A globális minimumadóval Amerika megakadályozná, hogy cégei külföldre települjenek

2021. október 11. 11:32

Reményét fejezte ki az amerikai pénzügyminiszter vasárnap, hogy az Egyesült Államok törvényhozása elfogadja a globális minimumadóról szóló tervezetet, amely lehetővé teszi a multinacionális vállalatok megadóztatását.

2021. október 11. 11:32
null

Otthon tartanák az amerikai cégeket

„Bízom abban, hogy amit meg kell tennünk, hogy megfeleljünk a minimumadó követelményeinek, azt tartalmazni fogja a szociális-jóléti csomag” – fogalmazott Janet Yellen az ABC nevű amerikai televíziónak adott interjújában.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2019-ben kezdte kidolgozni a globális minimumadó-szabályozás keretrendszerét. A héten Párizsban elfogadott megállapodás lényege, hogy a jövőben egységesen, 15 százalékos társasági adót alkalmaznak a kormányok a külföldi multinacionális vállalatokra.

Yellen történelminek nevezte a globális minimumadóról szóló megállapodást, amelyet több mint 130 ország elfogadott. A miniszter szerint

az új adó megakadályozza, hogy egyes országok társasági adókulcsaik csökkentésével magukhoz vonzzák az amerikai vállalkozásokat,

ami végső soron az amerikai munkavállalókat érinti hátrányosan.

A megállapodás lehetőséget nyújt az adók beszedésére a sikeres vállalatoktól, nemcsak a munkavállalóktól – mondta a miniszter.

Óriási osztogatás, amit adóemelésből finanszíroznak

Joe Biden amerikai elnök 3500 milliárd dollárosra becsült szociális-jóléti csomagjáról, amely többek között családi, oktatási, egészségügyi és klímavédelmi intézkedéseket tartalmaz, a múlt héten szavazott volna a képviselőház, azonban kiderült, hogy nemcsak a republikánusok, hanem a centrista demokraták sem értenek egyet a tervezettel. Múlt csütörtökön Joe Manchin, Nyugat-Virginia állam demokrata szenátora, valamint Kyrsten Sinema, Arizona állam demokrata szenátora is jelezte, sokallja a 3500 milliárd dolláros csomagot.

A Biden-kabinet az amerikai történelem egyik legnagyobb adóemeléséből finanszírozná a tervezetet.

Többek között 21-ről 28 százalékra emelnék a társaságiadó-kulcsot. A társasági adót a 2017-es adótörvény részeként a Donald Trump elnök vezette adminisztráció csökkentette 35 százalékról a jelenlegi szintre. A szenátusi republikánusok vezetője, Mitch McConnell korábban azt mondta: mindent megtesznek, hogy megakadályozzák a „radikális kiadási csomag” elfogadását.

(MTI, fotó: MTI/EPA/The New York Tiimes pool/Anna Moneymaker / POOL)

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
eresgé
2021. október 12. 22:47
miért? valaki komolyan gondolta, hogy itt valamiféle szent küzdelemről van szó az offshore paradicsomok és az adócsalás ellen? Bruhaha!!! Pontosan tudták, ha az egekbe emelik az adókat amire készülnek hogy az elcseszett költekezést fedezni tudják és kifizethessék a 'hotelezőiket' az összes cég nulla nap alatt pattan és megy a 'szomszédba'...
indifferensreferens
2021. október 12. 19:30
Szóval eddig tetszett nekik a globalizáció, most már nem. 4 éve Trumpot szapulták amiatt, hogy globalizációellenes, stb. Most pedig Biden keresztülerőszakol egy olyan megállapodást, amellyel Amerika otthon tartja a cégei által világszerte lefölözött profit után járó adót.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!