Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Bevezetni az eurót, meg nem is

2017. szeptember 17. 00:23

A magyar gazdaság egyébként jól járhat, ha középtávon bevezeti az eurót, ám most még nem elég érett hozzá a gazdaság.

2017. szeptember 17. 00:23
Virovácz Péter

„Akkor miért nem rohan mindenki az eurózónába? Természetesen azért, mert a legutóbbi válság rávilágított a hátrányokra. Az önálló monetáris politika hiányában nem lehet a sokkokat egyénileg hatékonyan kezelni, pláne ha a sokkok aszimmetrikusak. A feltörekvő gazdaságoknak magasabb egyensúlyi kamatszintre van szükségük, hiszen a felzárkózás miatt nemcsak a GDP, hanem az infláció is gyorsabban nő, ami magasabb egyensúlyi kamatszintet kíván. Az árfolyam-kiigazítás lehetőségének hiánya továbbá versenyképességi problémákat okozhat, ha nagyon eltérő a magországok és a csatlakozó ország helyzete. Végezetül jelentős és tartós fizetésimérleg-hiány halmozódhat fel, ami hosszú távon ismételten kiigazítást tenne szükségessé. Ha példákat szeretnénk találni az elhamarkodott csatlakozásra, Görögország a tankönyvi illusztráció. Ugyanakkor van pozitív eset is, ráadásul a régióból: Szlovákia.

Az ő esetük megmutatta, hogy lehet sikertörténet is a csatlakozás, mindezt pedig úgy, hogy még Szlovákia sem teljesítette azokat a feltételeket, melyeket az MNB szabott a csatlakozáshoz. Utóbbiak között például a 90 százalékos EU-s fejlettségi szint elérése talán a legnyilvánvalóbb kritérium, ami jelzi számunkra, hogy a hazai csatlakozási szándék a gyakorlatban nem komoly. Szlovákia a csatlakozás évében 65 százalékon állt, épp úgy, mint ahogy most Magyarország.

Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a pozitív szlovák példa egyoldalú: a globális válság utóélete miatt mindenki laza monetáris politikában volt érdekelt, így a felzárkózás okozta alapvető reálgazdasági, inflációs és versenyképességi különbségek nem tudtak kiütközni. Meglátásom szerint a magyar gazdaság egyébként jól járhat, ha középtávon bevezeti az eurót, ám most még nem elég érett hozzá a gazdaság. Az MNB szigorú kritériumai alapján pedig a következő húsz-huszonöt esztendőben nem is lesz elég érett. Ez tényleg a »hoztam is ajándékot, meg nem is« tipikus esete.”

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drkovax
2017. október 30. 15:49
Kelet-Szlovákiát a nyáron körbejártam. Nem mondanám, hogy jobb, mint Borsod ... Egyébként meg megjegyzem, hogy a szlovákoknál is bejött az eladósodás, csak ők 20%-ról mentek 50% fölé ...
repulok
2017. október 08. 17:12
Már régen be kellett volna vezetni az eurót. A szlovákok példája bizonyítja, a gazdaság minden területén, hasznos az egységes fizetőeszköz használata. Most ennek kéne lenni a legfőbb csapásiránynak.
Akitlosz
2017. szeptember 23. 23:54
"ük, hiszen a felzárkózás miatt nemcsak a GDP, hanem az infláció is gyorsabban nő," Ez kamu. A reálgazdaságnak békeidőben nincsen hatása az inflációra. Az inflációt az államhatalom és a bankárok csinálják a fedezetlen pénzkibocsátással. Ami vagyondézsma, extra adó a normális adókon felül, ezért csinálják. Nem azért van infláció, mert a pék felemeli a kenyér árát, hanem azért emeli fel a pék a kenyér árát, mert infláció van. A pénz értéke stabilan tartható akár évszázadokon át is, akár növekedés, akár stagnálás, akár recesszió van, ha közben nincsen háború. A háború az egyetlen reálgazdasági folyamat, ami inflációt okoz(hat). Szóval infláció a hatalmon lévő politikusok és a bankárok miatt van csak, akik a semmbiől pénzteremtés kiváltságával felruházva így jutnak hozzá munka nélkül a semmiből pénzteremtés jogávall fel nem ruházott tömegek munkával előállított javaihoz.
Akitlosz
2017. szeptember 23. 23:54
"Ha példákat szeretnénk találni az elhamarkodott csatlakozásra, Görögország a tankönyvi illusztráció. Ugyanakkor van pozitív eset is, ráadásul a régióból: Szlovákia." A 19 tag eurzóna tag Eu tagálnleg csak 4 teljesíti az euró bevezetésének a feltételeit. A többi 15, Németország, Franciaország, Belgium stb. nem. Ráadásul a legnyilvánvalóbban alkalamtlan Görögországot sem rúgják ki a zónából, hanem van pofájuk Szlovákiával meg Észtországgal segélyeztetni. Így komolytalan. Az eurózóna ötlete nem rossz, csak hát a megvalósítás már megint pocsékra sikeredett, mint olyan sok ötletnél. Nem sikertörténet. Az euróból sajnos nem lett a dollár leváltására alkalmas és képes pénzt. Még a svájci frank is erősebb és kivánatosabb az eurónál. Így meg mi értelme, haszna marad az eurózónának? Hát nem sok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!