Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Az afrikai vállalkozó leszámol a tévhitekkel – erre lenne szükség a kontinens fejlődéséhez

2017. november 16. 14:10

Mikrohitelek helyett munkát! A kis vállalkozóknak adott kis kölcsönök helyett egy-egy nagyvállalat felemelkedését kell támogatni Afrikában. Le kell számolni a romantikus tévhittel, miszerint minden szegény afrikai emberben egy potenciális vállalkozó rejlik – tanácsolja az afrikai vállalkozó. Vajon a november végi EU-Afrikai Unió csúcsértekezleten is így vélekednek majd?

2017. november 16. 14:10
null

Lehet száz dollárt adni minden szegénynek egy kecskére. Vagy lehet mindezt egy-egy afrikai nagyvállalat felépítésére fordítani. Az utóbbi az igazán hasznos – véli az üzletember. Vajon a gyakorlatban is teret nyer majd e megközeltés?
 

Tanácsai különösen aktuálisak most, amikor az Európai Parlament a november végi EU-Afrikai Unió csúcsértekezletre készül. Gazdasági, migrációs és társadalmi problémák, valamint az elhúzódó válságok együttes hatása új válaszokat és jobb együttműködést igényel az Afrikai Unió és az EU között, valamint új lendületet kell adni Afrika fejlődésének – mondták az Európai Parlament képviselői strasbourgi plenáris ülésükön elfogadott állásfoglalásukban csütörtökön.

Az EP-képviselők az afrikai országok ellenálló képességének megerősítésére irányuló új EU-Afrika stratégiát javasoltak, amely szerint őszinte párbeszédre van szükség a felelősségteljes kormányzás, a demokrácia, a jogállamiság, az emberi jogok és a korrupció elleni küzdelem előmozdításáról.

Javaslatuk szerint az uniónak fokoznia kell az európai békére és védelemre irányuló intézkedéseit szoros együttműködésben az afrikai és nemzetközi partnerekkel. Az EU-nak jelentősebb segítséget kellene nyújtania az afrikai partnerországok számára a mezőgazdaság, a kisüzemi gazdálkodók, a nemzeti oktatási rendszerek és az éghajlatváltozás elleni küzdelem terén.

Arra szólították fel az uniós tagállamokat, tegyenek eleget a növekedést és az afrikai partnerországok munkahely-teremtési programjaikat segítő uniós vagyonkezelői alap finanszírozására vonatkozó ígéreteiknek és tartózkodjanak attól, hogy a fejlesztési támogatást a migrációs ügyekben folytatott együttműködéstől tegyék függővé.

Az Európai Unió november végén tart kétnapos EU-Afrikai Unió csúcsértekezletet az elefántcsontparti Abidjanban. A sorrendben ötödik csúcstalálkozón az afrikai és az európai uniós vezetők megvitatják a két kontinens közötti kapcsolatok jövőjét, azon belül is a hangsúlyt az ifjúságba való beruházásra helyezve. A csúcstalálkozó résztvevői emellett az EU-Afrika partnerség olyan prioritásairól tárgyalnak majd, mint a béke és biztonság, a kormányzás – ideértve a demokrácia, az emberi jogok, a migráció és a mobilitás kérdését –, a beruházás és kereskedelem, készségfejlesztés és a munkahelyteremtés, megerősítve ezzel a két kontinens közötti politikai és gazdasági kapcsolatokat.

(MTI nyomán)

 

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2018. szeptember 03. 04:19
Leginkább is békén kéne hagyni őket, de ez lehetetlen. "The advanced nations of the world today could not have become wealthy following the strategies that they force on to the poor nations now."
választópolgár
2018. június 06. 03:01
A népességrobbanás alatt álló Nigériát is segítjük 400 millió forintból épít iskolákat és kórházat a magyar kormány – Nigériában Ez egyszerűen hihetetlen! A távoli afrikai országban is beruház a magyar kormány! Balog Zoltán csúcsminiszter elmondta, hogy egy nigériai püspök júliusban látogatott el Magyarországra, és kért segítséget. Ez a támogatás nem fogja megállítani onnan se az elvándorlást. Az erről szóló kormányzati döntés a napokban jelenik meg a Magyar Közlönyben. Az a bizonyos négyszázmillió forint az vagy négyszázmillió dollár, vagy négyszázmillió euró lehet. Nigéria egy túlnépesedett, terrorral és nyomorral sújtott ország. Néhány év múlva 900 millióan lesznek, az Isten pénze is kevés lenne rájuk, főleg úgy, hogy ott is dübörög a korrupció! Az alig tízmilliós jövedelemhez alig jutó magyar társadalom meddig lesz képes elviselni ezt az észbontó pénzszórást? A Boko Haram terrorszervezet felszámolásában Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ígért segítséget Nigériának, és megígérte azt is, hogy segítünk a mezőgazdaság talpra állításában. Az állami tulajdonú magyar termőföldet meg a megélhetésüket ellehetetlenítő módon a kistermelők helyett a műköröm-építőknek, fitneszedzőknek. Jelentős támogatást nyújtunk Egyiptomnak, a Fülöp-szigeteknek, Vietnamnak, Laosznak, nagyon sokat Ukrajnának (oda már 15 milliárd forint megy ki évente nyugdíjként és ingyenes a betegellátás is, és fizetünk ki munkabéreket, amit Ukrajna megadóztat!). Vajon hány országot támogatunk és melyik földrészen, még meddig? Mintha itthon minden rendben lenne ugye? Valamennyi pénz remélhetőleg marad itthonra is, és nemcsak az egyre népesebb és egyre magasabb költségeket okozó kormány és holdudvara eltartására és a rengeteg stadionépítésre, a focisták és a sportkörök eltartására.
Akitlosz
2017. november 21. 00:09
Az egy főre jutó akármi mutató is pedig az eszement túlszaporodás miatt rosszabb ma, mint az 1970-es években. Ugyanannyi ember esetén jóval jobb lenne. Semmilyen gazdasággal sem lehet ilyen szaporodási mérték esetén jobb életet teremteni. Mivel egyre több és több és még több a fők száma, ezért csökken az egy főre jutó értéke.
Lotti
2017. november 19. 08:59
Az UNIO liberális elitje majd felvázolja elképzeléseit. Tekintettel arra, hogy ők egy virtuális "valóságban" élnek, lila elképzelések várhatók. A konkrét történeti eseményeket kellene először tanulmányozni ! Mivé lett a fejlett gazdasággal rendelkező Dél-Rhodézia , mióta 35 éve Zimbabwének hívják, és a négerek vezetik. A gazdaság romokban, éhínség, az átlagéletkor zuhan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!