ill. több bérre is futná pl. --- Ugyanakkor a nyugatiakkal az azonos bér valóban gondot okozna ma . És a mostani bért is kell növelni persze azért . Tehát a végkicsengéssel hogy a 2 közé kell belőni jelenleg , csökkentve a lemaradást JOGOS ! És az is hogy ágazatonként ma is lehet növelni . PL. prémium autót a magyar munkás , mérnök miért is gyárt a németeknek olcsóbban mint alsó-közép kategot a szlovák vagy a cseh ??? Érthetetlen . Felhúzni a béreket ott azonnal ! ---
puszika
2018. február 15. 13:28
Bérszínvonal?? Melyikre gondol a szerző? A kommunizmuséra? A kapitalizmuséra? Mindkettőre? Egyikre sem? Választ!!
brekker
2018. február 15. 13:25
"Ahogy bemutattuk, a nemzetgazdasági átlagtermelékenység nem határozza meg az egyes iparágak, cégek, üzemegységek, egyének termelékenységét és béreit. Ezért az előbbiből az utóbbit levezetni nem lehet." Ebben igaza van, de "bérdinamika" nem éppen az egyetemeken most végző, állást sehol nem, legfeljebb az egyre duzzadó közigazgatásban állást találó közgazdász-jogászok négy-hat évvel ezelőtti választását igazolja. Ugyanígy le fog nagyon gyorsan csengeni a programozó boom is, amikor kiderül, hogy a digitális gazdaság nem váltja be a hozzá fűződő reményeket, bármennyire is erőlteti most a kormány. Azok a kétkezi munkások lesznek négy-hat év múlva a nyerők, akik el tudják működtetni a jelenlegi rendszert, vagy ennek a lebutított változatát. Persze mindenkinek jobban esik azon képzelegni, hogy ezekre a munkákra valami varázslat miatt nem lesz szükség, vagy majd megoldják valaki mások (migránsok).
brekker
2018. február 15. 13:09
Tudjuk, még több pénzt a felsőoktatásba, mert a felsőoktatásban végzettek jobban keresnek, meg kapcsolati tőke. A valóságot viszont elég nehéz megerőszakolni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!