A finneknek elegük van az óraátállításból

2017. október 30. 08:59

A finn kormánynak aktívan fel kell lépnie az Európai Uniónál a nyári időszámítás irányelvének eltörlése érdekében – közölte a helsinki parlament illetékes bizottsága.

2017. október 30. 08:59
null

A szállítási és közlekedési bizottság azután nyújtotta be az az ajánlását a kormánynak, hogy több mint 70 ezer finn állampolgár kérte petíticióban a nyári időszámítás beszüntetését.

Észak-Amerika nagy részén és Európában a nyári időszakban energiatakarékossági okból egy órával előre állítják az órákat, így este egy órával tovább van világos, míg másutt nem követik ezt a gyakorlatot.

A bizottság közölte, hogy több szakértőt meghallgatott, akik szerint az emberek nem alkalmazkodnak zökkenésmentesen a változáshoz.

Az órák előreállítása rövid távú alvászavarokat okoz, csökkenti a munkaképességet és komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Ebben a kérdésben pedig úgy tűnik, hogy a megosztott finn politikum egésze egyetért.

Érthető a finnek idegenkedése az óraátállítástól, hiszen Finnországban csupán néhány órás napsütéssel lehet számolni. Egyes északi településeken a téli napok 3,5 órásak, míg nyáron akár húsz órásra is megnyúlnak. Érthető, ha a finn európai parlamenti képviselők minden másodpercért meg kívánnak küzdeni.

(MTI nyomán)

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. április 27. 09:23
Ez lenne Európa legnagyobb baja?
péterx
2018. február 17. 12:09
Jómagam mindkét szisztémával együtt tudtam/tudok élni . A finnek és az itt kritikusan megszólalók szempontjait értem . Majd döntenek az illetékesek , de nem irigylem őket , mert sok különféle érdeket kelle/ene összehangolniuk .
frivol824@gmail.com
2017. december 24. 13:55
Keresd fel a maffiaszekció szerinti Fidesz területi vezetőt, és mond meg neki, hogy Te állatbarát vagy, aminek okán szeretnél egy ismeretlen bikucinak kedveskedni, azzal, hogyha az anyukájára rávezetné, akkor az biztosan jól esne a bikucinak. Hogy ennek mi köze az óraátállításhoz? Egyszerű. A bikucit is zavarja ez a mesterséges összevisszaság. -:)
annamanna
2017. december 02. 20:19
Valakik komolyan kiszámolták, melyik időzónában volna a legnagyobb megtakarítás: "egyértelműen akkor járnánk a legjobban, ha egész évben UTC + 4h (ez a volt moszkvai nyári idő) lenne a hivatalos idő." "A kapott eredmény azt jelenti, hogy — nyáron legalábbis mindenképp — még Moszkvánál is előrébb járnánk az időben (hacsak nem változtatnak ott is), és némileg meglepőnek, kevéssé életszerűnek tűnik. Miért is van ez így? Miért kellene ennyire más időzónában lennünk? Könnyen látható, hogy abban az esetben, amikor az ébrenléti időszak közepe (ez a feltételeink alapján 14 óra 30 perc) egybeesik a Nap delelésének (a világosság közepének) időpontjával, akkor a nappal hosszától függően vagy a teljes világosság az ébrenlét időszakára esik (rövid nappal esete), vagy a teljes ébrenlét a világosságra esik (hosszú nappal esete). Az ébrenléti időszak eltolásával, azaz az óráink átállításával egyik esetben sem javítható már a világosság kihasználtsága — így ez az állapot kétségkívül a leghatékonyabbnak mondható. Ahhoz viszont, hogy a Nap délután fél 3-kor deleljen, mintegy 2,5–3 órával kellene előreállítanunk óráinkat a közép-európai időhöz képest — ez az eredmény egybevág a táblázatból kiolvasható optimummal. (Némi meggondolással belátható, hogy akár az átaludt világosságot, az ébrenléti sötétséget, netán a kettő összegét vesszük alapul, a szélsőértékhely ugyanaz lesz – hisz ezek a mennyiségek egymással összefüggenek.) Vegyük észre azonban, hogy a nyári időszámítással megtoldott kelet-európai idő használata esetén (ami mindössze 1 órányi eltérést jelentene a jelenlegi rendszerünktől) adódó számok már nincsenek messze az abszolút optimumtól sem! Mindebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a mai társadalmunkban kialakult napirend több órával el van csúszva a „szimmetrikustól”, amely azt jelentené, hogy a Nap delelése ébrenléti időszakunkat két egyenlő részre osztja. Lényegében ez az alapvető oka annak a problémakörnek, amelyre válaszként a nyári időszámítás bevezetése, ill. az esetleges időzónaváltás lehetősége merült fel. Annak vizsgálata azonban, hogy a történelem során ez az eltolás miért és miként alakult ki, más tudományágak érdekes és izgalmas témája lehet. Persze könnyen lehet, hogy nem az óráinkat kellene átállítani, hanem inkább a napirendünkön módosítani…" https://www.csillagaszat.hu/hirek/asztroblog/a-nyari-idoszamitas-szaz-eve/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!