Rendkívüli!

Békemenet after: közönségtalálkozó Bayer Zsolttal, Mráz Ágoston Sámuellel és Horváth Józseffel szombaton 18 órától

Korlátozza a jegybank, hogy mennyi hitelt vehet fel egy háztartás

2015. január 01. 10:30

Január elsejétől hatályos a Magyar Nemzeti Bank új adósságfék-szabályozása, amely a háztartások túlzott eladósodásának megakadályozására hivatott. Kétszázezer forintnál magasabb összegű hitelt csak az adós fizetésének legfeljebb a feléig terjedő törlesztőrészletre lehet majd felvenni, és a fedezetül szolgáló lakásérték arányában is korlátozzák a felvehető hitelek nagyságát.

2015. január 01. 10:30

Január elsejével hatályba lépett a Magyar Nemzeti Bank új adósságfék-szabályozása, amelynek célja, hogy megakadályozza a háztartások túlzott eladósodását és a devizahitelezés újbóli felfutását. A jegybank rendelete két új fogalmat vezet be: a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutatót (JTM) és a hitelfedezeti mutatót (HFM).

A szabályozás lényege, hogy 2015. január 1. után minden, 200 ezer forintot meghaladó forinthitel felvételekor vizsgálni kell, hogy a törlesztőrészlet nem haladja meg a leendő adós igazolt, legális nettó jövedelmének az 50 százalékát, a havi 400 ezer forintot meghaladó jövedelmű ügyfelek esetében a 60 százalékot. A devizahiteleknél sokkal szigorúbb a szabály: a JTM felső korlátja euróban felvett hitel esetén 25, a magas jövedelműeknél 30 százalék, egyéb devizában felvett hitel esetén 10, illetve 15 százalék.

A hitelfedezeti mutató (HFM) a fedezett hiteleknél – ilyenek például a jelzáloghitelek – a fedezet (például az ingatlan) értékének arányában korlátozza a felvehető hitel nagyságát. A hitelfedezeti arányoknál alapvetően a jelenleg hatályos előírásokat vette át az MNB: a jelzáloghiteleknél forintban 80, euróban 50, egyéb devizában 35 százalék, a gépjárműhiteleknél ugyanez rendre 75, 45, illetve 30 százalék.

Az MNB hangsúlyozta, hogy a az új rendelkezések gyakorlatilag szinte teljesen ellehetetlenítik a devizahitelek újbóli elterjedését. A jövedelmeket és az adósságterheket több adóstárs esetében összevontan kell kezelni. 

Az MNB közölte: az Európai Központi Bank – amellyel egyeztettek a rendelet elfogadása előtt – pozitívan értékelte az új szabályozást. A jegybank piaci szereplőkkel is konzultált a szabály kidolgozásakor.

Az új szabályozás nem vonatkozik az átváltásra kerülő devizahitelekre. A forintosítási jogszabály ugyanis rögzíti azokat az eseteket is – ilyen például ha az új jelzálogkölcsön szerződés forint alapú –, amikor az új fogyasztói jelzálogkölcsön-szerződésnek nem kell megfelelnie a jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szóló jogszabályban foglalt feltételeknek. 

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Qrrens
2015. január 19. 17:27
Szerinted nem így lett?Hol élsz?Ki szüntette meg a kedvezményes kamatozású lakáshitelt,szocpolt?Hát nem a Fidesz.Ki ordít legjobban,hogy a Fidesz nem csinált semmit a devizahitelekkel?Hát persze,hogy szocialista barátaid.
Öreg
2015. január 19. 17:26
Ember ! Ennyire senki nem lehet feledékeny/ A szocik nem korlátozták a lakáshitel rendszert, hanem a teljes támogatást kinyírták és utána jött a támogatott deviza hitel! Hányszor hallottuk, csak az nem vesz fel deviza hitelt, aki hülye!
Akitlosz
2015. január 19. 17:26
A lakosság eladósodottsága aprópénz az állam eladósodottságához képest. Úgyhogy talán inkább az állam eladósodását korlátozza az MNB! A lakosság sokkal kevésbé felelőtlenül gazdálkodik, mint az állam.
Riwen
2015. január 19. 17:26
Így kell ezt, korlátozzuk tovább a szerződési szabadságot! Végül is minek az, csak arra épül a polgári demokrácia és a piacgazdaság... Majd az állambácsi gondoskodik mindannyiunkról. Szánalmas. Miért nem lehet felnőttként kezelni az embereket? Ha mindig "megmentjük" a hülyéket az adófizetők pénzén, akkor soha, semmi nem fogja rákényszeríteni őket, hogy tanuljanak. Elvégre bármit csinálnak, majd az állam (ergo mi, normálisan gazdálkodó adófizetők) majd megmenti őket. Ez szükségképpen kontraproduktív. Ha pedig a szerződési szabadságot korlátozzuk, azzal rendkívüli károkat okozhatunk a versenyképességünknek, illetve annak, ami megmaradt belőle. Érdekes, hogy a nagy Fidesz-hívek formailag mekkora antikommunisták, tartalmilag a mondanivalójuk viszont egy az egyben etatista, kollektivista hülyeség.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!